Divizna brunátná dobře snáší sucho. Můžete ji pěstovat na zahradě

Skoro dva metry vysoká, mohutná rostlina se žlutými květy? Ano, tak vypadá nejznámější zástupce divizen, divizna velkokvětá. Ale divizna brunátná je pravým opakem. Je to středně vysoká, něžná trvalka s nádherným, sametově fialovým květenstvím.

Kromě divizny velkokvěté se naše příroda zatím pyšní i diviznou brunátnou, která byla prohlášena ohroženým druhem už v roce 2000. Můžete ji potkat v severozápadních a středních Čechách i na střední a jižní Moravě. Její výskyt se ale velmi rychle snižuje.

Jinak se jedná o euroasijský druh, roste v Evropě, malé Asii, zasahuje až na Kavkaz a do oblastí západní Sibiře. Vyrůstá na kamenitých svazích a písčitých loukách.

Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum)

Vytrvalá, někdy jenom dvouletá rostlina, která většinou dorůstá do výšky 30–80 cm, někdy však dokonce 100 cm. V každém případě je to oproti známější příbuzné spíše trpaslík.

V prvním roce vyrůstá pouze přízemní růžice listů, které jsou až 15 cm dlouhé, vejčité až podlouhlé, na vrchní straně lysé a na spodní chlupaté. Koncem prvního roku listy zasychají a počátkem druhého vyrůstá květná lodyha s drobnými, přisedlými listy.

Během května až června divizna brunátná vykvétá středně až tmavě fialovým květenstvím, kterým je nepravý hrozen. Plodem pak jsou vejcovité tobolky.

Pěstování na zahradě

Na zahradách se pěstuje divizna brunátná, která byla vyšlechtěna v pestré směsi barev od bílé přes růžovou až po starorůžovou a fialovou. Vyžaduje výživnou a dobře propustnou půdu. Velmi dobře prosperuje na slunci a snáší i delší sucho.

Divizna brunátná se množí semeny. Vysévá se přímo na stanoviště, od května do září, nebo ji můžete předpěstovat doma, z lednového výsevu. Semena klíčí 7-21 dní. Všechny divizny se velmi dobře množí samovýsevem.

Další divizny z volné přírody

Kromě zmíněných, můžete v našich krajích potkat i diviznu černou (Verbascum nigrum), která však, navzdory jménu, vykvétá opět pro divizny typickou, žlutou barvou. Další diviznou, která u nás roste, je divizna malokvětá (Verbascum thapsus), opět se žlutými květy. Obě divizny si sklasickou diviznou velkokvětou (Verbascum densiflorum) snadno spletete, jsou velmi podobné.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Divizna; https://botany.cz/cs/verbascum-phoeniceum/


Přečtěte si také