Dvě nejlepší přírodní antibiotika. Lichořeřišnice a echinacea umí okouzlit svými květy i léčivými účinky
Dvě nejlepší přírodní antibiotika právě kvetou. Lichořeřišnice a echinacea umí okouzlit svými květy i léčivými účinky Zdroj: SEMO
Není mnoho rostlin, které umí okouzlit svými květy i léčivými účinky zároveň. Mezi ty výjimečné patří dvojice bylin, které se u nás pěstují na zahradě: třapatkovka nachová neboli echinacea a lichořeřišnice větší. Obě jsou atraktivní na pohled a obě patří k nejúčinnějším přírodním antibiotikům. Pocházejí z Ameriky, ale u nás rostou velmi dobře a jejich pěstování není nijak náročné. Jejich hlavní sezona je o letních prázdninách.
Léčivé rostliny tvoří základ přírodních léčiv a odnepaměti slouží jako pomocníci proti mnohým nemocem. Přírodní antibiotika, kterým patří kromě třapatovtky a lichořeřišnice také např. česnek, cibule, křen, zázvor, kurkuma či skořice, se používají k léčbě nebo prevenci různých infekčních onemocnění, bojují většinou proti bakteriím a ještě komu podporují imunitu. Jejich účinky jsou pomalejší a mírnější než u synteticky vyrobených antibiotik, ale neničí střevní flóru, nemají vedlejší účinky. Navíc mohou fungovat jako prevence.
Lichořeřišnice větší
Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.) je vhodná na květinové záhony, ozdobí na ploty a pergoly, hodí se do okenních truhlíků a ozdobných nádob. Na pěstování není nijak náročná, vyžaduje chudší, propustnou půdu a slunné stanoviště, vyroste na zahradě a na balkoně i naprostému začátečníkovi. Ve své domovině, v Jižní Americe, jsou lichořeřišnice víceleté rostliny, nesnáší ale mráz, a proto se u nás pěstují jako letničky.
- Bohatě kvetou od června až do prvních mrazů. Velké oranžové, červené a žluté květy nejenom zdobí, jsou i jedlé. Mladé listy, květní poupata i květy mají ostrou kořenitou chuť připomínající řeřichu setou.
Lichořeřišnice účinky
Lichořeřišnice obsahuje hlavně flavonoidy, hořčičné silice, lutein a vitamin C a železa. Celá rostlina má silně fytoncidní účinky, které se dají srovnat sčesnekem, dále antibiotické, antivirotické a antibakteriální. Protože působí nastafylokoky a streptokoky a další druhy bakterií v močových cestách, přispívá i k léčbězánětů močového měchýře, osvědčila se i při léčbězánětu prostaty a vaječníků.
Lichořeřišnice je skvělou prevencí proti většině infekčních chorob, výborně dezinfikuje při bolesti vkrku i přizánětech horních cest dýchacích, zvyšuje obranyschopnost a celkově posilují organismus zvláště v období chřipek a nachlazení. Čerstvá šťáva nebo obklady zrozdrcených listů mají dezinfekční účinek na poranění kůže. Dříve se věřilo, že pokud u sebe nosíte květ lichořeřišnice, jste chráněni před úrazy a horečkami.
Sběr a zpracování lichořeřišnice
- Pro léčivé účinky sbírejteod června do září květy, nať, listy i semena lichořeřišnice.
- Když chcete lichořeřišnici usušit, tak na přímém slunci nebo při umělé teplotě do 40 °C, protože při pomalém sušení zplesniví.
- Sušenou bylinu skladujete v dobře uzavřené nádobě na suchém místě.
- Z lichořeřišnice se pro léčebné účely připravuje především tinktura.
