Rozchodníkovec je král podzimní zahrady a nakrmí motýly, když už je potravy málo

Většinou o nich mluvíme jako o rozchodnících a pod tímto jménem si téměř všichni vybaví na podzim kvetoucí trvalku s dužnatými listy a starorůžovým květenstvím. Tyhle neuvěřitelně otužilé trvalky však přijaly nové jméno, rozchodníkovce, aby se odlišily od rozchodníků, mezi které podle posledních studií ve skutečnosti nepatří. Stále však zůstávají stálicemi našich podzimních zahrad!

Nemusíte se však bát, většina zahradníků vám porozumí, ať už budete tyhle krásky shánět pod jedním, nebo pod druhým názvem. A že byste se po nich určitě měli poohlédnout, pokud už je na své zahradě dávno nemáte. Vás potěší jejich květy krásou a užitečný hmyz si nadšeně pochutná na nektaru, kterého už mají touto dobou většinou nedostatek.

Rozchodníkovec nachový (Hylotelephium telephium, dříve Sedum telephium)

Původní evropský druh roste stejně dobře v Asii i v Severní Americe, kam byl zavlečen. U nás ho najdete růst volně v přírodě, především v západních Čechách, ale bohužel stále méně. Objevil se proto již v Červeném seznamu ohrožených rostlin jako druh vyžadující pozornost.

Jak pěstovat rozchodníkovec nachový v zahradě

Je to nenáročná statná trvalka, odolná vůči suchu i škůdcům. Nejlépe se mu daří v kamenitých, mírně kyselých a dobře propustných půdách na plném slunci. Velmi dobře zvládá i delší období sucha, především díky dužnaté silné lodyze a stejně tak dužnatým listům.

Rozchodníkovec nachový se probouzí k životu až poměrně pozdě na jaře, ale zato jeho krása vydrží dlouho do podzimu. Nejprve vyrůstají z podzemních oddenků s řepovitými hlízkami lodyhy vysoké 40–70 cm, které začnou brzy dřevnatět. Na vrcholu lodyhy se s koncem léta začínají objevovat růžová květenství, chocholičnaté laty. Rozchodníkovec nachový vykvétá od července do října, ale i déle, pokud panuje mírné počasí.

Rozchodníkovce nechte na záhonech až do jara a teprve pak je seřízněte. Jsou plně mrazuvzdorné a nemusíte je ani přihnojovat. Jen mají sklon k rozvalování trsů, proto je někdy lepší, vytvořit pro ně oporu z pevného drátu nebo dřevěnou ohrádku.

Potrava pro užitečný hmyz

Rozchodníkovce patří mezi významné nektarodárné rostliny především pro jejich pozdní kvetení, kdy už bývá potravy pro hmyz většinou nedostatek. Velmi často se na jejich květy slétají motýli, například babočky paví oka, jejichž druhá letošní generace se rodí právě na konci srpna až v září.

Rozchodníkovec nachový je však ještě důležitější pro dalšího motýla, jasoně červenookého, pro jehož housenky je dokonce žírnou rostlinou.

Rozchodníkovec nádherný (Hylotelephium spectabile)

Na podzim vykvétá na našich zahradách i nižší rozchodníkovec nádherný. Dorůstá jen do výšky 40–45 cm. Pochází sice z východní Asie, ale i u nás se mu daří velmi dobře. Tento druh se výborně hodí k osazení moderních zelených střech.

Jak je to střapatkami a třapatkovkami

Stejnou změnou jako rozchodníky a rozchodníkovce, prošly před pár lety i oblíbené třapatkovky, dříve třapatky. Rod Echinacea byl oddělen od rodu Rudbeckia.

Zdroj: Wikipedia a Profizahrada


Přečtěte si také