Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Trápí vás křečové žíly? Tak konzumujte lžičku aronie denně. Povinně!

Bobule, které na první pohled vypadají jen jako obyčejný ptačí zob nebo černé jeřabiny, v sobě skrývají poklad. Udělejte z nich víno, sirup či džem.
Vydáno: 08.10.2015
Až na podzim ukáže temnoplodec, jak se mu česky také říká, svou sílu a krásu.
Až na podzim ukáže temnoplodec, jak se mu česky také říká, svou sílu a krásu. Autor: Thinkstockphotos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Keř aronie je během roku nenápadný, listy jsou jednoduché, plody ještě nenarostly. Až na podzim ukáže temnoplodec, jak se mu česky také říká, svou sílu a krásu. Listy se zbarvují do výrazného oranžovorudého odstínu, díky kterému se keř stává oblíbenou rostlinou okrasných zahrad. Lidově je také nazýván černým jeřábem, kterému je svými plody skutečně podobný.

Ale keř na pozemku by si měl vysadit každý, i ten, komu na vzhledu zahrady na podzim příliš nezáleží. To nejdůležitější na rostlině totiž jsou plody – za jejich téměř černým zbarvením stojí vysoký obsah antokyanů. Tyto chemické látky chrání bobule proti ultrafialovému záření a dávají plodům jejich typickou svíravou chuť. Také mají mimořádnou antioxidační sílu, takže pomáhají tělu bojovat proti volným radikálům způsobujícím stárnutí i různé rakovinné bujení. Například vědci z univerzity v Marylandu přišli na to, že látky obsažené v temnoplodci dokážou bojovat s rakovinou tlustého střeva. Japonští vědci zase s úspěchem zkoumají vliv látek z plodů aronie na střevní potíže.

Tím však příznivé účinky plodů ani zdaleka nekončí – mají blahodárný vliv na krevní oběh, protože obsahují rutin důležitý pro pevné cévy. Proto je ocení každý, kdo trpí na křečové žíly. Naučte se denně zkonzumovat lžičku aronie – ať už ve formě marmelády, likéru nebo ji jen tak zamrazte a v zimě přidávejte po lžičce do jogurtů. Jen bude chtít dosladit.

Aronie také snižují krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi, bobule jsou vhodné i při cukrovce, protože obsahují přírodní sladidlo sorbit.

Černé bobule skrývají železo, fluor, mangan.  Foto:

Thinkstockphotos.com

Kromě výše uvedených látek černé bobule skrývají železo, fluor, mangan. Důležitý je i vysoký obsah vitaminu C nebo jódu. Plody bez semen obsahují až 400 mikrogramů jódu na 100 gramů. Tento prvek je důležitý pro těhotné a kojící ženy, stejně jako pro děti, protože hraje důležitou roli při rozvoji mozku a inteligence, chrání zuby před zubním kazem a u dospělých pomáhá regulovat činnost štítné žlázy.

Komplex účinných látek také podporuje imunitní systém a celkově posiluje organismus.

Teď je ten správný čas na výsadbu

Plody mají až 60 procent šťávy, takže se skvěle hodí k výrobě různých sirupů. Foto:

Keř je velmi nenáročný. Nejvíc se mu daří v polostínu pod stromy nebo na sluníčku. Je odolný vůči suchu, ale též škůdcům a chorobám. Jako okrasné se pěstují tři druhy, nejvíc léčivých účinků však má druh Aronia melanocarpa. Dosahuje pěkných výnosů i ve špatné půdě a v nepříznivých klimatických podmínkách, takže byste pro ni měli najít místo na jakékoliv zahradě.

Vzrostlý keř dosahuje výšky dvou metrů. Nepotřebuje žádnou zvláštní péči, ani zastřihávání. Naopak, na konci větviček je vždy nejvíc plodů. Drží si kompaktní tvar a své uplatnění najde třeba i jako živý plot.

Až si ji vysadíte na vlastní zahradě, nezapomeňte, že dozrávající plody je třeba chránit před ptáky. Ti je milují a mohli by vám úrodu předčasně sklidit. Proto doporučujeme větve s plody obalit sítí s velmi drobnými oky, záclonou nebo obyčejnou netkanou textilií. Až si bobule natrháte do zásoby, nechte jich ptákům přece jen pár. Právě oni se totiž starají o rozmnožování těchto keřů, když semena rozšiřují svým trusem.

Nejlépe jezte syrové

Z jednoho keře můžeme obrat až 10 kg plodů, které sice dozrávají v září, ale dlouho vydrží, a tak je lze sklízet i přezrálé. A klidně i po prvních nočních mrazících, které způsobí, že jejich chuť je méně tříslovitá. Pokud dozrálé plody dobře uložíte a uschováte je na chladné místo, vydrží v dobrém stavu až dva měsíce.

Plody mají až 60 procent šťávy, takže se skvěle hodí k výrobě různých sirupů. Jistě je můžete udělat i vařené, ale tím zlikvidujete velkou část látek, díky kterým je aronie tak zázračná. Zvolte proto raději sirup dělaný za studena.

Sirup z aronie

Budete potřebovat:
dva litry plodů
dva až tři kila cukru
80 gramů kyseliny citronové

Plody lze uchovávat i mražené, což je výhodný způsob skladování, protože mráz příliš neničí obsah cenných látek.
Plody lze uchovávat i mražené, což je výhodný způsob skladování, protože mráz příliš neničí obsah cenných látek.
Thinkstockphotos

Do opravdu velké, nejlépe čtyřlitrové sklenice vložte omyté plody, zasypte kyselinou citronovou a zalijte vodou až po hrdlo. Nechte v klidu stát. Po 36 hodinách zceďte a plody lehce zmáčkněte, získáte tak silnou šťávu. Na každý litr šťávy pak budete potřebovat kilo cukru, který budete postupně přimíchávat, až se všechen dokonale rozpustí. Za zhruba tři hodiny bude sirup hotový, tehdy jej můžete slít do lahví.

Plody lze uchovávat i mražené, což je výhodný způsob skladování, protože mráz příliš neničí obsah cenných látek.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Salát sklízíme ráno, kdy je nejvíce čerstvý

Vyzkoušejte letos barevné odrůdy salátu s kadeřavými listy

Ovoce i zelenina jsou zdravé všechny, při dietě si ale vybírejte

10 druhů ovoce a zeleniny, díky kterým zůstanete štíhlí

Jitrocel je zázrak přírody.

JITROCEL: Udělejte si domácí sirup proti nemocem. Děti ho budou milovat


Článek je zařazen v:
Reklama