Zahrada

7. března 2023 10:00

redakce Prima Living

Kde najít medvědí česnek a jak ho rozeznat od jedovaté konvalinky?

Hitem posledních let se stal medvědí česnek. Je to jedna z prvních rostlin, které na jaře vyrážejí, jakmile se jen trochu oteplí. Také je to jedna z prvních bylin, které mohou člověku po dlouhé zimě dodat energii a vitaminy. Jenže jak medvědí česnek rozpoznat od jedovaté konvalinky?

Říká se, že když se medvědi probudí po zimním spánku, potřebují něco silného, co jim dodá energii. A tak ještě rozespalí vyrazí k nejbližšímu potoku, kde se pustí do rostlinky připomínající konvalinky – medvědího česneku. Ten jim pročistí žaludek, střeva a krev a zbaví tělo parazitů. Podle jiných zdrojů takhle česnekové listy pojmenovali už staří Germáni – věřili, že jim dodají medvědí sílu. Každopádně je to jedna z prvních rostlin, které na jaře vyrážejí, .

Využít přirozených léčivých vlastností této byliny můžete i vy, udělejte si jarní očistnou kúru. Třeba tak, že medvědí česnek použijete místo klasického česneku, špenátu či pažitky. Brzy na jaře, než bylina rozkvete, je nejlepší čas na její sběr. Listy ale sbírejte, jen pokud je bezpečně poznáte!

Česnek medvědí a účinky na zdraví

Všechny byliny, které se dají na jaře v přírodě sníst, mají velkou sílu a jsou pro lidské tělo přínosem. Obsahují totiž plno vitaminů a minerálních látek. Nejinak je to v případě medvědího česneku – ten obsahuje vitaminy A, B, C, železo, zinek, hořčík, vápník a další.

Díky této silné kombinaci je bylinka přírodním antibiotikem, antimykotikem a také působí antibakteriálně. Takže například pomáhá při nachlazení, chorobách dýchacích cest a chřipce, podporuje srdce, čistí krev, reguluje krevní tlak, detoxikuje játra, ledviny a močový měchýř, likviduje plísně a bakterie v organismu, je účinný proti rakovinnému bujení. O jeho síle věděli už naši předci, kteří jej používali jako tonikum na nervy a oslabený nervový systém. Podobné účinky má i klasický česnek, ale pokud ho budete konzumovat ve velkém množství, bude z vás cítit. Nejen z dechu, silice budou odcházet i kůží. To se u medvědího česneku nestává.

Česnek medvědí versus konvalinka

Česnek medvědí má řapíkaté kopinaté zelené listy, které vyrůstají ve spodní části lodyhy, připomínají listy konvalinek. Proto lidé občas tyto rostliny zaměňují, což může být problém, protože konvalinka je jedovatá. Medvědí česnek však dorůstá výšky až 40 centimetrů a jeho listy mají charakteristickou štiplavou vůni, takže když si čichnete, záměna nehrozí. K té nedojde ani když je bylina v květu, protože kvítky každé rostliny jsou zcela jiné – konvalinka má malé zvonečky, česnek drobné bílé květy složené do jednotlivých polokulovitých okolíků. Plodem je tobolka. Výhodou také je, že konvalinka vyrůstá později, až když medvědí česnek uvadá. Ale zcela se na to spolehnout nelze, protože – co když někde začnou konvalinky rašit dřív?

Jak poznat medvědí česnek

Medvědí česnek nejčastěji roste v lužních lesích či ve vlhčích porostech na spíše stinných místech v listnatých a smíšených lesích. Budete-li po něm pátrat, hledejte kolem potoků, v hlubších lesích a na vlhkých loukách. Často roste hodně bylin na jednom místě. Roste po celé střední a západní Evropě – najdete ho ve Španělsku i na Balkánském poloostrově. Na východě zasahuje až po Rusko. V Česku se vyskytuje poměrně hojně.

Nepodporujte nájezdníky

Zájem o bylinku rok od roku stoupá. Na Facebooku jsou skupiny, kde si o ní lidé vyměňují informace, další pak vytvářejí mapy jeho výskytu. S přibývajícím počtem hledačů však mapy mizí, každý své místo drží v tajnosti, protože se bojí, že nájezdníci jeho plácek zplundrují. Podle strážců přírody „milovníci“ medvědího česneku pak doslova ničí chráněné porosty. Nejde o lidi, kteří si natrhají pár lístků na domácí použití, i když ani to se ve zvlášť chráněných lokalitách nesmí. Často jde o skupiny, které natrhanou jarní zeleninu následně zpeněží, například na farmářských trzích. Pokud se tedy pro medvědí česnek vypravíte do přírody, chovejte se civilizovaně a natrhejte si jen tolik, kolik skutečně spotřebujete. Budete-li ho kupovat, ptejte se prodejců, odkud rostlinky pocházejí. Nepodporujte nájezdníky.

Co s česnekem medvědím

Když budete mít česnek medvědí doma, v kuchyni ho využijete opravdu různorodě. Můžete z něj připravit pesto a s jeho pomocí pak naložit hermelín nebo s ním dochutit mrkvovou polévku. Medvědí česnek využijete při pečení (zkuste třeba slaný koláč s pórkem a medvědím česnekem) nebo k přípravě kuřecího masa.

Zdroj: http://medvedi-cesnek.cz/; https://bylinkovyraj.net/cesnek-medvedi/


Přečtěte si také