Vyberte si plot, který bude nejlépe vyhovovat vašemu vkusu i peněžence

Výběr materiálu, ze kterého postavíte plot okolo domu či pozemku, není jednoduchý. Musíte zvážit hledisko estetické i funkční a v neposlední řadě své finanční možnosti. Dobrou zprávou je, že výběr je opravdu pestrý.

Do stavby plotu se nejčastěji pouštíme po dostavění nového domu, kdy většině lidí už mnoho peněz nezbývá, nebo poté, co nám starý plot dosloužil, věčné záplatování už nám zabírá spoustu času a stejně pomůže vždy jen na chvíli, a tak je potřeba postavit nový. Hledáte tedy pro svůj pozemek to správné oplocení a nevíte si rady, jaký vybrat styl či materiál? Podívejte se na náš přehled nejběžnějších plotů a určitě si vyberete. Dozvíte se, jak se o jednotlivé typy plotů starat a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Drátěný plot

Plot zdrátěného pletiva je tou nejdostupnější a nejlevnější variantou. Ale málo platné, za tato nej platíme malou estetickou hodnotou. Drátěný plot je nejrychlejší na výstavbu. Hodí se pro ohrazení zahrady, výběhu pro zvířata nebo stavebního pozemku vprůběhu stavby domu. Ani zbezpečnostního hlediska nepatří tento plot knejlepším variantám. Pokud se vám nechce plot pravidelně natírat, zvolte variantu pozinkovanou nebo potaženou plastem.

Drátěný plot zdílců

Další drátěnou variantou, jen o trochu pohlednější, zato smnohem delší životností a snadnou montáží, jsou drátěné dílce. Jedná se o svařované panely, které jsou vhodné pro oplocení větších pozemků. Péče o tento druh plotu vám nezabere téměř žádný čas, protože díly už mívají trvanlivou povrchovou úpravu.

Dřevěný plot

Dřevo se používá na stavbu plotu od nepaměti, je to jeden z nejoblíbenějších a nejdostupnějších materiálů. Poskytuje nepřeberné množství tvarů a povrchových úprav. Používá se dřevo smrkové, které má nejnižší trvanlivost, nebo borovicové či modřínové. Dále pak dřeviny exotické, které už se však pohybují ve vyšších cenových relacích. Pokud tedy pomineme tato exotická dřeva, pak výhodou dřevěného plotu je pořizovací cena a nevýhodou nutnost pravidelné péče, potřeba nátěru a nízká životnost. Dřevo podléhá nejen povětrnostním podmínkám, ale také houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu.

Pokud si pořídíte hotové dřevěné dílce, budete mít plot postavený raz dva a většinou už nemusíte ani řešit jeho další ošetření nátěrem.

Plot zgabionů

Jedná se o plot z ocelových dílců, vysypávaný kamením, který je vsoučasné době velmi oblíbený, především pro oplocení moderních staveb. Plot je velmi pevný a trvanlivý. Pokud vyžadujete plot vysoký, pak je trochu složitá manipulace skamením. Aby tento plot nepůsobil příliš jako pevnost, je dobré ho doplnit o popínavé rostliny nebo vložit dřevěné dílce.

Kovaný plot

Pod pojmem kovaný plot se dá představit jak zdobný, tvarově složitý plot vhodný ke starým vilám, tak minimalisticky pojatý plot u novostavby. Kvalitní kované ploty jsou téměř bezúdržbové, to ale vyžaduje kvalitní žárové pozinkování, čemuž zpravidla odpovídá i pořizovací cena. Nevýhodou je možná i vysoká průhlednost plotu.

Plastový plot

Plastové latě jsou celkem levnou a naprosto bezúdržbovou variantou dřevěných plotů, pokud vám tedy nevadí použití plastu. Vyrábí se ve dvou variantách, levnější zrecyklátu a dražší zPVC.

Nezapomínejte ani na živé ploty, které umí být neprůhledné i neprostupné, dokážou krásně kvést i nasytit poletující ptáčky, a některé dokonce mají jedlé plody i pro vás.


Přečtěte si také