návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Z medvědího česneku uděláte tinkturu i med, který funguje jako přírodní antibiotikum

Lenka Valjentová Martin Kolár , Vydáno: 22.04.2021
Léčivou sílu česneku medvědího(Allium ursinum); prý využívali už staří Slované, kteří ho hojně využívali a pěstovali, a proto se často vyskytuje v místech původního staroslovanského osídlení.
Autor: iStock Léčivou sílu česneku medvědího(Allium ursinum); prý využívali už staří Slované, kteří ho hojně využívali a pěstovali, a proto se často vyskytuje v místech původního staroslovanského osídlení.
Medvědí česnek patří k nejoblíbenějším jarním bylinkám. Kromě vynikající chuti a nezaměnitelné vůně jsou jeho velkou předností léčivé vlastnosti. Po všech stránkách je nejlepší čerstvě utržený, o tom žádná. Ale protože má dost krátkou sezonu, měli bychom vytěžit na maximum všechny jeho zdraví prospěšné látky od března do května. Chceme-li si přece jen léčivou sílu česneku medvědího užívat o něco déle, můžeme si ho nasušit a udělat z něj polévkové koření, vyrobit aromatický olej, zdravé medvědí pesto nebo jedinečný med, který funguje jako přírodní antibiotikum. Tradičně se z medvědího česneku dělá tinktura pro pevné zdraví, která se běžně využívá v lidovém léčitelství. Domácí příprava podle našich receptů je snadná.

reklama

Léčivou sílu česneku medvědího (Allium ursinum) prý znali už staří Slované, kteří ho hojně využívali a pěstovali, a proto se často vyskytuje v místech původního staroslovanského osídlení. Česnek medvědí toho pro naše zdraví dělá opravdu hodně. Čerstvé listy před rozkvětem obsahují mj. sirné sloučeniny, vitaminy C a skupiny B, flavonoidy, silice, fytoncidy, aminokyseliny allicin a alliin.

Užívejte si léčivou silu medvědího česneku nejen na jaře. Udělejte si tinkturu, med nebo olej
Autor: iStock Užívejte si léčivou silu medvědího česneku nejen na jaře. Udělejte si tinkturu, med nebo olej

Česnek medvědí slouží především jako silné přírodní antibiotikum a antivirotikum, má účinky protiplísňové, detoxikační či antioxidační, močopudné a projímavé. Pozitivně ovlivňuje  hladinu cholesterolu, snižuje krevní tlak, podporuje trávení, pomáhá při virových onemocněních, uvolňuje dýchací cesty, podporuje paměť a osvědčil se při jarních očistných kúrách, využívá se při léčbě mykóz, dokáže zničit zlatého stafylokoka, nežádoucí střevní bakterie i parazity,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár.

Nejlepší byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu: medvědí česnek, pampeliška a fialka

Byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu. Využijte sílu medvědího česneku nebo fialek

Medvědí česnek je podobný konvalince, prozradí ho ale jeho vůně

Kde najít medvědí česnek a jak ho rozeznat od jedovaté konvalinky?

„Já doporučuji kromě konzumace čerstvého medvědího česneku lihový výtažek, který se dá snadno vyrobit i doma,“ doplňuje bylinkář. „Jako ochranu před viry užíváme medvědí tinkturu po dobu jednoho měsíce. Buď po 20 kapkách třikrát denně ve sklence vody před jídlem, nebo citlivější lidé mohou začít užívat 5 kapek třikrát denně a postupně přidávat po jedné kapce až na 20 kapek třikrát denně před jídlem. Antivirovou kúru si dopřejeme dvakrát ročně. Užívá se také na snížení krevního tlaku, proti chorobám z nachlazení nebo ateroskleróze.“

Jako ochranu před viry užíváme domácí medvědí tinkturu po dobu jednoho měsíce po 20 kapkách třikrát denně ve sklence vody před jídlem.
Autor: iStock Jako ochranu před viry užíváme domácí medvědí tinkturu po dobu jednoho měsíce po 20 kapkách třikrát denně ve sklence vody před jídlem.

Medvědí tinktura pro pevné zdraví

Ingredience

  • 250 g medvědího česneku
  • 500 ml 40–50% čirého alkoholu, ideálně vodka nebo domácí pálenka

Příprava

Listy medvědího česneku najemno nasekáme nebo nadrtíme zalijeme alkoholem, dobře uzavřeme a necháme v tmavé a chladné místnosti 10 až 14 dnů. Občas protřepeme. Necháme stát na teplém a světlém místě, ne však na přímém slunci, teplota při maceraci by nikdy neměla překročit 40 °C. Následně domácí tinkturu scedíme přes husté sítko nebo pláténko, nasáklé byliny ještě vymačkáme. Dáme do lahviček s kapátkem.

