Na česneku podivném si můžete pochutnávat dříve než na oblíbeném česneku medvědím

Květy česneku podivného jsou zvonkovité, v bílé až krémové barvě, s krátkými tyčinkami. Varieta Allium normale. Zdroj: iStock

Česnek podivný v listnatém lese Zdroj: iStock

Bohatý porost česneku podivného Zdroj: iStock

Česnek podivný Zdroj: iStock

Česnek podivný Zdroj: iStock

Jeden květ a několik pacibulek najdete u variety Allium paradoxum Zdroj: iStock

Česnek podivný v plném květu Zdroj: iStock
Na rozdíl od česneku medvědího (Allium ursinum), jehož sběr je z hlediska ochrany přírody stále více problematický, česnek podivný pochází z Kavkazu, severního Íránu a z horských oblastí Turkmenistánu a na našem území náleží k invazivním rostlinám. Proto si jeho sběr můžete užívat podle libosti. Přitom jeho chuť není o nic méně lahodná.
Česnek podivný byl u nás nejprve vysazován do zahrad jako okrasná rostlina, časem však došlo k jeho úniku do volné přírody, kde se snadno množí. Velmi rychle se rozrůstá, a tak dokáže během několika let pokrýt velké území.
Česnek podivný (Allium paradoxum nebo Allium normale)
Vytrvalá, 15–30 cm vysoká bylina z čeledi amarylkovitých, která vyrůstá z podzemní cibulky vejčitého až kulovitého tvaru. Dlouhé kopinaté a ve spodní části zúžené listy jsou dlouhé asi 20 cm a bezlistá lodyha nese květenství ve tvaru lichookolíku, složené z jednoho až několika květů.

Výrazné pacibulky u variety Allium paradoxum Zdroj: iStock
U variety paradoxum se nejčastěji v květenství vyvíjí jen jeden květ a několik pacibulek, varieta normale mívá naopak květů několik a pacibulky úplně chybějí. Květy česneku podivného jsou zvonkovité, v bílé až krémové barvě, s krátkými tyčinkami.
Kde roste česnek podivný
Kromě vlastní zahrady můžete česnek podivný sbírat i v městských parcích nebo ve světlých listnatých lesích. Vyhledává mírně vlhká až sušší místa v polostínu, ale klidně i na slunci.
Jak rozeznáte česnek podivný od bledule či konvalinky
Na první pohled listy česneku podivného připomínají větší listy obyčejné trávy. Listy jsou světle zelené a lesklé, ale nejdůležitějším poznávacím znamením je jejich intenzivní česneková vůně, možná ještě silnější než u česneku medvědího.

Česnek medvědí Zdroj: iStock
Právě silná česneková vůně česnek podivný bezpečně odlišuje od bledule jarní, která má listy na první pohled dost podobné.

Bledule jarní Zdroj: iStock
Záměny s konvalinkou se bát nemusíte, protože ta má listy mnohem širší, podobnější spíše česneku medvědímu, i když i v tomto případě vám bude nejdůležitějším vodítkem silná česneková vůně, která ještě zesílí, když list rozemnete mezi prsty. A v době květu už si jednotlivé rostliny nesplete určitě nikdo.

Konvalinka vonná Zdroj: iStock
Kdy sbírat česnek podivný
Tento nepůvodní druh česneku u nás raší o dost dříve než oblíbený česnek medvědí. Jakmile se v březnu až v dubnu vydaří několik teplejších a slunečných dnů, můžete se po něm začít rozhlížet. Nejprve můžete sbírat mladé listy, později i pacibulky z květů česneku podivného. Ty mají ještě výraznější česnekové aroma než listy.
Jak využít česnek podivný v kuchyni
Listy česneku podivného můžete nasekat do nejrůznějších pomazánek, salátových dresinků, můžete jimi posypat vařené brambory nebo budou skvělé na čerstvý chleba s máslem či se sádlem. Vlastně všude, kdy byste použili známější česnek medvědí, můžete použít i česnek podivný.
A pacibulky z květů česneku podivného zase využijete všude tam, kde byste mohli použít stroužky běžného kuchyňského česneku.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesnek_podivn%C3%BD; https://fresh.iprima.cz/jak-na-to/cesnek-podivny-neni-podivny-ale-vynikajici; kytkykjídlu.cz