reklama

Na česneku podivném si můžete pochutnávat dříve než na oblíbeném česneku medvědím

Simona Sedláčková
6. března 2023
Česnek medvědí patří už několik let v našich kuchyních k největším jarním hitům. Ještě dříve, než vypukne jeho sezona, můžete v některých lesích nebo i městských parcích, především v Praze, objevit podobně chuťově vynikající česnek podivný. Někdy bývá pěstován i v zahradách jako okrasná jarní květina.
reklama

Na rozdíl od česneku medvědího (Allium ursinum), jehož sběr je z hlediska ochrany přírody stále více problematický, česnek podivný pochází z Kavkazu, severního Íránu a z horských oblastí Turkmenistánu a na našem území náleží k invazivním rostlinám. Proto si jeho sběr můžete užívat podle libosti. Přitom jeho chuť není o nic méně lahodná.

Česnek podivný byl u nás nejprve vysazován do zahrad jako okrasná rostlina, časem však došlo k jeho úniku do volné přírody, kde se snadno množí. Velmi rychle se rozrůstá, a tak dokáže během několika let pokrýt velké území.

Česnek podivný (Allium paradoxum nebo Allium normale)

Vytrvalá, 15–30 cm vysoká bylina z čeledi amarylkovitých, která vyrůstá z podzemní cibulky vejčitého až kulovitého tvaru. Dlouhé kopinaté a ve spodní části zúžené listy jsou dlouhé asi 20 cm a bezlistá lodyha nese květenství ve tvaru lichookolíku, složené z jednoho až několika květů.

U variety paradoxum se nejčastěji v květenství vyvíjí jen jeden květ a několik pacibulek, varieta normale mívá naopak květů několik a pacibulky úplně chybějí. Květy česneku podivného jsou zvonkovité, v bílé až krémové barvě, s krátkými tyčinkami.

Kde roste česnek podivný

Kromě vlastní zahrady můžete česnek podivný sbírat i v městských parcích nebo ve světlých listnatých lesích. Vyhledává mírně vlhká až sušší místa v polostínu, ale klidně i na slunci.

Jak rozeznáte česnek podivný od bledule či konvalinky

Na první pohled listy česneku podivného připomínají větší listy obyčejné trávy. Listy jsou světle zelené a lesklé, ale nejdůležitějším poznávacím znamením je jejich intenzivní česneková vůně, možná ještě silnější než u česneku medvědího.

Právě silná česneková vůně česnek podivný bezpečně odlišuje od bledule jarní, která má listy na první pohled dost podobné.

Záměny s konvalinkou se bát nemusíte, protože ta má listy mnohem širší, podobnější spíše česneku medvědímu, i když i v tomto případě vám bude nejdůležitějším vodítkem silná česneková vůně, která ještě zesílí, když list rozemnete mezi prsty. A v době květu už si jednotlivé rostliny nesplete určitě nikdo.

Kdy sbírat česnek podivný

Tento nepůvodní druh česneku u nás raší o dost dříve než oblíbený česnek medvědí. Jakmile se v březnu až v dubnu vydaří několik teplejších a slunečných dnů, můžete se po něm začít rozhlížet. Nejprve můžete sbírat mladé listy, později i pacibulky z květů česneku podivného. Ty mají ještě výraznější česnekové aroma než listy.

Jak využít česnek podivný v kuchyni

Listy česneku podivného můžete nasekat do nejrůznějších pomazánek, salátových dresinků, můžete jimi posypat vařené brambory nebo budou skvělé na čerstvý chleba s máslem či se sádlem. Vlastně všude, kdy byste použili známější česnek medvědí, můžete použít i česnek podivný.

A pacibulky z květů česneku podivného zase využijete všude tam, kde byste mohli použít stroužky běžného kuchyňského česneku.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesnek_podivn%C3%BD; https://fresh.iprima.cz/jak-na-to/cesnek-podivny-neni-podivny-ale-vynikajici; kytkykjídlu.cz

Sílejte článek
Štítky: česnekbylinky
reklama