Domácí tinktura z lichořeřišnice
Ingredience
- 2 lžíce listů lichořeřišnice
- 2 lžíce květů (nebo semen) lichořeřišnice
- 300 ml jemného konzumního 80% lihu
Postup
Bylinku potrhejte, zalijte lihem – listy i květy či semena musí být celé ponořené – a nechte na slunném místě dva až tři týdny macerovat. Několikrát denně byste měli směs opatrně protřepat. Potom tinkturu sceďte přes kávový filtr, nalijte do tmavé lahve a skladujte na chladném a tmavém místě.
Použití
Lichořeřišnicová tinktura začíná působit přibližně po dvou hodinách od požití, maximální účinek má po osmi hodinách. Proto je potřeba dodržovat pravidelné rozestupy mezi dávkami a dávky nevynechávat. Užívejte 10 až 20 kapek (podle hmotnosti) ve vlažné vodě před jídlem třikrát denně. Užívejte pravidelně po 8hodinách, po 14 dnech užívání udělejte dvoutýdenní přestávku.Tinktura z lichořeřišnice působí jakopřírodní antibiotikum. Je vhodná při zánětech močových cest, prostaty, ledvin a zánětech dýchacích cest, je výborná při angíně a chřipce.
Třapatkovka nachová neboli echinacea
Echinacea, česky třapatkovka dříve třapatkanachová (Echinacea purpurea) pochází ze Severní Ameriky. Je to dekorativní, mohutná trvalka, jejíž pěstování je docela jednoduché. Třapatce vyhovují lehčí půdy a slunná místa, sucho jí nevadí. Hodí k pěstování na trvalkových záhonech a je vhodná k řezu, ve váze vydrží poměrně dlouho. Kvete od července do září purpurovými květy, které připomínají kopretinu.
Echinacea účinky
Echinacea obsahuje mj. flavonoidy, polyacetylenové sloučeniny, polysacharidy, terpenické uhlovodíky a vitaminy, které společně působí proti některým bakteriím a virům, pomáhají léčit zánětlivá onemocnění. Třapatkovka nachová se řadí mezi nejúčinnější přírodní antibiotika a přírodní antivirotika.Preventivním užíváním se dá zvýšit odolnost proti běžným infekčním onemocněním. Výrazně posiluje imunitu organismu a tím zvyšuje jeho odolnost. Používá se na špatně se hojící rány a na zánětlivá kožní onemocnění, ekzémy a křečové žíly. Třapatkovka by se neměla podávat dlouhodobě, nejdále 6 týdnů, pak si udělat měsíc pauzu. Nejúčinnější je při prvních příznacích onemocnění. Echinaceu využívali původní obyvatelé Severní Ameriky proti bolesti zubů, škrábání v krku, rýmě a kašli i použití jako antisérum při hadím uštknutí.
Sběr a zpracování echinacei
- Nejvíce léčivých látek má kořen, ale okvětní plátky i listy jsou velmi účinné.
- Květ sbírejte nejlépe ve fázi nakvétání za slunečného počasí.
- Sušte je na stinném a vzdušném místě při maximální teplotě 33 °C.
- Kořense sbírá v září a řijnu nebo brzy na jaře. Po umytí ho podélně rozřízněte a usušte nejlépe umělým teplem do 50 °C.
- Pro léčebné účely připravuje především tinktura, čaj a sirup.
Domácí echinaceový sirup
Ingredience
- 500 g kvalitního tekutého včelího medu
- 500 ml vody
- asi 5 lžic nakrájených květů echinacey (třapatkovky nachové)
- 1 bio citron
Postup
Čerstvé květy zalije vodou a pomalu přiveďte k varu, asi 2 minuty povařte a zakryté nechte vychladnout. Pak přidejte šťávu z citronu, tekutý med a důkladně promíchejte. V kastrolu při mírné teplotě nechtě probublávat až do sirupové konzistence, ale nevařte.
Použití
Sirup z třapatkovky podávejte po jedné lžičce až třikrát denně buď samostatně, nebo ve vodě či v čaji. Sirup pomáhá především v chřipkovém období, posiluje imunitu a působí také protinádorově.