Zahrada

5. března 2020 08:00

Matouš Hartman

Jak uvázat jarní kytici k MDŽ: Podívejte se na 5 šikovných tipů od floristky

Květiny k MDŽ si můžete uvázat nebo naaranžovat i sami. Bude to kytice od srdce a udělaná s láskou. Použijte jarní květy, které jsou právě k mání v obchodech, a přidejte k nim i rozkvetlé větvičky.

Floristka Jana Čechová, která vede Rozkvetlou dílnu, vám předá pár ozkoušených tipů. Neměli byste se bát namixovat barvy i rostliny. U některých ale pozor! Narcisy se k jiným květinám nehodí. Jana Čechová se také podělí o doporučení na to, jak udržet květiny déle čerstvé.

Barvy a větvičky

Nebojte se mixovat barvy, pestré odstíny k jaru patří! Kombinujte jarní květy s více či méně nakvetlými větvičkami keřů, které budou rašit ve vašich zahrádkách nebo v krajině. Jarní vyznění se ještě umocní.

Pozor na tulipány a narcisky

Na dvě oblíbené jarní květiny je potřeba si dát pozor. Na každou zjiného důvodu. Narcisy po naříznutí roní sliz, který nemají ostatní květiny rády, proto je ideální nechat narcisy samostatně. U tulipánů zase počítejte s tím, že květiny ve váze dále rostou. Pokud nechcete, aby za dva dny vykukovaly nad ostatní květy, aranžujte je do kytice o kousek hlouběji. Stejně tak u nich můžete pozorovat, jak reagují na světlo – ve dne se rozevřou a na noc zase zavřou.

Pozor na listy

Při vázání nebo při volném aranžování do vázy hlídejte, aby do vody nezasahovaly listy! Voda se pak rychleji kazí.

Jaké květiny vybrat

Pozor na silné vůně některých jarních květů, například hyacint nebo čilimník jsou silně aromatické a dokážou opanovat celý byt. Nebojte se v obchodě vybírat i méně známé jarní květy, jako jsou sasanky, pryskyřníky, mimóza, čemeřice anebo zmiňovaný čilimník.

Janu Čechovou a její nápady můžete sledovat i na Instagramu.


Přečtěte si také