Jidášovo ucho: Chuťově vynikající houba s léčivými účinky roste celý rok. Čaj posiluje imunitu

Stále oblíbenější houbou je u nás v posledních letech boltcovitka, známější spíše jako Jidášovo ucho. U nás tahle na pohled trochu zvláštní houba roste bez přestávky celý rok, tedy i v zimě. Jidášovo ucho má zvláštní chrupavčitou konzistenci, skvělou chuť a léčivé účinky. Můžeme si ho nasbírat na kdejakém bezovém keři anebo vypěstovat.

Boltcovitka ucho Jidášovo, Jidášovo ucho, boltcovitka bezová (Auricularia auricula-judae, Hirneola auricula-judae), černá houba, čínská houba – to všechno jsou názvy chuťově vynikající houby s léčivými účinky. Zajímavé jméno téhle neméně zajímavé houby vzniklo na základě legendy, podle níž se Jidáš po své zradě Ježíše Krista oběsil na bezu a ke stromu mu přirostlo ucho.

„Přiznám se, že ačkoli už houbařím dlouhá desetiletí, nález ucha Jidášova na mě dodnes vždycky zapůsobí takovým zvláštním dojmem, především svou podobou, až znepokojivě připomínající lidský boltec. Jako by houba naslouchala – odtud její prastaré jméno, asociující v myslích našich předků potenciální zradu,“ říká mykolog Jaroslav Vanča.

Co je ucho Jidášovo, kde roste a jak vypadá

  • Nejlépe se téhle dřevokazné houbě daří v chladnějším počasí, proto na ni můžeme natrefit celý rok, roste i v zimě.
  • Ke svému životu potřebuje vlhké přítmí, většinou ji nalezneme na kmenech a větvích černého bezu (nebo jiných listnatých stromů, například vrby nebo buku), většinou na již mrtvém dřevě, na němž jsou její 2 až 7 cm široké, lasturovité, gumovitě pružné plodnice bočně přirostlé.
  • Barva přechází v závislosti na počasí a podmínkách od červenohnědé ke kaštanově hnědé, po usušení houba zčerná.

Účinky Jidášova ucha

Ucho Jidášovo neboli boltcovitku bezovou si lidé v posledních letech oblíbili jak v kuchyni pro její zvláštní chrupavčitou konzistenci, tak jako jedinečnou léčivku. Léčivé účinky ucha Jidášova znali asijští léčitelé již před několika tisíciletími. „U nás boltcovitku bezovou doporučoval Mattioliho Herbář ‚proti oteklému hrdlu a neduživým očím‘, dále pak  proti vodnatelnosti, bolesti hlavy z horkosti a na červené otoky,“  uvádí mykolog.

„Tradiční čínská medicína Jidášovo ucho v různých podobách používá při léčení zánětlivých onemocnění, ke stimulaci přirozené obranyschopnosti organismu, k hojení ran, posílení psychiky nebo jako prevenci hypertenze,“ doplňuje bylinkář Martin Kolár a pokračuje: „Má až překvapivě silné antivirové účinky a pozitivní vliv na naši imunitu. Zejména v období chřipek je proto vhodné zařadit pravidelně Jidášovo ucho do jídelníčku. Hodí se také jako přírodní podpora při léčbě autoimunitních onemocněních, například roztroušené skleróze nebo Crohnově chorobě, přisuzují se mu i protinádorové účinky. Dobře působí také při psychickém vyčerpání a stresu. Konzumace Jidášova ucha má příznivý vliv i na pokožku, vlasy a nehty. Nedoporučuje se během těhotenství a kojení.“

Houbový čaj z Jidášova ucha na posílení imunity

Ingredience

  • 2 g sušené houby ucho Jidášovo
  • 300 ml vody
  • 1 lžička medu

Příprava

Sušenou houbu zalijeme studenou vodou, přikryjeme a necháme 8 až 10 hodin macerovat. Pak přikryté pomalu při mírné teplotě vaříme 60 až 90 minut. Sejmeme, necháme částečně vychladnout a scedíme. Před pitím osladíme medem.

Užívání

Toto množství (1 hrnek) pijeme každý den před spaním nebo ráno po snídani po dobu dvou až tří týdnů. Připravujeme každý den čerstvý čaj.

Jidášovo ucho v kuchyni

Jidášovo ucho je žádanou ingrediencí především v pokrmech, kde vynikne jeho zvláštní chrupavčitá konzistence. Při smažení na tuku slyšitelně praská. Ucho Jidášovo lze konzumovat čerstvé, bez tepelné úpravy – dokonce je tak mnohem lepší, zachová si onu příjemnou křupavost.

Houba je vhodná k přípravě tradičních pokrmů čínské kuchyně, výborná je ovšem i v typickém českém rizotu spolu s mrkví a hráškem. Přidává se do zahuštěných i vývarových polévek, vynikající je například v klasické bramboračce.

V horkých dnech pak přijde k chuti i v čerstvém stavu ve studených zeleninových salátech, nejlépe chutná v kombinaci s mrkví a celerem, paprikou i bramborami.

Jak připravit sušené houby

Sušené houby jsou dnes již v obchodech běžně k dostání. Jejich příprava je samozřejmě o něco zdlouhavější. Namočíme je alespoň na hodinu do teplé vody a potom asi 15 minut povaříme. Musíme pamatovat na to, že sušené houby po uvaření několikanásobně zvětší objem.

Recept na polévku z ucha Jidášova

Ingredience

  • 60 g sušeného nebo 100 g čerstvého Jidášova ucha
  • 1 l masového vývaru
  • 250 g vepřové kýty
  • 1 velká mrkev
  • asi 4 jarní cibulky
  • čerstvé chilli papričky podle chuti
  • asi 3 lžíce oleje
  • 2 lžíce sojové omáčky
  • 50 g rýžových nudlí
  • sójové klíčky a bambusové výhonky podle chuti
  • sůl
  • pepř
  • citron na dochucení

Příprava

Sušené ucho Jidášovo namočíme do teplé vody, po zhruba hodince scedíme. Nudle zalijeme vroucí vodou, necháme měknout asi 5 minut a propláchneme studenou vodou. Maso nakrájíme na nudličky, osolíme, opepříme a pokapeme sójovou omáčkou. Očištěnou mrkev a jarní cibulku nakrájíme na tenké plátky. Na rozehřátém oleji opečeme dozlatova maso, pak přidáme zeleninu a houby (podle potřeby je pokrájíme), krátce orestujeme a zalijeme teplým vývarem. Přivedeme k varu a vaříme asi 10 minut. Chilli papričky očistíme, zbavíme semínek a nakrájíme na tenká kolečka. Přidáme je do polévky spolu s nudlemi, sójovými klíčky a bambusovými výhonky. Ještě 5-10 minut povaříme. Podle chuti osolíme a opepříme. Podáváme s kouskem citronu.

Jak vypěstovat ucho Jidášovo

Jidášovo ucho si můžeme sami vypěstovat podobně jako například hlívu ústřičnou.

Na substrát potřebujeme drcené piliny nebo slámu či kukuřičná vřetena. Materiál zalijeme teplou vodou a  necháme máčet 24 hodin. Druhý den dáme okapat, nasypeme do zhruba dvou třetin plastových sáčků a zavážeme. Dáme do vroucí vody a asi hodinu povaříme. Pak sáčky z vody opatrně vyjmeme a necháme vychladnout. Stejný postup varu opakujeme ještě druhý den.

Houbovou násadu pořídíme běžně v zahradnictví nebo na internetu. Houbovou násadu smícháme s připraveným substrátem a posupujeme podle návodu. Obvykle sáčky zčásti uzavřeme a necháme na teplém (okolo 25 °C) a tmavém místě asi měsíc. V této fázi dochází k prorůstání podhoubí. Dobře prorostlý substrát můžeme vyndat z obalu a dát na světlejší s teplotou až 30 °C s vyšší vzdušnou vlhkostí. První houby by se měly objevit po několika týdnech.

Zdroje: mykolog Jaroslav Vanča, bylinkář Martin Kolár, Houby poznáváme, sbíráme, upravujeme (L. V. Garibovová, M. Svrček, J. Baier), houby-rostou.czcs.wikipedia.orgvareni.czdumazahrada.cz


Přečtěte si také