30. září 2015 06:00
Klára BeščecováJak správně připravit dřeviny na podzim
Podzimní čas je tu a s ním přichází i celá řada prací na zahrádce. Pojďte se podívat na přehled toho nejdůležitějšího, co byste v tomto období neměli s ohledem na vaše dřeviny opomenout.
V následujících dnech a týdnech se budou zahrádkáři muset ohánět. Před nadcházející zimou bude nutné začít s výsadbou některých jehličnanů a travin. Bude nutné také zalívat, hnojit, zakrývat, hloubit jámy a zajistit zimní ochranu dřevin. Není toho úplně málo, tak si pojďte projít nejdůležitější kroky podzimních zahradních prací. Možná už máte něco přichystáno, něco máte v plánu a na něco jste třeba zapomněli...
Podzimní práce
- Vpodzimním období jsou dřeviny vjakémsi spánku, kdy pozastaví viditelné projevy růstu. Není už tedy vhodná doba na řez dřevin, snad jen vprvní polovině měsíce září lze ještě tvarovat jehličnatý živý plot.
- Podzimní měsíce jsou vhodné pro výsadbu vřesovišť, kam sázíme vřesy (Calluna), vřesovce (Erica) nebo zakrslé jehličnany a traviny.
- Je ideální doba pro výsadbu dřevin, a to jak sbalem (jehličnany), tak těch prostokořenných (až po opadu listu).
- Ačkoli se to nezdá, na podzim je třeba dřeviny, zvláště mladé výsadby stromů a pěnišníky (Rhododendron), důkladně zalít. Lépe pak přečkají zimu.
- Částečně zkrátíme záhonové růže a nakryjeme jim zeminou a chvojím kořenové krčky. Radikální řez děláme až na jaře!
- Hnojíme podzimními hnojivy, která obsahují minimum dusíku, ale mají převahu fosforu a draslíku. Ten je důležitý pro vyzrávání pletiv a dobré přezimování.
Dřeviny na podzim - Obrázek 7 Zdroj: Thinkstockphotos
Jak postupovat při podzimní výsadbě dřevin
- Jámy pro výsadby by měly být větší, optimálně 3 až 5krát širší než je průměr balu.
- Vhodné je rýčem narušit stěny jámy, aby kořeny později lépe pronikly do okolní zeminy. Někdy se mohou kořeny chovat ve výsadbové jámě podobně jako vkvětináči, tedy nechtějí růst mimo ni.
- Promícháme původní zeminu vyjmutou zjámy slepší zeminou (například zahradnickým substrátem nebo kompostem).
- Po výsadbě zalijeme dřeviny aspoň 10 litry vody.
- Knově vysazeným stromům vždy instalujeme kůl nebo trojnožku, která zabrání vývratu a pohybu kořenícího balu vpůdě.
- Úvazek mezi stromem a kůlem by měl být ve tvaru ležaté osmičky.
Dřeviny na podzim - Obrázek 8 Zdroj: Thinkstockphotos
Zimní ochrana dřevin
- Pokud jsme se o dřeviny (zvláště ty malé) přes sezonu pečlivě starali, jsou zvětší části připraveny na zimu.
- Je ale třeba zabezpečit stromy proti okusu zvěří. A to buď oplocením kmínků, repelenty proti srnčí a zajícům anebo obojím. Každopádně projdeme i oplocení zahrady a případné poškození opravíme. Vposledních letech se přemnožila černá zvěř (zvláště ve Středočeském kraji), která dokáže napáchat na zahradě velké škody.
- Ovocné stromky a stromy shladkou kůrou opatříme na kmeni bílým nátěrem či prodyšnou bílou ochranou, která zabrání mrazovým deskám.
- Přes zimu sklepáváme těžký sníh zvětví, aby se nepolámaly.
- Křehké keře chráníme prodyšným jednoduchým zastřešením proti rozlámání těžkým sněhem.
Připraveno ve spolupráci s trojskou Botanickou zahradou hlavního města Prahy a Bc.Tomášem Vencálkem, kurátorem dřevin mírného pásma.
Mohlo by vás zajímat: