Vyhledávání

Hluchavka nachová nebo taky purpurová (Lamium purpureum), výrazná nafialovělá rostlina podobná kopřivě dorůstá do výšky okolo 30 cm. Vrchní listy v blízkosti květu jsou načervenalé, růžovofialové květy tvoří jehlancovité květenství. Kvete od března do října. Hluchavka nachová roste kolem cest, na loukách, polích a rumištích, libuje si na dusíkatých a výživných půdách, bohatých na humus a minerály, vlhkých a kyprých. Jako úporný plevel není hluchavka nachová na zahrádkách vůbec vítaná.
7 pravidel sběru a sušení hluchavky nachové
Hluchavka nachová vykvétá brzy zjara, podle aktuálního počasí a nadmořské výšky už březnu. Během roku pak vyroste několik generací hluchavek, takže se dá sbírat prakticky celoročně.
- Sbíráme květ nebo nať - celé vrcholky rostliny s listy.
- Květy bez kalichů se sbírají zhruba od dubna do září, ale pouze za suchého počasí a nejlépe kolem poledne. Nesmějí se pomačkat a zapařit, jinak zhnědnou.
- Květy hluchavky nachové musíme co nejrychleji usušit, nejlépe umělým teplem do 40 °C, nebo rozložené v jedné vrstvě na suchém a vzdušném místě.
- Při sušení s květy moc nemanipulujeme abychom je neznehodnotili.
- Správně usušené květy hluchavky chrastí, mají mírně nahořklou chuť a nevoní.
- Nať s listy hluchavky nachové sušíme ve stínu podobně jako květy, nebo ve svazečcích zavěšených na šňůře.
- Usušenou bylinu skladujeme v hermeticky uzavřené tmavé sklenici, protože jsou velmi náchylné na navlhnutí. Pokud zvlhnou, ztrácí účinné látky.
Hluchavka v kuchyni
Mladá čerstvá nať má uplatnění v kuchyni, upravujeme ji jako špenát nebo přidáváme do salátů (skvělá je s medvědím česnekem), velikonočních nádivek a polévek. Jedlé jsou mladé výhonky, listy a květy. Její sladce voňavé růžové květy jsou krásné jako ozdoba dezertů, moučníků i salátů.
Léčivá hluchavka nachová
Hluchavka nachová se v lidové medicíně využívala už ve starověku při průjmových onemocněních a jako protizánětlivá léčivka. Na spáleniny, řezné a bodné rány a jiná zranění se přikládaly se obklady z čerstvé nati.
Květy obsahují mj. éterické oleje, flavonoidy, třísloviny, slizové látky, aminokyseliny či glykosidy. Listy sice neobsahují tolik léčivých látek jako květy, ale zase mají větší obsah vitaminů, minerálů a stopových prvků. Hluchavka nachová má především protizánětlivé a antibakteriální účinky.
- V léčitelství se hluchavka nachová používá podobně jako hluchavka bílá (Lamium album) zejména na gynekologické problémy, nejčastěji při menstruačních potížích a v období menopauzy, u mužů působí příznivě na prostatu.
- Blahodárně působí při žaludečních a střevních obtížích, tlumí křeče, upravuje stolici, podporuje lákovou výměnu, pomáhá při chorobách ledvin a močových cest.
- Osvědčila se při nemocech dýchacích cest, usnadňuje vykašlávání, rozpouští hleny, pomáhá při rýmě.
- Pomáhá při nespavosti, stresu, nervozitě a psychické únavě.
- Zevně působí hluchavka nachová dezinfekčně, urychluje hojení ran, pomáhá při akné, mykózách, ekzémech, hemeroidech
- Hluchavku lze použít jako kloktadlo při bolestech v krku.
Ženský čaj z květů hluchavky nachové
Ingredience
- 1 až 2 lžičky sušených nebo čerstvých květů
- 250 ml horké vody
Příprava
Květy zalijeme vodou, zakryjeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Pak scedíme. Čaj má zlatavou barvu a příjemně voní.
Užití
Toto množství pijeme dvakrát až třikrát denně. Můžeme ho osladit medem
Domácí tinktura na trávení i na uklidnění
Ingredience
- 100 g čerstvých květů hluchavky nachové
- 500 ml alkoholu (vodka, slivovice)
Příprava
Květy vložíme do uzavíratelné lahve a zalijeme alkoholem. Uzavřeme a necháme dva až tři týdny, každý druhý den opatrně protřepeme.
Užití
Při nervozitě a nespavosti užíváme každý den 10 až 15 kapek ve sklence vody. Při problémech s trávením 15 až 20 kapek.
Sirup proti kašli zastudena
Čistou zavařovací vypláchneme vodkou, na dno naskládáme první vrstvu nasekané rozkvetlé natě hluchavky nachové do výšky asi 3 cm a zasypeme přibližně stejně vysokou vrstvou cukru – takto s vrstvením pokračujeme, poslední vrstvou by měl být cukr. Uzavřeme, sklenici dáme na nejlépe na světlý okenní parapet. Necháme asi tři týdny stát, dokud se vám uvnitř nevytvoří šťáva. Na stinném a chladnějším místě necháme déle. Hotový sirup scedíme přes jemné sítko nebo pláténko. Skladujeme v lednici.
Odvar na rány a vyrážky
Ingredience
- vrchovatá hrst hluchavky nachové (celá nať)
- 500 ml vody
Příprava
Bylinu dáme do studené vody, pomalu přivedeme k varu, krátce asi 2 minuty povaříme, sejmeme a zakryté necháme zchladnout na teplotu těla. Scedíme.
Užití
Odvar použijeme na obklady, potírání nebo koupele.
Mohlo by vás ještě zajímat: