15. února 2020 13:00
Markéta ZídkováJak a kdy sázet česnek? Toto je 6 nejlepších druhů pro pěstování
Česnek patří mezi nejdůležitější zeleniny, pochutiny, koření i léčivé rostliny. Podívejte se, jak ho sázet, a vyberte si z těch nejlepších odrůd, které můžete vypěstovat.
Jak se pěstuje česnek?
Česneku se nejlépe daří v hlubších a spíše lehčích půdách s dobrým obsahem humusu. Zamokření nesnáší. Abychom předešli přenášení chorob a škůdců, sázíme česnek po sobě na stejné místo nejdříve za 4 až 5 let. Také jej nepěstujeme na záhonech, kde byly jako předchozí kultura cibule, pór, brambory nebo rajčata.
Pozor, česnek nesnáší přímé hnojení chlévským hnojem! Na zlepšení půdy před výsadbou proto použijeme dobře vyzrálý kompost. Z průmyslových hnojiv volíme speciální druhy vhodné na cibuloviny. Česnek totiž nesnáší přehnojení dusíkem, je pak málo trvanlivý.
Kdy sázíme česnek?
Česnek miluje chlad a zimu. Stroužky sázíme na konci podzimu, kdy ideálně denně hlídáme teplotu, protože bychom ho měli vysadit těsně předtím, než půda zamrzne. Proto se může stát, že ho vysadíte až v prosinci.
Jarní druhy česneku sázíme od března do května. Česnek zasadíme do vyhloubených rýh tak, aby nad vrcholkem stroužku bylo 4 až 6 cm země. Řádky jsou od sebe vzdálené 25 až 30 cm, stroužky v řádcích 10 až 12 cm.
K výsadbě použijeme pouze velké a zdravé obvodové stroužky. Před samotnou výsadbou moříme česnek v 5% roztoku Sulky a to po dobu 6 až 12 hodin. Je-li půda v okolí hodně zamořena houbovými chorobami, doporučuje se následně stroužky mořit ještě Fundazolem nebo Rovralem flo a to po dobu 20 minut.
Odebírejte také newsletter Prima FRESH. Každý týden vám do mailu přijdou sezonní recepty a nápady do kuchyně.
Odrůdy česneku
Lukan – ozimý nepaličák, barva suknic šedobílá, nejvýnosnější odrůda v celém sortimentu česneku.
Jovan – ozimý paličák, barva suknic bílá. Výnosná odrůda s dobrou skladovatelností.
Vekan – ozimý paličák, suknice bílé s výraznými fialovými skvrnami. Vysoká odolnost vůči virům.
Anton – ozimý nepaličák. Výnosná odrůda s dobrou skladovatelností. Velmi vhodný na sklizeň na zeleno.
Benátčan – nepaličák pro podzimní i jarní výsadbu. Pozdní odrůda, při opoždění sklizně se nerozpadá.
Matin – jarní nepaličák ušlechtilé chuti, dává dobrý výnos i za suchého léta.
Česnek paličák, či nepaličák?
V podstatě existují dva druhy česneku – paličák a nepaličák. Ten první má uprostřed hlavičky palici, druhý druh pouze nať. Oba druhy jsou rovnocenné, u každého existují barevné mutace, dokonce i pěstování je stejné. Liší se pouze sklizní. Nepaličáky sklízíme, když nať žloutne a poléhá, paličáky, když list začne žloutnout a stočený konec stvolu se napřímí.
Česnek paličák můžeme také pěstovat z pacibulek, což jsou dozralá květenství. Děláme to tehdy, chceme-li ozdravit vlastní sadbu. Na podzim nebo zjara vysadíme pacibulky mělko do 20cm řádků na vzdálenost 1 cm od sebe. Jednoduché cibulky v létě sklidíme a na podzim už vysadíme jako stroužek. Trvá to tedy dva roky, než budeme mít sklizeň.
Jarní, nebo podzimní?
Kromě toho, že se česnek dělí na paličák a nepaličák, existují u obou druhů také jarní a podzimní odrůdy. Těch jarních je nepoměrně méně, protože úroda z jarní výsadby je nižní. Česnek dobře odolává mrazům, takže ho můžeme vysazovat na podzim i v chladnějších oblastech.
Mohlo by vás zajímat: