11. prosince 2018 13:32
maku-la@seznam.czJMELÍ: Jak ho pěstovat doma? Tahle bylina zatočí i s nádorovým onemocněním
Jmelí, které vidíme v přírodě, může být až 400 let staré. Jedná se o zázračný keřík, který poloparazituje na ostatních stromech. Umí dokonale zatočit se zákeřnými nemocemi. Prozradíme vám, jak ho pěstovat doma.
Jmelí, jak se zelený keřík o průměru až 100 centimetrů jmenuje, nesmí chybět vžádné české domácnosti, která ráda dodržuje vánoční zvyky a tradice. Na českém území nalezneme jmelí bílé, které je jediným českým zástupcem.
Mytologie a lidová tradice
Díky způsobu růstu a přetrvávající zelené barvě je jmelí opředeno mnoha pověrami a mýty. Před dávnými lety se tvrdilo, že je symbolem života a vzácným talismanem bohů, který ochrání vše dobré. Do domu přináší štěstí, odvahu a lásku.
Jmelí pořídíte na každém vánočním trhu. Zdroj: istock.com
Staří Keltové zase věřili, že rostlina léčí všechny nemoci a odstraňuje neplodnost jak u lidí, tak u zvířat. Vurčité fázi měsíce se vydávali do lesů a zlatými srpy odsekávali celé trsy.
Vkřesťanství bylo dříve jmelí velmi důležitou rostlinou. Dříve prý bylo velkým stromem. Věřilo se, že kolébka Ježíška byla vyrobena právě ztohoto dřeva. Stejně tak kříž, na kterém byl později ukřižován.
Dozrálé bobule jsou po rozmáčknutí lepkavé. Zdroj: istock.com
Dnes se traduje, že podle počtu bobulek ve svazku, který si připevníme nad štědrovečerní stůl, budeme mít bohatý a šťastný rok. Pokud je bobulí hodně, vše se nám bude dařit. Díky svým lepivým složkám prý jmelí umí udržet svazek mezi mužem a ženou. Stačí se jen pod ním políbit a láska vydrží věčně.
Jmelí léčí
Jmelí je zázrak přírody. Zdroj: istock.com
Jako bylina má široké uplatnění vléčitelství, ale zároveň bobule jsou mírně jedovaté. Ve starém Římě se jmelí uplatňovalo od nepaměti. V17. století ho doporučovali ke zjemnění tvrdnoucí sleziny a k vyléčení oparů. Současně jej radil užívat při epilepsii a mrtvici.
Výtažky stimulují imunitní systém a mohou pomoci i při boji srakovinou. Dokáže totiž přímo zlikvidovat některé druhy rakovinotvorných buněk. Prokazatelně se podařilo zjistit, že jmelí pozastavilo a u některých případů dokonce i zmenšilo nádorové onemocnění.
Dnes se dají sehnat různé léčivé přípravky sobsahem jmelí vlékárnách. Používá se při léčení zánětů nervů, kloubů a artrózy. Nedoporučuje se však zněho připravovat odvar. Vždy by se měl člověk poradit slékařem, jak vjeho případě jmelí užívat.
Pěstování jmelí na zahradě
Rostlina parazituje na jiných stromech, ale vžádném případě stromu neškodí. Bere si od něho jen vodu a minerály. Jmelí bílé vytváří kulaté trsy o průměru až 100 cm.
Jmelí roste až stovky let Zdroj: istock.com
Pokud se tedy rozhodnete vypěstovat jmelí u vás na zahradě, potřebujete pár vyzrálých bobulí, které před tím nebyly vteplé místnosti a libovolný strom. Je dobré vědět, zda vaše bobule, rostli před tím na jehličnanu nebo na listnatém stromě.
Parazituje na stromě, ale neubližuje mu. Zdroj: istock.com
Bobule rozmáčkněte a umístěte na vzrostlý strom někam na okraj větve nebo na výhonky nových větviček. Bobule by měly být vyzrálé, proto by po rozmáčknutí měly lepit. První dvojice vstřícných listů vyroste ve druhém roce, posléze se rostlina každým rokem rozrůstá o jeden článek, podle čehož lze určit její stáří.