návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Křídlatka japonská je jeden z nejnebezpečnějších plevelů, má ale léčivé účinky

Simona Sedláčková , Vydáno: 20.09.2020
Křídlatka japonská
Autor: istockphoto.com Křídlatka japonská
Návštěvy můžeme rozdělit na zvané a nezvané, vítané i ty, které přímo nahánějí strach. A křídlatka japonská patří k těm nezvaným návštěvníkům, kteří se u vás usadí a nehodlají se svého místa vzdát. Zakročte proti ní rázně a nesmlouvavě!

reklama

Křídlatka japonská (Reynoutria japonica, nově Fallopia japonica)

Křídlatce japonské bylo nově přiděleno jméno opletka japonská a s ním i nové pojmenování latinské. Zatím se však novinka mezi odbornou veřejností příliš neujala. Proto uvádíme jména obě, ale budeme zatím používat pojmenování původní, mnohem více známé.

Křídlatka japonská
Autor: istockphoto.com Křídlatka japonská

Jak poznáte křídlatku japonskou

Vytrvalá rostlina, s článkovitě dutými stonky, které v březnu vyrůstají z bohatě větvených, silných, podzemních oddenků. Listy mají trojúhelníkový nebo vejčitý tvar čepele, dlouhé až 17 a široké až 12 cm. Vykvétá drobnými, pětičetnými, bílými až nažloutlými květy, od července do září.

Křídlatka japonská
Autor: istockphoto.com Křídlatka japonská

Křídlatka se nekontrolovatelně množí

Křídlatka japonská je extrémně rychle se rozrůstající invazivní rostlina, původem ze severovýchodní Asie, z Japonska, Číny a Koreje. Odtud byla v polovině 19. století dovezena do Evropy jako dekorační keř do zahrad a parků. Odtud se ale začala nekontrolovatelně šířit do volné přírody, kde způsobuje nemalé problémy. Rychlost, s jakou se křídlatka dokáže rozrůstat, je téměř neuvěřitelná. Ačkoliv v našich středoevropských podmínkách nedozrávají plody křídlatky, úplně jí stačí množení vegetativní pomocí odlomených kousků oddenků. I velmi malé kousky (asi 2 cm) dokážou ve vlhčí zemi zapustit kořeny a vyrůst v nový keř. Během několika týdnů doroste křídlatka do výšky okolo dvou metrů. Roste neuvěřitelnou rychlostí, až 8 cm za den.

Proč se křídlatky musíte rychle zbavit

Pokud tedy křídlatku objevíte na své zahradě, okamžitě ji nemilosrdně zlikvidujte, jinak se jí už nezbavíte. Křídlatka na novém působišti rychle začne vytlačovat původní rostliny a má k tomu dokonalý nástroj. Její kořeny a listový odpad produkují látky, které mají alelopatický účinek. To znamená, že znemožňují růst ostatních rostlin. Křídlatka japonská tak patří mezi sto nejhorších invazivních rostlin světa.

Křídlatka japonská
Autor: istockphoto.com Křídlatka japonská

I křídlatka japonská má své dobré stránky

  • Mezi bylinkáři má křídlatka japonská mnohem lepší jméno než mezi zahrádkáři. Využívá se při léčbě boreliózy, má antibiotické účinky, působí jako antivirotikum i antiparazitikum. Pomáhá proti kašli, zánětu průdušek i při astmatu, funguje na posílení imunity i slinivky břišní. Dokonce dokáže snížit hladinu krevního tuku, cholesterolu.
  • Je to také účinný antioxidant, má protirakovinné účinky. Také zastavuje krvácení v trávicím traktu i v dutině ústní a na druhou stranu brání tvorbě krevních sraženin.
  • Obklady z křídlatky mají dezinfekční účinky na hnisavé rány, kožní vředy i hemeroidy, stahují špatně se hojící rány a mají i protiplísňové účinky na kůži.
  • Pomáhá při různých ženských obtížích, upravuje potíže při kojení i klimakteriu.
  • Bylinkáři sbírají listy křídlatky, pro využití jako nálevu i čaje a vykopávají kořeny, staré 2–3 roky, nejlépe v listopadu po opadu listů.

Na našem území roste mnohem více rostlin, které považujeme za invazivní. Některé jsou nebezpečné až extrémně, u druhých však jejich rozpínavost tolik neškodí:

Bolševník v tom není sám

Bolševník v tom není sám: Těchto 5 rostlin zvyšuje naši citlivost na sluneční záření

Bělotrn: Vypadá jako bodlák a není to bodlák

Jak pěstovat bělotrn? Extravagantní příbuzný astry má rád přímé slunce a včely ho milují

 

reklama

Článek je zařazen v: Křídlatka japonská , Reynoutria japonica , opletka japonská , Fallopia japonica , invazivní rostlina , invazivní druh , nebezpečná , léčiva

reklama

Přečtěte si také