Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Právě kvetou dvě nejlepší přírodní antibiotika. Lichořeřišnice a echinacea jsou stejně krásné jako léčivé

Není mnoho rostlin, které umí okouzlit svými květy i léčivými účinky zároveň. Mezi ty výjimečné patří dvojice bylin, které se u nás pěstují na zahradě: třapatkovka nachová neboli echinacea a lichořeřišnice větší. Obě jsou atraktivní na pohled a obě patří k nejúčinnějším přírodním antibiotikům. Pocházejí z Ameriky, ale u nás rostou velmi dobře a jejich pěstování není nijak náročné. Jejich hlavní sezona je o letních prázdninách, kdy naplno rozkvétají, tak neváhejte a nasbírejte si je. Z lichořeřišnice si můžete vyrobit třeba domácí tinkturu a z echinacey skvělý sirup.
Vydáno: 01.07.2020, Lenka Odstrčilová
Přírodní antibiotika právě kvetou: Lichořešnice větší je stejně krásná jako léčivé
Autor: Jan Prášil Přírodní antibiotika právě kvetou: Lichořešnice větší je stejně krásná jako léčivé

Léčivé rostliny tvoří základ přírodních léčiv a odnepaměti slouží jako pomocníci proti mnohým nemocem. Přírodní antibiotika, kterým patří kromě třapatky a lichořeřišnice také např. česnek, cibule, křen, zázvor, kurkuma či skořice, se používají k léčbě nebo prevenci různých infekčních onemocnění, bojují většinou proti bakteriím a ještě k tomu podporují imunitu. Jejich účinky jsou pomalejší a mírnější než u synteticky vyrobených antibiotik, ale neničí střevní flóru, nemají vedlejší účinky. Navíc mohou fungovat jako prevence.

Přírodní antibiotika právě kvetou Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.) a echinacea, česky třapatka nachová (Echinacea purpurea)
Autor: sortiment Semo Přírodní antibiotika právě kvetou Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.) a echinacea, česky třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Lichořeřišnice větší

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.) je vhodná na květinové záhony, ozdobí na ploty a pergoly, hodí se do okenních truhlíků a ozdobných nádob. Na pěstování není nijak náročná, vyžaduje chudší, propustnou půdu a slunné stanoviště, vyroste na zahradě a na balkoně i naprostému začátečníkovi. Ve své domovině, v Jižní Americe, jsou lichořeřišnice víceleté rostliny, nesnáší ale mráz, a proto se u nás pěstují jako letničky. Bohatě kvetou od června až do prvních mrazů. Velké oranžové, červené a žluté květy nejenom zdobí, jsou i jedlé. Mladé listy, květní poupata i květy mají ostrou kořenitou chuť připomínající řeřichu setou.

Přírodní antibiotika právě kvetou: Pro léčivé účinky sbírejte od června do září květy, listy i semena lichořeřišnice
Autor: istock.com Přírodní antibiotika právě kvetou: Pro léčivé účinky sbírejte od června do září květy, listy i semena lichořeřišnice

Lichořeřišnice jako lék

Lichořeřišnice obsahuje hlavně flavonoidy, hořčičné silice, lutein a vitamin C a železa. Celá rostlina má silně fytoncidní účinky, které se dají srovnat s česnekem, dále antibiotické, antivirotické a antibakteriální. Protože působí na stafylokoky a streptokoky a další druhy bakterií v močových cestách, přispívá i k léčbě zánětů močového měchýře, osvědčila se i při léčbě zánětu prostaty a vaječníků.

Přírodní antibiotika

8 přírodních antibiotik, na která jsme kvůli práškům zapomněli: česnek, lichořeřišnice a další

Lichořeřišnice tinktura

Vyrobte si bylinnou tinkturu z lichořeřišnice. Návod, jak na léčivé kapky

Lichořeřišnice je skvělou prevencí proti většině infekčních chorob, výborně dezinfikuje při bolesti v krku i při zánětech horních cest dýchacích, zvyšuje obranyschopnost a celkově posilují organismus zvláště v období chřipek a nachlazení. Čerstvá šťáva nebo obklady z rozdrcených listů mají dezinfekční účinek na poranění kůže. Dříve se věřilo, že pokud u sebe nosíte květ lichořeřišnice, jste chráněni před úrazy a horečkami.

Přírodní antibiotika právě kvetou: lichořeřišnice je skvělou prevencí proti většině infekčních chorob
Autor: sortiment Semo Přírodní antibiotika právě kvetou: lichořeřišnice je skvělou prevencí proti většině infekčních chorob

Sběr a zpracování lichořeřišnice

 1. Pro léčivé účinky sbírejte od června do září květy, nať, listy i semena lichořeřišnice.
 2. Když chcete lichořeřišnici usušit, tak na přímém slunci nebo při umělé teplotě do 40 °C, protože při pomalém sušení zplesniví.
 3. Sušenou bylinu skladujete v dobře uzavřené nádobě na suchém místě.
 4. Z lichořeřišnice se pro léčebné účely připravuje především tinktura.
Přírodní antibiotika právě kvetou: domácí tinktura z lichořeřišnice
Autor: istock.com Přírodní antibiotika právě kvetou: domácí tinktura z lichořeřišnice

Domácí tinktura z lichořeřišnice

Ingredience

 1. 2 lžíce listů lichořeřišnice
 2. 2 lžíce květů (nebo semen) lichořeřišnice
 3. 300 ml jemného konzumního 80% lihu

Postup

Bylinku potrhejte, zalijte lihem – listy i květy či semena musí být celé ponořené – a nechte na slunném místě dva až tři týdny macerovat. Několikrát denně byste měli směs opatrně protřepat. Potom tinkturu sceďte přes kávový filtr, nalijte do tmavé lahve a skladujte na chladném a tmavém místě.