Sušený nadrcený medvědí česnek se hodí například do domácího polévkového koření
Autor: iStock Sušený nadrcený medvědí česnek se hodí například do domácího polévkového koření

Jak medvědí česnek sušit

Listy pokrájíme a sušíme rozložené v tenké vrstvě na savém papíru na vzdušném místě, během sušení opatrně obracíme. Medvědí česnek nesmí ztmavnout. Skladujeme v dobře uzavíratelné nádobě. Sušený nadrcený medvědí česnek se hodí například do domácího polévkového koření, skvěle si rozumí s kadeřavou a hladkolistou petrželkou, celerovou a mrkvovou natí nebo kerblíkem.

Jak vypěstovat a sníst: Česnek medvědí

Vypěstujte si medvědí česnek a udělejte z něj domácí pesto

Jak uchovat medvědí česnek

Naučte se, jak nejšetrněji uchovat medvědí česnek

Medvědí med je přírodní antibiotikum 

Ingredience

Příprava

Medvědí česnek dáme do papírového kávového filtru a pevně zavážeme. Med opatrně ohřejeme na teplotu max. 50 °C a vložíme do něj filtr s česnekem. Necháme asi 2 hodiny stát, občas opatrně promícháme, aby vůně česneku přešla do medu. Potom česnek vyjmeme z medu. Skladujeme v dobře uzavřené nádobě v chladu a temnu. Medvědí med se hodí k oslazení čaje nebo ho užíváme po jedné lžičce denně, působí antibioticky, antiviroticky, pomáhá pomáhá při  chřipce a nachlazení, uvolňuje dýchací cesty, tlumí projevy angíny.

Aromatický bylinkový olej z čerstvých listů medvědího česneku vydrží asi šest týdnů
Autor: iStock Aromatický bylinkový olej z čerstvých listů medvědího česneku vydrží asi šest týdnů

Aromatický medvědí olej

Ingredience

  • hrst čerstvých listů medvědího česneku
  • kvalitní (nejlépe zastudena lisovaný v bio kvalitě) olej podle potřeby

Příprava

Čistou skleněnou lahev naplníme do poloviny nasekanými medvědím česnekem, zalijeme kvalitním olejem a dobře uzavřeme. Je nezbytně nutné, aby všechny byliny byly ponořené pod hladinou! Občas opatrně protřepeme. Necháme na teplém a stinném místě stát přibližně 10 dnů. Pak scedíme a přelijeme do čistých lahví. Máme-li pocti, že vůně oleje není dostatečně intenzivní, postup ještě jednou zopakujeme s další várkou medvědího česneku. Bylinkový olej z čerstvých bylin vydrží asi šest týdnů, ze sušených zhruba šest měsíců. K medvědímu česneku můžeme přidat ještě snítku saturejky, tymiánu, rozmarýnu nebo oregana.

Užívejte si léčivou silu medvědího česneku nejen na jaře: zdravé pesto se hodí na těstoviny, chleba nebo toasty
Autor: iStock Užívejte si léčivou silu medvědího česneku nejen na jaře: zdravé pesto se hodí na těstoviny, chleba nebo toasty

Zdravé pesto z medvědího česneku

Ingredience

Příprava

Medvědí česnek rozmixujeme s olejem a solí (kvůli konzervaci) na pastu. Chuť můžeme vylepšit slunečnicovými, dýňovými nebo sezamovými semínky, Vložíme do uzavíratelné sklenice a uskladníme v lednici. Toto pesto vydrží v lednici dva týdny. Je výborné na čerstvý chléb nebo těstoviny.

O jarních bylinách by vás ještě mohlo zajímat:

Mladé jarní světlezelené smrkové výhonky jsou vzácný poklad pro naše zdraví

Jak udělat smrkáč, léčivý sirup ze smrkových výhonků?

Bříza prospěje zdraví kloubů, ledvin i vlasů, pomůže s detoxem a hubnutím

Bříza podporuje zdraví ledvin, kloubů i vlasů a kůže, pomáhá s hubnutím a detoxem

Sedm léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

7 léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

4 plané byliny, kterých si můžeme užívat už v březnu

V březnu sbíráme první jarní byliny. Kopřiva, sedmikráska, popenec i plicník se hodí každému

Popenec obecný, dříve břečťanolistý (Glechoma hederacea) roste jako plevel takřka všude

Popenec milovaly už naše babičky. Poradí si s únavou a hodí se do velikonoční nádivky

Plicník pomáhá při chorobách plic. Natrhejte si a nasušte jednu z prvních jarních bylin

Plicník posiluje plíce, pomáhá při kašli a hojí rány. Jak užívat jarní bylinu?


 

reklama

Článek je zařazen v: Česnek medvědí (Allium ursinum) , medvědí česnek , domácí tinktura medvědí česnek , medvědí česnek olej , pesto medvědí česnek , česnek medvědí sušený , medvědí česnek med , česnek medvědí zdraví

reklama

Přečtěte si také