reklama

4 houby prospěšné našemu zdraví: Jaké druhy bychom měli pravidelně zařadit do jídelníčku?

Markéta Kašková
15. září 2020
Někdo houby miluje, jiní je naopak nenávidí. Ať jste na prvním, či druhém břehu, nic nezmění fakt, že některé druhy hub jsou velmi prospěšné našemu zdraví. Pomáhají nám posílit imunitu, bojují s infekcemi, viry, nemocemi, a dokonce obsahují látky, které pomáhají v boji s nádorovými onemocněními. Měli bychom je proto zařadit do našeho jídelníčku.
reklama

Jidášovo ucho – boltcovitka bezová

Konzistencí jedinečnou houbu najdeme na starých nebo suchých kmenech a větvích bezu černého, ale i vrby. Prospívá jí chladnější počasí a dostatek vláhy, takže se můžete vydat do lesů na podzim nebo klidně i vzimě. Jidášovo ucho se hojně využívá vasijských pokrmech a skvěle se hodí do polévky, rizota nebo k sójové omáčce.

Sčím nám boltcovitka pomůže?

Tato houba umí léčit hemeroidy, pomáhá nám strávením a také při vysokém tlaku. Je skvělým doplňkem stravy, který napomáhá dobré imunitě. Obsahuje spoustu antioxidantů a minerálů. A také se jedná o prevenci vysokého krevního tlaku, trombózy a infarktu. Jidášovo ucho navíc zpevní vlasy, nehty a údajně zlepší i pleť.

Hlíva ústřičná

Vlesích ji najdeme od konce léta a při mírné zimě. Vyskytuje se občas i na jaře. Roste hojně vcelých trsech. Pokud se pro ni vydáte, hledejte na odumřelých listnatých stromech, pařezech a kamenech. Hlíva ústřičná je široce rozšířená houba rostoucí po celém světě

S čím nám hlíva pomůže?

Hlíva je vhodným bojovníkem proti oparům. Má protizánětlivé účinky, poradí si s viry, bakteriemi a plísňovým chorobami. Využívá se vboji proti edémům a hemeroidům. Příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje odolnost proti infekcím a daří se jí zvýšit tvorbu červených krvinek.

Kačenka česká – Verpa bohemica

Řadí se mezi nejoblíbenější jarní houby u nás. Nalezneme ji strochou štěstí mezi březnem a dubnem. Má ráda zásaditou půdu, dívejte se vlistnatých hájích nebo vzarostlých sadech a křoví. Kačenka se vyznačuje příjemnou vůni i chutí.

Sčím nám kačenka pomůže?

Kačenka je silně antioxidační a zabrání přílišné oxidaci našeho organismu. Obsahuje dokonce i menší množství karotenu. Snižuje riziko vzniku arteriosklerózy neboli kornatění cév. Není vhodná v kombinaci s alkoholem a v žádném případě ke konzumace za syrova.

Houževnatec jedlý –Shiitake

Shiitake je asijská houba, kterou bychom však do jídelníčku měli zařadit i my, Evropané. Japonci ji díky jejím účinkům využívají vléčitelství přes 2 000 let. U nás si ji můžete vypěstovat ve sklepě, pokud si koupíte speciální substrát.

Jí se vsušené formě nebo tepelně upravená. Houževnatec je skvělý do polévek, asijských pokrmů, dozeleninových salátů, jako řízek, zapečený nebo se používá i do těstovin. Shiitake je dobré před použitím namočit na pár hodin do vody.

Sčím nám shiitake pomůže?

O této houbě se traduje se, že je příčinou dlouhověkosti Japonců. Má totiž protirakovinotvorné účinky a ukrývá vsobě radioprotektivní látky. Posiluje imunitu, pomáhá s virovými, bakteriálními, plísňovými, parazitárními a infekčními onemocněními. Shiitake je hodnotným zdrojem proteinů, draslíku, zinku, bílkovin, aminokyselin a dalších tělu prospěšných látek. Pomáhá vyrovnat i správnou hladinu psychické zátěže. Doporučuje se také užívat při skleróze, chronickém únavovém syndromu a cukrovce.

Zajímavost: Houba shiitake se aplikovala lidem vJaponsku voblasti Hirošimya Nagasaki po jaderném útoku. Vboji proti nádorovým onemocněním sevyužívá látka lentinan, kterou houba hojně obsahuje.

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama