reklama

Muďoul trojlaločný neboli indiánský banán můžete pěstovat ve skleníku

Simona Sedláčková
8. května 2020
Hledáte do své zahrady, ale možná raději do skleníku, stromek, který bude každý obdivovat? Pak si pořiďte tak trochu raritu v našem klimatu, muďoul trojlaločný. U nás v obchodech jeho plody nenajdete, ale můžete si je vypěstovat. Neříkáme, že snadno, ale jde to!
reklama

Muďoul trojlaločný (Asimina triloba)

Muďoul je opadavý, ovocný stromek zčeledi láhevníkovitých, vysoký 2-10 m a vnašich zahradách se sním téměř nesetkáte. Běžně se pěstuje ve Spojených státech amerických, ale i vjižní Evropě, vItálii. Že se dá pěstovat i vnašich podmínkách, se nejlépe přesvědčíte vDendrologické zahradě vPrůhonicích, kde úspěšně pěstují několik jedinců. Pokud chcete mít větší jistotu, že vám stromek bude dobře prospívat, raději ho umístěte do zimní zahrady nebo do skleníku, máte-li tu možnost.

Jak pěstovat muďoul trojlaločný

Stromek vyžaduje především vmládí polostín, ostré slunce může poškodit listy. Upřednostňuje vlhčí, nevysychavou půdu plnou živin. Muďoul raší velmi pozdě. Pokud ho tedy vysadíte volně do zahrady měl by zvládnout i poslední jarní mrazíky. Vdobě vegetačního klidu snese mráz až -25 °C.

Pozor při výsadbě

Výsadbu muďoulu provádějte velmi opatrně, vžádném případě nesmíte poškodit kořenový bal a obnažit kůlový kořen. Kořenový systém má velmi málo kořenových vlásečnic a je velmi choulostivý.

Kdy se dočkáte chutných plodů

Na jaře se na stromku začnou objevovat nádherné, nepříliš voňavé, exotické květy tmavě bordo, fialové nebo bílé barvy, ale ne dříve, než za 4–5 let po vysazení. Pokud se chcete dočkat chutných plodů, musíte koupit stromky roubované a vnašich podmínkách květy sami opylit štětečkem. Ve své domovině muďoul opyluje zvláštní druh much. Nejlepší období pro opylení květů je ve chvíli, kdy je blizna květů lepkavá a mění barvu ze zelené na fialovou.

Na podzim na stromku, pokud se vám ho podaří dobře opylit, dozrávají plody, kterým se někdy říká indiánské banány. Jsou to velmi aromatické bobule se třemi semeny, které obsahují hodně bílkovin a vyžadují rychlou spotřebu. Jejich chuť je opravdu podobná banánu nebo mangu.

Plody se mohou kompotovat nebo se znich připravuje marmeláda.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama