reklama

8 přírodních antibiotik, na která jsme kvůli práškům zapomněli: česnek, lichořeřišnice a další

redakce
29. září 2019
Ještě před pár lety se vsázelo na antibiotika z lékárny jako na skoro všemocnou spásu, dnes se vracíme k mnohem rozumnějšímu přístupu. Antibiotika ano, ale pouze tam, kde si šetrnější léčba neporadí. A šetrnější může být i léčba vhodnými bylinkami nebo medem.
reklama

Jak to bylo dříve…

Ve 30. letech minulého století spatřil světlo světa penicilin. Objev samozřejmě velmi důležitý, a za život mu vděčí spousta do té doby neléčitelných nebo jen špatně léčitelných pacientů. Jenže… nic se nesmí přehánět a kurýrování drobnějších neduhů antibiotiky, mezi něž patří i penicilin, už vůbec ne! Časem se přišlo na to, že i úžasná antibiotika mají své velké nedostatky, ale bohužel není tak dávno doba, kdypředepisování antibiotik na každou drobnost bylo normou, a dokonce isami pacienti to tak vyžadovali. Lékař, který nechtěl hned předepsat antibiotika, byl neochotný, a tedy špatný lékař.

Co už víme dnes…

Před možností vzniku rezistence varoval už sám objevitel, Alexander Fleming, vroce 1945. Bakteriální infekce si proti antibiotikům dokážou časem vytvořit rezistenci a ta přestávají fungovat. Používání průmyslově vyráběných antibiotik také vede kničení tělu prospěšných, symbiotických mikrobů, což má za následekoslabování organismu. Je jasné, že při závažné infekci nebo těžké angíně nebude nikdo soudný spoléhat jenom na bylinky. Ale na druhou stranu sobyčejnou chřipkou, rýmou nebo virózou si bylinky dokážou poradit mnohem lépe. Ani v ordinacích se už s plošným předepisováním antibiotik hned tak nesetkáme. Moderní medicína spolupráci s přírodou připouští.

Vkaždém případě je dobré myslet i na prevenci. Jakmile se o slovo hlásí podzimní plískanice a snimi přicházející neduhy, můžeme povolat do zbraně přírodní medicínky, kterým hromadně říkáme přírodní antibiotika.

Echinacea

Echinacea si léta nesla české označení třapatka. Ale protože stejné pojmenování jako tento rod zčeledi hvězdicovitých nesl i rod Rudbeckia ze stejné čeledi, začíná se vsoučasnosti užívat pro echinaceu spíše české označení třapatkovka, aby se rudbekie od echinaceí odlišily.

Echinacea patří mezi významné a velmi oblíbené léčivky, protože vykazuje značnou antibiotickou aktivitu. Užívá se preventivně pro zvýšení imunity, odolnosti proti běžným infekčním onemocněním. Pomáhá vprevenci proti virovým onemocněním, užívá se tedy například proti chřipce a zánětu dýchacích cest.

Tinktura zkořene echinacei působí proti chřipce a tinktura zkvětů proti nachlazení.

Proti kašli je výborný echinaceový sirup, který si může každý připravit i sám doma.

Echinacea pomáhá i sproblémy skůží. Zabírá na ekzémy, psoriázu i na popálení od slunce.

Med

Med je jedním znejlepších přírodních antibiotik. Je to velmi všestranný pomocník při boji sbakteriemi. Zabírá na bolesti vkrku, na kašel i zánět průdušek. Je vynikající například ve spojení snastrouhanou cibulí.

Med dokonce nanesený na kůži podporuje hojení ran a jizev.

Cibule

Cibule nikdy nechybí snad vžádné kuchyni, vaření se bez ní neobejde. Obyčejná cibule však má i obrovské léčivé účinky. Cibule léčí zasyrova, tepelnou úpravou se účinné látky vytrácejí. Kopec cibule vguláši vám tedy kničemu nebude.

Cibule se užívá jako podpůrný prostředek při léčbě kašle, rozpouští hleny vdýchacích cestách a pomáhá při ucpaných dutinách.

Šťáva zcibule působí jako dezinfekce a účinná pomoc proti parazitům. Pomáhá také při poštípání hmyzem.

Česnek

Ani bez česneku se vkuchyni neobejdeme, i když je pravda, že ho někdo špatně snáší a může mu způsobovat zažívací obtíže. Pokud vám však nevadí, je to skvělý přírodní lék na mnohé neduhy.

Česnek posiluje obranyschopnost, pomáhá při léčbě chřipky i nachlazení, léčí bolest vkrku i vuchu, bolest zubů. Je vynikající při léčbě plísní, oparů i bradavic. Využívá se ve formě tinktury, sirupu, oleje, ale dokonce i čaje.

Zázvor

Nenáročná exotická rostlina, kterou si snadno vypěstujete i doma za oknem nebo přes léto i venku, ale během celého roku najdete kořen zázvoru i vnabídce všech supermarketů.

Zázvor se označuje jako protizánětlivý a antirevmatický, ale zároveň chrání před lámavostí kostí, upravuje vysoký krevní tlak a srdeční činnost.

Zkořene, správně oddenku zázvoru se připravuje čaj nebo sirup při léčbě nachlazení.

Zázvor má pozitivní účinky i na zažívací trakt, pomáhá při těhotenských i cestovních nevolnostech, a dokonce i snižuje cholesterol.

Rýmovník

Rýmovník se stává velmi oblíbenou pokojovou rostlinou, která už chybí jen vmálokteré domácnosti. Jeho pěstování je velmi jednoduché a množí se pouhým odstřižením větvičky, která pak rychle zakoření ve vodě.

Zrýmovníku se vyrábí sirup, který se užívá při nachlazení, ale dokonce i mast, která se při nachlazení maže na hrudník.

Rýmovník dokonce funguje i jako skvělý repelent proti komárům.

Podobně však funguje i příbuzný rýmovníku, moud purpurový.

Lichořeřišnice

Silné přírodní antibiotikum, které léčí záněty močového měchýře a močových cest. Obecně posiluje imunitu a pomáhá organismu, aby se ubránil podzimním a zimním nachlazením a chřipkám.

Pomáhá při infekcích dýchacích cest, účinně bojuje se stafylokokem i zlatým streptokokem.

Lichořeřišnici, zvanou lidově řeřicha, si můžete vypěstovat venku na zahradě i doma za oknem a všechny její části od semen až po listy a květy jsou jedlé. Z lichořeřišnice si můžete vyrobit bylinnou tinkturu.

Angínovník

Angínovník můžete pěstovat doma za oknem, ale dokonce i venku na zahradě. Vypadá tak trochu jako kosatec a krásně kvete.

Využívají se mladé čerstvé listy, které se krátce rozžvýkají vústech, ale nepolykají, proti angíně, kašli, zahlenění i onemocnění hlasivek. Pozor, při žvýkání opravdu pěkně pálí vkrku!

Odvar zoddenku pomáhá při zánětu močových cest, ale i při zácpě a nadýmání.

Mohlo by vás ještě zajímat:

​​​​​​​

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama