návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pomněnka, pomněnkovec a pupkovec. Tři rostliny, které si lidé často pletou

Simona Sedláčková , Vydáno: 18.04.2020
Pomněnka, pomněnkovec a pupkovec
Autor: istockphoto.com Pomněnka, pomněnkovec a pupkovec
Pomněnky zná určitě úplně každý, ale s pomněnkovci a pupkovci už to tak slavné není. Většinou si totiž lidé při pohledu na jejich nádherné, modré květy pomyslí, že jsou to jen trochu divné pomněnky. Nejsou! Jsou to zcela jiné rostliny, které vykvétají o trochu dříve.

reklama

Pomněnka (Myosotis)

Rod pomněnek zahrnuje asi 80 druhů, které rostou v Evropě, Asii, ale i v jižní Africe nebo na Novém Zélandu. U nás najdete vytrvalou pomněnku hajní (Myosotis nemorosa), která vykvétá od května do srpna, stejně vytrvalou pomněnku lesní (Myosotis sylvatica), vykvétající od května do června a jednoletou až dvouletou pomněnku rolní (Myosotis arvensis), která kvete od června do září.

Pomněnka lesní (Myosotis sylvatica)

V zahradách se nejčastěji setkáte s pomněnkou lesní, která se planě vyskytuje na celém území ČR, nejvíce v lesnatých oblastech, od nížin až po hory. Je to vytrvalá rostlina, která se však v zahradách nejčastěji pěstuje jako dvouletka. Vysévá se v květnu nebo v červnu a na podzim se vysazuje na záhony po několika kusech do trsů. Pomněnky se výborně množí i samovýsevem.

Pomněnka lesní (Myosotis sylvatica)
Autor: istockphoto.com Pomněnka lesní (Myosotis sylvatica)

Pomněnky dorůstají do výšky 10–50 cm. Lodyha je větvená a hustě chlupatá, listová růžice se vyvíjí až po odkvětu. Pomněnky vykvétají dobře známými, světle modrými pětičetnými květy, ale pěstují se i odrůdy s květy bílými nebo růžovými, které se objevují na rostlinách od května do června.

Pomněnka lesní (Myosotis sylvatica)
Autor: istockphoto.com Pomněnka lesní (Myosotis sylvatica)

Jak pěstovat pomněnky

Pomněnkám se nejlépe daří v polostínu, ale klidně i v úplném stínu a nejsou náročné ani na půdu. Ta by však měla být nejlépe humózní a mírně vlhká. Mohou růst i v suché půdě, ale pak kvetou kratší dobu.

Pomněnky se také mohou pěstovat jako vynikající podrost pod výsadbu cibulovin, nejčastěji tulipánů.

Pomněnka lesní (Myosotis sylvatica) a tulipány (Tulipa)
Autor: istockphoto.com Pomněnka lesní (Myosotis sylvatica) a tulipány (Tulipa)

Pomněnkovec (Brunnera)

Stínomilná vytrvalá rostlina původem z Kavkazu a Turecka. Na první pohled je v době květu velmi podobná pomněnkám, má podobnou barvu, ale i pětičetný tvar květu.

Pomněnkovec raší počátkem dubna a vykvétá koncem dubna až v květnu, ale i po odkvětu zůstává velmi dekorativní svěže zelenými listy srdcovitého tvaru. Některé kultivary mají listy s výraznou kresbou nebo i s netradiční, stříbřitě bílou barvou, ale všechny jsou vrásčité a porostlé tuhými chloupky. Na podzim rostlina zatahuje a přečká tak zimu. Je absolutně mrazuvzdorná, až do –40 °C.

Pomněnkovec (Brunnera)
Autor: istockphoto.com Pomněnkovec (Brunnera)

Pomněnkovec, především klasickou zelenolistou variantu, můžete skvěle využít jako půdopokryvnou rostlinu pro stinná místa do podrostu stromů. Dorůstá do výšky asi 20–50 cm. Výborně se mu bude dařit ve společnosti kapradin nebo host.

Pomněnkovec (Brunnera)
Autor: istockphoto.com Pomněnkovec (Brunnera)

Jak pěstovat pomněnkovec

Rostlina vyžaduje polostinné až stinné umístění a humózní půdu s dostatkem živin. Půda by měla být i dostatečně vlhká, ale ne přemokřená.

Rostlina se samovolně rozmnožuje semeny i oddenky. V zahradnictví se sice množí semeny, ale mnohem jednodušší je množení dělením trsů.

Pomněnkovec (Brunnera)
Autor: istockphoto.com Pomněnkovec (Brunnera)

Pupkovec (Omphalodes)

Další rostlinkou, kterou si celkem snadno spletete s pomněnkou, je pupkovec, rozšířený hlavně v severní Itálii a v Chorvatsku. Nejčastěji se pěstuje pupkovec jarní (Omphalodes verna) a pupkovec kapadocký (Omphalodes cappadocica). Pupkovci se často říká vytrvalá pomněnka. Je to málo známá trvalka, která se však u nás pěstuje už od 16. století. Vykvétá stejně krásnými, modrými a pětičetnými květy jako pomněnka a pomněnkovec. Jejich podoba je opravdu značná!

Pupkovec (Omphalodes)
Autor: istockphoto.com Pupkovec (Omphalodes)

Pupkovec dorůstá do výšky asi 20–30 cm, světlezelené listy jsou mírně chloupkaté, srdcovitého až kopinatého tvaru. Vykvétá brzy zjara, od března do května.

Pupkovec (Omphalodes)
Autor: istockphoto.com Pupkovec (Omphalodes)

Jak pěstovat pupkovec

Pupkovec také patří mezi nenáročné půdopokryvné rostliny a vysadit ho můžete do polostínu i světlejšího stínu, klidně do sousedství pomněnkovce či pomněnky, do mírně vlhké, humózní či lehce rašelinové půdy pod koruny stromů. Je plně mrazuvzdorný do –24 °C. Množí se dělením trsů na podzim.

reklama

Článek je zařazen v: Pomněnka (Myosotis) , Pomněnka lesní (Myosotis sylvatica) , Pomněnkovec (Brunnera) , Pupkovec (Omphalodes) , modré květy , podobné

reklama

Přečtěte si také