Použití

Lichořeřišnicová tinktura začíná působit přibližně po dvou hodinách od požití, maximální účinek má po osmi hodinách. Proto je potřeba dodržovat pravidelné rozestupy mezi dávkami a dávky nevynechávat. Užívejte 10 až 20 kapek (podle hmotnosti) ve vlažné vodě před jídlem třikrát denně. Užívejte pravidelně po 8 hodinách, po 14 dnech užívání udělejte dvoutýdenní přestávku. Tinktura z lichořeřišnice působí jako přírodní antibiotikum. Je vhodná při zánětech močových cest, prostaty, ledvin a zánětech dýchacích cest, je výborná při angíně a chřipce.

LICHOŘEŘIŠNICE Jak vypěstovat krásnou léčivou letničku a ochutnat jedlé květy

LICHOŘEŘIŠNICE: Jak vypěstovat léčivou rostlinu a proč jíst její květy

ECHINACEA: Jak pěstovat krásnou rostlinu a používat ji jako lék proti kašli, chřipce a nachlazení

ECHINACEA: Jak pěstovat krásnou květinu i domácí lék proti chřipce a nachlazení

Třapatkovka nachová neboli echinacea

Echinacea, česky třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) pochází ze Severní Ameriky. Je to dekorativní, mohutná trvalka, jejíž pěstování je docela jednoduché. Třapatce vyhovují lehčí půdy a slunná místa, sucho jí nevadí. Hodí k pěstování na trvalkových záhonech a je vhodná k řezu, ve váze vydrží poměrně dlouho. Kvete od července do září purpurovými květy, které připomínají kopretinu.

Přírodní antibiotika právě kvetou: echinacea, česky třapatka nachová (Echinacea purpurea)
Autor: istock.com Přírodní antibiotika právě kvetou: echinacea, česky třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Jak a co echinacea léčí

Echinacea obsahuje mj. flavonoidy, polyacetylenové sloučeniny, polysacharidy, terpenické uhlovodíky a vitaminy, které společně působí proti některým bakteriím a virům, pomáhají léčit zánětlivá onemocnění. Třapatkovka nachová se řadí mezi nejúčinnější přírodní antibiotika a přírodní antivirotika. Preventivním užíváním se dá zvýšit odolnost proti běžným infekčním onemocněním. Výrazně posiluje imunitu organismu a tím zvyšuje jeho odolnost. Používá se na špatně se hojící rány a na zánětlivá kožní onemocnění, ekzémy a křečové žíly.

Třapatkovka by se neměla podávat dlouhodobě, nejdále 6 týdnů, pak si udělat měsíc pauzu. Nejúčinnější je při prvních příznacích onemocnění. Echinaceu využívali původní obyvatelé Severní Ameriky proti bolesti zubů, škrábání v krku, rýmě a kašli i použití jako antisérum při hadím uštknutí.

Přírodní antibiotika právě kvetou: sušené okvětní plátky třapatky nachové
Autor: istock.com Přírodní antibiotika právě kvetou: sušené okvětní plátky třapatky nachové

Sběr a zpracování třapatky nachové

 1. Nejvíce léčivých látek má kořen, ale okvětní plátky i listy jsou velmi účinné.
 2. Květ sbírejte nejlépe ve fázi nakvétání za slunečného počasí.
 3. Sušte je na stinném a vzdušném místě při maximální teplotě 33 °C.
 4. Kořen se sbírá v září a řijnu nebo brzy na jaře. Po umytí ho podélně rozřízněte a usušte nejlépe umělým teplem do 50 °C.
 5. Pro léčebné účely připravuje především tinktura, čaj a sirup.
Přírodní antibiotika právě kvetou: z třapatky nachové je výborný sirup a tinktura
Autor: istock.com Přírodní antibiotika právě kvetou: z třapatky nachové je výborný sirup a tinktura

Domácí echinaceový sirup

Ingredience

 1. 500 g kvalitního tekutého medu
 2. 500 ml vody
 3. asi 5 lžic nakrájených květů echinacey (třapatkovky nachové)
 4. 1 bio citron

Postup

Čerstvé květy zalije vodou a pomalu přiveďte k varu, asi 2 minuty povařte a zakryté nechte vychladnout. Pak přidejte šťávu z citronu, tekutý med a důkladně promíchejte. V kastrolu při mírné teplotě nechtě probublávat až do sirupové konzistence, ale nevařte.

Použití

Sirup z třapatkovky podávejte po jedné lžičce až třikrát denně buď samostatně, nebo ve vodě či v čaji. Sirup pomáhá především v chřipkovém období, posiluje imunitu a působí také protinádorově.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Jak vypěstovat lichořeřišnici?

Lichořeřišnice: Jak si vypěstovat doma v květináči přírodní antibiotikum

Česnek, cibule a křen: Obyčejná zelenina je super lék proti chřipce

Česnek bojuje s viry, cibule zabírá na kašel a křen zastaví rýmu. Zkuste tradiční léky z přírody

Afrikány, svazenku, laskavec, černuchu, fazol šarlatový i lichořeřišnici můžete ještě stále vysévat

Letničky pro opozdilce: Afrikány, svazenku, laskavec, černuchu, fazol šarlatový i lichořeřišnici můžete ještě vysévat

Lichořešnice

Lichořeřišnice pro pokročilé

Článek je zařazen v: přírodní antibiotika , lichořeřišnice , echinacea , Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.) , echinacea česky třapatka , Třapatka nachová (Echinacea purpurea) , lichořeřišnice lék , echinacea léčivka
Speciály: Receptář pro milenialy

reklama