návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Z medvědího česneku uděláte tinkturu i med, který funguje jako přírodní antibiotikum

Lenka Valjentová Martin Kolár , Aktualizováno: 15.09.2021
Léčivou sílu česneku medvědího(Allium ursinum); prý využívali už staří Slované, kteří ho hojně využívali a pěstovali, a proto se často vyskytuje v místech původního staroslovanského osídlení.
Autor: iStock Léčivou sílu česneku medvědího(Allium ursinum); prý využívali už staří Slované, kteří ho hojně využívali a pěstovali, a proto se často vyskytuje v místech původního staroslovanského osídlení.
Medvědí česnek patří k nejoblíbenějším jarním bylinkám. Kromě vynikající chuti a nezaměnitelné vůně jsou jeho velkou předností léčivé vlastnosti. Po všech stránkách je nejlepší čerstvě utržený, o tom žádná. Ale protože má dost krátkou sezonu, měli bychom vytěžit na maximum všechny jeho zdraví prospěšné látky od března do května. Chceme-li si přece jen léčivou sílu česneku medvědího užívat o něco déle, můžeme si ho nasušit a udělat z něj polévkové koření, vyrobit aromatický olej, zdravé medvědí pesto nebo jedinečný med, který funguje jako přírodní antibiotikum. Tradičně se z medvědího česneku dělá tinktura pro pevné zdraví, která se běžně využívá v lidovém léčitelství. Domácí příprava podle našich receptů je snadná.

reklama

Léčivou sílu česneku medvědího (Allium ursinum) prý znali už staří Slované, kteří ho hojně využívali a pěstovali, a proto se často vyskytuje v místech původního staroslovanského osídlení. Česnek medvědí toho pro naše zdraví dělá opravdu hodně. Čerstvé listy před rozkvětem obsahují mj. sirné sloučeniny, vitaminy C a skupiny B, flavonoidy, silice, fytoncidy, aminokyseliny allicin a alliin.

Užívejte si léčivou silu medvědího česneku nejen na jaře. Udělejte si tinkturu, med nebo olej
Autor: iStock Užívejte si léčivou silu medvědího česneku nejen na jaře. Udělejte si tinkturu, med nebo olej

Česnek medvědí slouží především jako silné přírodní antibiotikum a antivirotikum, má účinky protiplísňové, detoxikační či antioxidační, močopudné a projímavé. Pozitivně ovlivňuje  hladinu cholesterolu, snižuje krevní tlak, podporuje trávení, pomáhá při virových onemocněních, uvolňuje dýchací cesty, podporuje paměť a osvědčil se při jarních očistných kúrách, využívá se při léčbě mykóz, dokáže zničit zlatého stafylokoka, nežádoucí střevní bakterie i parazity,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár.

Nejlepší byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu: medvědí česnek, pampeliška a fialka

Byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu. Využijte sílu medvědího česneku nebo fialek

Medvědí česnek je podobný konvalince, prozradí ho ale jeho vůně

Kde najít medvědí česnek a jak ho rozeznat od jedovaté konvalinky?

„Já doporučuji kromě konzumace čerstvého medvědího česneku lihový výtažek, který se dá snadno vyrobit i doma,“ doplňuje bylinkář. „Jako ochranu před viry užíváme medvědí tinkturu po dobu jednoho měsíce. Buď po 20 kapkách třikrát denně ve sklence vody před jídlem, nebo citlivější lidé mohou začít užívat 5 kapek třikrát denně a postupně přidávat po jedné kapce až na 20 kapek třikrát denně před jídlem. Antivirovou kúru si dopřejeme dvakrát ročně. Užívá se také na snížení krevního tlaku, proti chorobám z nachlazení nebo ateroskleróze.“

Jako ochranu před viry užíváme domácí medvědí tinkturu po dobu jednoho měsíce po 20 kapkách třikrát denně ve sklence vody před jídlem.
Autor: iStock Jako ochranu před viry užíváme domácí medvědí tinkturu po dobu jednoho měsíce po 20 kapkách třikrát denně ve sklence vody před jídlem.

Medvědí tinktura pro pevné zdraví

Ingredience

  • 250 g medvědího česneku
  • 500 ml 40–50% čirého alkoholu, ideálně vodka nebo domácí pálenka

Příprava

Listy medvědího česneku najemno nasekáme nebo nadrtíme zalijeme alkoholem, dobře uzavřeme a necháme v tmavé a chladné místnosti 10 až 14 dnů. Občas protřepeme. Necháme stát na teplém a světlém místě, ne však na přímém slunci, teplota při maceraci by nikdy neměla překročit 40 °C. Následně domácí tinkturu scedíme přes husté sítko nebo pláténko, nasáklé byliny ještě vymačkáme. Dáme do lahviček s kapátkem.

Sušený nadrcený medvědí česnek se hodí například do domácího polévkového koření
Autor: iStock Sušený nadrcený medvědí česnek se hodí například do domácího polévkového koření

Jak medvědí česnek sušit

Listy pokrájíme a sušíme rozložené v tenké vrstvě na savém papíru na vzdušném místě, během sušení opatrně obracíme. Medvědí česnek nesmí ztmavnout. Skladujeme v dobře uzavíratelné nádobě. Sušený nadrcený medvědí česnek se hodí například do domácího polévkového koření, skvěle si rozumí s kadeřavou a hladkolistou petrželkou, celerovou a mrkvovou natí nebo kerblíkem.

Jak vypěstovat a sníst: Česnek medvědí

Vypěstujte si medvědí česnek a udělejte z něj domácí pesto

Jak uchovat medvědí česnek

Naučte se, jak nejšetrněji uchovat medvědí česnek

Medvědí med je přírodní antibiotikum 

Ingredience

Příprava

Medvědí česnek dáme do papírového kávového filtru a pevně zavážeme. Med opatrně ohřejeme na teplotu max. 50 °C a vložíme do něj filtr s česnekem. Necháme asi 2 hodiny stát, občas opatrně promícháme, aby vůně česneku přešla do medu. Potom česnek vyjmeme z medu. Skladujeme v dobře uzavřené nádobě v chladu a temnu. Medvědí med se hodí k oslazení čaje nebo ho užíváme po jedné lžičce denně, působí antibioticky, antiviroticky, pomáhá pomáhá při  chřipce a nachlazení, uvolňuje dýchací cesty, tlumí projevy angíny.

Aromatický bylinkový olej z čerstvých listů medvědího česneku vydrží asi šest týdnů
Autor: iStock Aromatický bylinkový olej z čerstvých listů medvědího česneku vydrží asi šest týdnů

Aromatický medvědí olej

Ingredience

  • hrst čerstvých listů medvědího česneku
  • kvalitní (nejlépe zastudena lisovaný v bio kvalitě) olej podle potřeby

Příprava

Čistou skleněnou lahev naplníme do poloviny nasekanými medvědím česnekem, zalijeme kvalitním olejem a dobře uzavřeme. Je nezbytně nutné, aby všechny byliny byly ponořené pod hladinou! Občas opatrně protřepeme. Necháme na teplém a stinném místě stát přibližně 10 dnů. Pak scedíme a přelijeme do čistých lahví. Máme-li pocti, že vůně oleje není dostatečně intenzivní, postup ještě jednou zopakujeme s další várkou medvědího česneku. Bylinkový olej z čerstvých bylin vydrží asi šest týdnů, ze sušených zhruba šest měsíců. K medvědímu česneku můžeme přidat ještě snítku saturejky, tymiánu, rozmarýnu nebo oregana.

Užívejte si léčivou silu medvědího česneku nejen na jaře: zdravé pesto se hodí na těstoviny, chleba nebo toasty
Autor: iStock Užívejte si léčivou silu medvědího česneku nejen na jaře: zdravé pesto se hodí na těstoviny, chleba nebo toasty

Zdravé pesto z medvědího česneku

Ingredience

Příprava

Medvědí česnek rozmixujeme s olejem a solí (kvůli konzervaci) na pastu. Chuť můžeme vylepšit slunečnicovými, dýňovými nebo sezamovými semínky, Vložíme do uzavíratelné sklenice a uskladníme v lednici. Toto pesto vydrží v lednici dva týdny. Je výborné na čerstvý chléb nebo těstoviny.

O jarních bylinách by vás ještě mohlo zajímat:

Medvědí česnek

Pěstujte medvědí česnek a nebudete muset do lesa. Podzim je čas výsevu

Mladé jarní světlezelené smrkové výhonky jsou vzácný poklad pro naše zdraví

Jak udělat smrkáč, léčivý sirup ze smrkových výhonků?

Bříza prospěje zdraví kloubů, ledvin i vlasů, pomůže s detoxem a hubnutím

Bříza podporuje zdraví ledvin, kloubů i vlasů a kůže, pomáhá s hubnutím a detoxem

Sedm léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

7 léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

4 plané byliny, kterých si můžeme užívat už v březnu

V březnu sbíráme první jarní byliny. Kopřiva, sedmikráska, popenec i plicník se hodí každému

Popenec obecný, dříve břečťanolistý (Glechoma hederacea) roste jako plevel takřka všude

Popenec milovaly už naše babičky. Poradí si s únavou a hodí se do velikonoční nádivky

Plicník pomáhá při chorobách plic. Natrhejte si a nasušte jednu z prvních jarních bylin

Plicník posiluje plíce, pomáhá při kašli a hojí rány. Jak užívat jarní bylinu?

Česnek

Česnek: Jak vypěstovat přírodní antibiotikum a uvařit vyprošťovací česnečku


 

reklama

Článek je zařazen v: Česnek medvědí (Allium ursinum) , medvědí česnek , domácí tinktura medvědí česnek , medvědí česnek olej , pesto medvědí česnek , česnek medvědí sušený , medvědí česnek med , česnek medvědí zdraví

reklama

Přečtěte si také