Zahrada

24. června 2020 14:00

Simona Sedláčková

Kamčatské borůvky pěstujte v živém plotu a těšte se na jejich chutné plody

Kamčatská borůvka je jen obchodní název pro nenáročný keř, zimolez kamčatský, jehož chutné a zdraví prospěšné plody patří mezi nejranější ovoce. V současné době už mohou začít listy na keřích hnědnout a opadávat. Nemusíte se ale bát, nic jim není! Jenom si jako vzpomínku na svou domovinu, ponechaly dlouhou dobu zimního spánku.

A aby to nebylo úplně jednoduché, zimolez kamčatský je zase jenom varietou zimolezu modrého (Lonicera caerulea)

Zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. Kamtschatica)

Kamčatské borůvky neboli zimolez kamčatský můžete pěstovat buď samostatně, nebo jako součást jedlého živého plotu. Musíte však počítat s jeho výškou asi 2–2,5 m.

Původní domovinou kamčatské borůvky je Kamčatka, a tak má tento keř poněkud specifický koloběh života i nároky na pěstování. Příznivé podmínky pro kvetení a zrání plodů jsou tam jen po velmi krátkou dobu a tomu se musela přizpůsobit i kamčatská borůvka.

V našich podmínkách to pak znamená, že kamčatské borůvky začínají rašit velmi brzy na jaře, už v únoru. Kvetou v druhé polovině března a plody začínají dozrávat začátkem května. V červnu už keře ukončují vegetaci, mnohdy jim hnědnou listy a postupně i opadají. Keře se už jednoduše ukládají k zimnímu spánku, přesně tak, jak jim dala do vínku matka příroda v jejich domově, na daleké a nehostinné Kamčatce. Ač to tedy vypadá podivně, kamčatské borůvky už na začátku léta očekávají zimu.

Jak pěstovat kamčatské borůvky

Tyto keře jsou relativně nenáročné a na rozdíl od pravých borůvek dokonce ani nevyžadují kyselou půdu. Rostou v běžné zahradní zemině. Vyhovuje jim umístění na slunci, stanoviště v polostínu, nebo dokonce ve stínu významně snižuje úrodu. Kamčatské borůvky vyžadují hodně vody, tedy pravidelnou zálivku asi 3x týdně a dostatečné přihnojování. První dávku hnojiva aplikujte brzy zjara.

Kamčatské borůvky mohou být cizosprašné i samosprašné. Proto se při nákupu dobře informujte o konkrétním kultivaru. Problém s opylováním může nastat i z důvodu velmi časného kvetení keřů. Proto se doporučuje výsadba více různých keřů najednou, aby si včely, v jinak pro ně neatraktivní zahradě, rostlin vůbec všimly.

Zimolezy plodí na jednoletých výhonech. Proto pokud je potřebujete prořezat, provádějte řez po sklizni nebo po opadu listů. Nutné to však není.

Jaké další keře můžete vypěstovat v živém plotu? Některé nasytí svými plody ptáky a jiné můžete konzumovat i vy:


Přečtěte si také