návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

4 houby prospěšné našemu zdraví: Jaké druhy bychom měli pravidelně zařadit do jídelníčku?

, Vydáno: 15.09.2020
Houby by měly být součástí našeho jídelníčku.
Autor: istock.com Houby by měly být součástí našeho jídelníčku.
Někdo houby miluje, jiní je naopak nenávidí. Ať jste na prvním, či druhém břehu, nic nezmění fakt, že některé druhy hub jsou velmi prospěšné našemu zdraví. Pomáhají nám posílit imunitu, bojují s infekcemi, viry, nemocemi, a dokonce obsahují látky, které pomáhají v boji s nádorovými onemocněními. Měli bychom je proto zařadit do našeho jídelníčku.

reklama

Jidášovo ucho – boltcovitka bezová

Konzistencí jedinečnou houbu najdeme na starých nebo suchých kmenech a větvích bezu černého, ale i vrby. Prospívá jí chladnější počasí a dostatek vláhy, takže se můžete vydat do lesů na podzim nebo klidně i v zimě. Jidášovo ucho se hojně využívá v asijských pokrmech a skvěle se hodí do polévky, rizota nebo k sójové omáčce.

Jidášovo ucho bychom do svého jídelníčku také měli přidat.
Autor: istock.com Jidášovo ucho bychom do svého jídelníčku také měli přidat.

S čím nám boltcovitka pomůže?

Tato houba umí léčit hemeroidy, pomáhá nám s trávením a také při vysokém tlaku. Je skvělým doplňkem stravy, který napomáhá dobré imunitě. Obsahuje spoustu antioxidantů a minerálů. A také se jedná o prevenci vysokého krevního tlaku, trombózy a infarktu. Jidášovo ucho navíc zpevní vlasy, nehty a údajně zlepší i pleť.

Jidášovo ucho se hojně využívá v asijské kuchyni.
Autor: istock.com Jidášovo ucho se hojně využívá v asijské kuchyni.

Hlíva ústřičná

V lesích ji najdeme od konce léta a při mírné zimě. Vyskytuje se občas i na jaře. Roste hojně v celých trsech. Pokud se pro ni vydáte, hledejte na odumřelých listnatých stromech, pařezech a kamenech. Hlíva ústřičná je široce rozšířená houba rostoucí po celém světě

Hlíva ústřičná nám pomůže s opary.
Autor: istock.com Hlíva ústřičná nám pomůže s opary.

S čím nám hlíva pomůže?

Hlíva je vhodným bojovníkem proti oparům. Má protizánětlivé účinky, poradí si s viry, bakteriemi a plísňovým chorobami. Využívá se v boji proti edémům a hemeroidům. Příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje odolnost proti infekcím a daří se jí zvýšit tvorbu červených krvinek.

Hlívu si můžete dopřát v polévce.
Autor: istock.com Hlívu si můžete dopřát v polévce.

Kačenka česká – Verpa bohemica

Řadí se mezi nejoblíbenější jarní houby u nás. Nalezneme ji s trochou štěstí mezi březnem a dubnem. Má ráda zásaditou půdu, dívejte se v listnatých hájích nebo v zarostlých sadech a křoví. Kačenka se vyznačuje příjemnou vůni i chutí.

Kačenku bychom si měli čas od času dopřát všichni.
Autor: istock.com Kačenku bychom si měli čas od času dopřát všichni.

S čím nám kačenka pomůže?

Kačenka je silně antioxidační a zabrání přílišné oxidaci našeho organismu. Obsahuje dokonce i menší množství karotenu. Snižuje riziko vzniku arteriosklerózy neboli kornatění cév. Není vhodná v kombinaci s alkoholem a v žádném případě ke konzumace za syrova.

Kačenka česká obsahuje karoten.
Autor: istock.com Kačenka česká obsahuje karoten.

Houževnatec jedlý – Shiitake

Shiitake je asijská houba, kterou bychom však do jídelníčku měli zařadit i my, Evropané. Japonci ji díky jejím účinkům využívají v léčitelství přes 2 000 let. U nás si ji můžete vypěstovat ve sklepě, pokud si koupíte speciální substrát.

Jí se v sušené formě nebo tepelně upravená. Houževnatec je skvělý do polévek, asijských pokrmů, do zeleninových salátů, jako řízek, zapečený nebo se používá i do těstovin. Shiitake je dobré před použitím namočit na pár hodin do vody.

Shiitaké jsou přírodní zázrak.
Autor: istock.com Shiitaké jsou přírodní zázrak.

S čím nám shiitake pomůže?

O této houbě se traduje se, že je příčinou dlouhověkosti Japonců. Má totiž protirakovinotvorné účinky a ukrývá v sobě radioprotektivní látky. Posiluje imunitu, pomáhá s virovými, bakteriálními, plísňovými, parazitárními a infekčními onemocněními. Shiitake je hodnotným zdrojem proteinů, draslíku, zinku, bílkovin, aminokyselin a dalších tělu prospěšných látek. Pomáhá vyrovnat i správnou hladinu psychické zátěže. Doporučuje se také užívat při skleróze, chronickém únavovém syndromu a cukrovce.

Zajímavost: Houba shiitake se aplikovala lidem v Japonsku v oblasti Hirošimy a Nagasaki po jaderném útoku. V boji proti nádorovým onemocněním se využívá látka lentinan, kterou houba hojně obsahuje.

Shiitaké je dobré namočit alespoň na 3 hodiny do vody.
Autor: istock.com Shiitaké je dobré namočit alespoň na 3 hodiny do vody.

Další články:

Hlíva ústřičná má skvělou, výrazně aromatickou chuť

Jak pěstovat doma hlívu ústřičnou. Stačí jen balkon a pytlík slámy

Houbové nepravdy

5 málo známých mýtů o houbách. Víte, proč byste neměli nechávat podhoubí v zemi?

reklama

Článek je zařazen v: Shiitaké , hlíva ústřičná , kačenka česká , jidášovo ucho , zdravé houby , které houby pomáhají naemu zdraví , houby , houba , zdraví , jak být zdravá

reklama

Přečtěte si také