Hluchavka nachová je úporný plevel, ale i léčivá bylina. Jak z ní připravit čaj, kapky či sirup?

V přírodě nepřehlédnutelná nafialovělá hluchavka nachová kvete už brzy na jaře, podle počasí na ni můžeme narazit už v březnu. Jako bylinka je trochu opomíjenou příbuznou známější a užívanější hluchavky bílé, obě ale mají hodně podobné léčivé účinky, zejména pomáhá ženám řešit gynekologické problémy a mužům s prostatou.

Hluchavka nachová nebo taky purpurová (Lamium purpureum), výrazná nafialovělá rostlina podobná kopřivě dorůstá do výšky okolo 30 cm. Vrchní listy v blízkosti květu jsou načervenalé, růžovofialové květy tvoří jehlancovité květenství. Kvete od března do října.

Hluchavka nachová roste kolem cest, na loukách, polích a rumištích, libuje si na dusíkatých a výživných půdách bohatých na humus a minerály, vlhkých a kyprých. Jako úporný plevel není hluchavka nachová na zahrádkách příliš vítaná.

Sběr a sušení hluchavky nachové

Hluchavka nachová vykvétá brzy zjara, podle aktuálního počasí a nadmořské výšky už březnu. Během roku pak vyroste několik generací hluchavek, takže se dá sbírat prakticky celoročně.

 1. Sbíráme květ nebo nať – celé vrcholky rostliny s listy.
 2. Květy bez kalichů se sbírají zhruba od dubna do září, ale pouze za suchého počasí a nejlépe kolem poledne. Nesmějí se pomačkat a zapařit, jinak zhnědnou.
 3. Květy hluchavky nachové musíme co nejrychleji usušit, nejlépe umělým teplem do 40 °C, nebo rozložené v jedné vrstvě na suchém a vzdušném místě.
 4. Při sušení s květy moc nemanipulujeme abychom je neznehodnotili.
 5. Správně usušené květy hluchavky chrastí, mají mírně nahořklou chuť a nevoní.
 6. Nať s listy hluchavky nachové sušíme ve stínu podobně jako květy nebo ve svazečcích zavěšených na šňůře.
 7. Usušenou bylinu skladujeme v hermeticky uzavřené tmavé sklenici, protože je velmi náchylná na navlhnutí. Pokud zvlhne, ztrácí účinné látky.

Hluchavka v kuchyni

Mladá čerstvá nať má uplatnění v kuchyni, upravujeme ji jako špenát nebo přidáváme do salátů (skvělá je s medvědím česnekem), velikonočních nádivek a polévek. Jedlé jsou mladé výhonky, listy a květy. Její sladce voňavé růžové květy jsou krásné jako ozdoba dezertů, moučníků i salátů.

Účinky hluchavky

Květy hluchavky nachové obsahují mj. éterické oleje, flavonoidy, třísloviny, slizové látky, aminokyseliny či glykosidy. Listy sice neobsahují tolik léčivých látek jako květy, ale zase mají větší obsah vitaminů, minerálů a stopových prvků. Hluchavka nachová má především protizánětlivé a antibakteriální účinky. V lidové medicíně se používala už ve starověku při průjmových onemocněních a na léčbu zánětů; na spáleniny, řezné a bodné rány a jiná zranění se přikládaly obklady z čerstvé nati.

Dnes se v léčitelství hluchavka nachová používá podobně jako hluchavka bílá (Lamium album) ve formě nálevu na gynekologické problémy, nejčastěji při menstruačních potížích a v období menopauzy, u mužů působí příznivě na prostatu, vysvětluje bylinkář Martin Kolár a pokračuje:  „Uplatní se také při žaludečních a střevních obtížích, tlumí křeče, upravuje stolici, podporuje látkovou výměnu, pomáhá při chorobách ledvin a močových cest. Hluchavkový sirup je výborný při nemocech dýchacích cest, usnadňuje vykašlávání, rozpouští hleny, pomáhá při rýmě. Odvar se dá použít jako kloktadlo při bolestech v krku. Kapky (tinktura) pomáhají při nespavosti, stresu, nervozitě a psychické únavě, vysvětluje bylinkář Martin Kolár.

Zevně působí hluchavka nachová dezinfekčně, urychluje hojení ran, pomáhá při akné, mykózách, ekzémech, hemeroidech

Čaj z květů hluchavky nachové

Ingredience

 • 1 až 2 lžičky sušených nebo čerstvých květů
 • 250 ml horké vody

Příprava

Květy zalijeme vodou, zakryjeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Pak scedíme. Čaj má zlatavou barvu a příjemně voní.

Užívání

Toto množství pijeme dvakrát až třikrát denně. Můžeme ho osladit medem

Kapky na trávení i na uklidnění

Ingredience

 • 100 g čerstvých květů hluchavky nachové
 • 500 ml alkoholu (vodka, slivovice)

Příprava

Květy vložíme do uzavíratelné lahve a zalijeme alkoholem. Uzavřeme a necháme dva až tři týdny, každý druhý den opatrně protřepeme.

Užívání

Při nervozitě a nespavosti užíváme každý den 10 až 15 kapek ve sklence vody. Při problémech s trávením 15 až 20 kapek.

Sirup proti kašli zastudena

Čistou zavařovací sklenici vypláchneme vodkou, na dno naskládáme první vrstvu nasekané rozkvetlé natě hluchavky nachové do výšky asi 3 cm a zasypeme přibližně stejně vysokou vrstvou cukru – takto s vrstvením pokračujeme, poslední vrstvou by měl být cukr. Uzavřeme, sklenici dáme nejlépe na světlý okenní parapet. Necháme zhruba tři týdny stát, dokud se uvnitř nevytvoří šťáva. Na stinném a chladnějším místě necháme déle. Hotový sirup scedíme přes jemné sítko nebo pláténko. Skladujeme v lednici.

Odvar na rány a vyrážky

Ingredience

 • vrchovatá hrst hluchavky nachové (celá nať)
 • 500 ml vody

Příprava

Bylinu dáme do studené vody, pomalu přivedeme k varu, krátce asi 2 minuty povaříme, sejmeme a zakryté necháme zchladnout na teplotu těla. Scedíme.

Užití

Odvar použijeme na obklady, potírání nebo koupele.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, cs.wikipedia.org, bylinkyprovsechny.cz


Přečtěte si také