reklama

Hluchavka nachová je plevel i léčivá bylina. Jak z ní připravit ženský čaj?

Lenka Valjentová
27. března 2021
V přírodě nepřehlédnutelná nafialovělá hluchavka nachová kvete už brzy na jaře, podle počasí na ni můžeme narazit už v březnu. Jako bylinka je trochu opomíjenou příbuznou známější a užívanější hluchavky bílé, obě ale mají hodně podobné léčivé účinky, zejména pomáhá ženám řešit gynekologické problémy a mužům s prostatou.
reklama

Hluchavka nachová nebo taky purpurová (Lamium purpureum), výrazná nafialovělá rostlina podobná kopřivě dorůstá do výšky okolo 30 cm. Vrchní listy v blízkosti květu jsou načervenalé, růžovofialové květy tvoří jehlancovité květenství. Kvete od března do října. Hluchavka nachová roste kolem cest, na loukách, polích a rumištích, libuje si na dusíkatých a výživných půdách, bohatých na humus a minerály, vlhkých a kyprých.Jako úporný plevel není hluchavka nachová na zahrádkách vůbec vítaná.

7 pravidel sběru a sušení hluchavky nachové

Hluchavka nachová vykvétá brzy zjara, podle aktuálního počasí a nadmořské výšky už březnu. Během roku pak vyroste několik generací hluchavek, takže se dá sbírat prakticky celoročně.

 1. Sbíráme květ nebo nať - celé vrcholky rostliny slisty.
 2. Květy bez kalichů se sbírají zhruba od dubna do září, ale pouze za suchého počasí a nejlépe kolem poledne. Nesmějí se pomačkat a zapařit, jinak zhnědnou.
 3. Květy hluchavky nachové musíme co nejrychleji usušit, nejlépe umělým teplem do 40 °C, nebo rozložené v jedné vrstvě nasuchém a vzdušném místě.
 4. Při sušení s květy moc nemanipulujeme abychom je neznehodnotili.
 5. Správně usušené květy hluchavky chrastí, mají mírně nahořklou chuť a nevoní.
 6. Nať s listy hluchavky nachové sušíme ve stínu podobně jako květy, nebo ve svazečcích zavěšených na šňůře.
 7. Usušenou bylinu skladujeme v hermeticky uzavřené tmavé sklenici, protože jsou velmi náchylné na navlhnutí. Pokud zvlhnou, ztrácí účinné látky.

Hluchavka v kuchyni

Mladá čerstvá nať má uplatnění v kuchyni, upravujeme ji jako špenát nebo přidáváme do salátů (skvělá je s medvědím česnekem), velikonočních nádivek a polévek. Jedlé jsou mladé výhonky, listy a květy. Její sladce voňavé růžové květy jsou krásné jako ozdoba dezertů, moučníků i salátů.

Léčivá hluchavka nachová

Hluchavka nachová se v lidové medicíně využívala už ve starověku při průjmových onemocněních a jako protizánětlivá léčivka. Na spáleniny, řezné a bodné rány a jiná zranění se přikládaly se obklady z čerstvé nati.

Květy obsahují mj. éterické oleje, flavonoidy, třísloviny, slizové látky, aminokyseliny či glykosidy. Listy sice neobsahují tolik léčivých látek jako květy, ale zase mají větší obsahvitaminů, minerálů a stopových prvků. Hluchavka nachová má především protizánětlivé a antibakteriální účinky.

 • V léčitelství se hluchavka nachová používá podobně jako hluchavka bílá (Lamium album) zejména na gynekologické problémy, nejčastěji při menstruačních potížích a v období menopauzy, u mužů působí příznivě na prostatu.
 • Blahodárně působí při žaludečních a střevních obtížích, tlumí křeče, upravuje stolici, podporuje lákovou výměnu, pomáhá při chorobách ledvin a močových cest.
 • Osvědčila se při nemocech dýchacích cest, usnadňuje vykašlávání, rozpouští hleny, pomáhá při rýmě.
 • Pomáhá při nespavosti, stresu, nervozitě a psychické únavě.
 • Zevně působí hluchavka nachová dezinfekčně, urychluje hojení ran, pomáhá při akné, mykózách, ekzémech, hemeroidech
 • Hluchavku lze použít jako kloktadlo při bolestech v krku.

Ženský čaj z květů hluchavky nachové

Ingredience

 • 1 až 2 lžičky sušených nebo čerstvých květů
 • 250 ml horké vody

Příprava

Květy zalijeme vodou, zakryjeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Pak scedíme. Čaj má zlatavou barvu a příjemně voní.

Užití

Toto množství pijeme dvakrát až třikrát denně. Můžeme ho osladit medem

Domácí tinktura na trávení i na uklidnění

Ingredience

 • 100 g čerstvých květů hluchavky nachové
 • 500 ml alkoholu (vodka, slivovice)

Příprava

Květy vložíme do uzavíratelné lahve a zalijeme alkoholem. Uzavřeme a necháme dva až tři týdny, každý druhý den opatrně protřepeme.

Užití

Při nervozitě a nespavosti užíváme každý den 10 až 15 kapek ve sklence vody. Při problémech s trávením 15 až 20 kapek.

Sirup proti kašli zastudena

Čistou zavařovací vypláchneme vodkou, na dno naskládáme první vrstvu nasekané rozkvetlé natě hluchavky nachové do výšky asi 3 cm a zasypeme přibližně stejně vysokou vrstvou cukru – takto s vrstvením pokračujeme, poslední vrstvou by měl být cukr. Uzavřeme, sklenici dáme na nejlépe na světlý okenní parapet. Necháme asi tři týdny stát, dokud se vám uvnitř nevytvoří šťáva. Na stinném a chladnějším místě necháme déle.Hotový sirup scedíme přes jemné sítko nebo pláténko. Skladujeme v lednici.

Odvar na rány a vyrážky

Ingredience

 • vrchovatá hrst hluchavky nachové (celá nať)
 • 500 ml vody

Příprava

Bylinu dáme do studené vody, pomalu přivedeme k varu, krátce asi 2 minuty povaříme, sejmeme a zakryté necháme zchladnout na teplotu těla. Scedíme.

Užití

Odvar použijeme na obklady, potírání nebo koupele.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama