Užitková zahrada

25. února 2024 08:00

redakce Prima Living

Na česneku podivném si můžeme pochutnat dříve než na oblíbeném česneku medvědím

Česnek medvědí patří už několik let v našich kuchyních k největším jarním hitům. Ještě dříve, než vypukne jeho sezona, můžete v některých lesích nebo i městských parcích objevit podobně chuťově vynikající česnek podivný s výrazným česnekovým aroma. Jak vypadá, kdy ho sbírat a jako ho využít?

Na rozdíl od česneku medvědího (Allium ursinum), jehož sběr je z hlediska ochrany přírody stále více problematický, česnek podivný pochází z Kavkazu, severního Íránu a z horských oblastí Turkmenistánu a na našem území náleží k invazivním rostlinám. Proto si jeho sběr můžete užívat podle libosti. Přitom jeho chuť není o nic méně lahodná.

INSPIRUJTE SE: Využijte léčivou sílu česneku medvědího na maximum. Udělejte si kapky, med, olej a pesto

Česnek podivný (Allium paradoxum nebo Allium normale) byl u nás nejprve vysazován do zahrad jako okrasná rostlina, časem však došlo k jeho úniku do volné přírody, kde se snadno množí. Velmi rychle se rozrůstá, a tak dokáže během několika let pokrýt velké území.

Jak vypadá česnek podivný

Česnek podivný je vytrvalá, 15–30 cm vysoká bylina z čeledi amarylkovitých, která vyrůstá z podzemní cibulky vejčitého až kulovitého tvaru. Dlouhé kopinaté a ve spodní části zúžené listy jsou dlouhé asi 20 cm a bezlistá lodyha nese květenství ve tvaru lichookolíku, složené z jednoho až několika květů.

U variety paradoxum se nejčastěji v květenství vyvíjí jen jeden květ a několik pacibulek, varieta normale mívá naopak květů několik a pacibulky úplně chybějí. Květy česneku podivného jsou zvonkovité, v bílé až krémové barvě, s krátkými tyčinkami.

Kde roste česnek podivný

Kromě vlastní zahrady můžete česnek podivný sbírat i v městských parcích nebo ve světlých listnatých lesích. Vyhledává mírně vlhká až sušší místa v polostínu, ale daří se mu i na slunci.

Jak rozeznáte česnek podivný od bledule a konvalinky

Na první pohled listy česneku podivného připomínají obyčejnou trávu. Listy jsou světle zelené a lesklé, ale nejdůležitějším poznávacím znamením je jejich intenzivní česneková vůně, možná ještě silnější než u česneku medvědího.

Právě silná česneková vůně česnek podivný bezpečně odlišuje od bledule jarní, která má listy na první pohled dost podobné.

Záměny s jedovatou konvalinkou se bát nemusíte, protože ta má listy mnohem širší, podobnější spíše česneku medvědímu. I v tomto případě vám bude nejdůležitějším vodítkem silná česneková vůně, která ještě zesílí, když list rozemnete mezi prsty.

  • V době květu už si česnek podivný s konvalinkou nebo bledulí či medvědím česnekem nesplete určitě nikdo.

Kdy sbírat česnek podivný

Tento nepůvodní druh česneku u nás raší o dost dříve než oblíbený česnek medvědí. Jakmile se v předjaří vydaří několik teplejších a slunečných dnů, můžete se po něm začít rozhlížet. Nejprve můžete sbírat mladé listy, později i pacibulky z květů česneku podivného. Ty mají ještě výraznější česnekové aroma než listy.

Jak využít česnek podivný

Listy česneku podivného můžete nasekat do nejrůznějších pomazánek, salátových dresinků, můžete jimi posypat vařené brambory nebo budou skvělé na čerstvý chleba s máslem či se sádlem. Vlastně všude, kdy byste použili známější česnek medvědí, můžete použít i česnek podivný.

A pacibulky z květů česneku podivného zase využijete všude tam, kde byste mohli použít stroužky běžného kuchyňského česneku.

Zdroje: fresh.iprima.cz  kytkykjídlu.cz, cs.wikipedia.org

Sdílejte článek

Přečtěte si také