návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

8 přírodních antibiotik, na která jsme kvůli práškům zapomněli: česnek, lichořeřišnice a další

Vydáno: 29.09.2019
Přírodní antibiotika
Autor: istockphoto.com Přírodní antibiotika
Ještě před pár lety se vsázelo na antibiotika z lékárny jako na skoro všemocnou spásu, dnes se vracíme k mnohem rozumnějšímu přístupu. Antibiotika ano, ale pouze tam, kde si šetrnější léčba neporadí. A šetrnější může být i léčba vhodnými bylinkami nebo medem.

reklama

Jak to bylo dříve…

Ve 30. letech minulého století spatřil světlo světa penicilin. Objev samozřejmě velmi důležitý, a za život mu vděčí spousta do té doby neléčitelných nebo jen špatně léčitelných pacientů. Jenže… nic se nesmí přehánět a kurýrování drobnějších neduhů antibiotiky, mezi něž patří i penicilin, už vůbec ne! Časem se přišlo na to, že i úžasná antibiotika mají své velké nedostatky, ale bohužel není tak dávno doba, kdy předepisování antibiotik na každou drobnost bylo normou, a dokonce i sami pacienti to tak vyžadovali. Lékař, který nechtěl hned předepsat antibiotika, byl neochotný, a tedy špatný lékař.

Co už víme dnes…

Před možností vzniku rezistence varoval už sám objevitel, Alexander Fleming, v roce 1945. Bakteriální infekce si proti antibiotikům dokážou časem vytvořit rezistenci a ta přestávají fungovat. Používání průmyslově vyráběných antibiotik také vede k ničení tělu prospěšných, symbiotických mikrobů, což má za následek oslabování organismu. Je jasné, že při závažné infekci nebo těžké angíně nebude nikdo soudný spoléhat jenom na bylinky. Ale na druhou stranu s obyčejnou chřipkou, rýmou nebo virózou si bylinky dokážou poradit mnohem lépe. Ani v ordinacích se už s plošným předepisováním antibiotik hned tak nesetkáme. Moderní medicína spolupráci s přírodou připouští.

V každém případě je dobré myslet i na prevenci. Jakmile se o slovo hlásí podzimní plískanice a s nimi přicházející neduhy, můžeme povolat do zbraně přírodní medicínky, kterým hromadně říkáme přírodní antibiotika.

Echinacea

Echinacea si léta nesla české označení třapatka. Ale protože stejné pojmenování jako tento rod z čeledi hvězdicovitých nesl i rod Rudbeckia ze stejné čeledi, začíná se v současnosti užívat pro echinaceu spíše české označení třapatkovka, aby se rudbekie od echinaceí odlišily.

Echinacea patří mezi významné a velmi oblíbené léčivky, protože vykazuje značnou antibiotickou aktivitu. Užívá se preventivně pro zvýšení imunity, odolnosti proti běžným infekčním onemocněním. Pomáhá v prevenci proti virovým onemocněním, užívá se tedy například proti chřipce a zánětu dýchacích cest.

Tinktura z kořene echinacei působí proti chřipce a tinktura z květů proti nachlazení.

Proti kašli je výborný echinaceový sirup, který si může každý připravit i sám doma.

Echinacea pomáhá i s problémy s kůží. Zabírá na ekzémy, psoriázu i na popálení od slunce.

Třapatkovka nachová
Autor: istockphoto.com Třapatkovka nachová

Med

Med je jedním z nejlepších přírodních antibiotik. Je to velmi všestranný pomocník při boji s bakteriemi. Zabírá na bolesti v krku, na kašel i zánět průdušek. Je vynikající například ve spojení s nastrouhanou cibulí.

Med dokonce nanesený na kůži podporuje hojení ran a jizev.

Med
Autor: istockphoto.com Med

Cibule

Cibule nikdy nechybí snad v žádné kuchyni, vaření se bez ní neobejde. Obyčejná cibule však má i obrovské léčivé účinky. Cibule léčí zasyrova, tepelnou úpravou se účinné látky vytrácejí. Kopec cibule v guláši vám tedy k ničemu nebude.

Cibule se užívá jako podpůrný prostředek při léčbě kašle, rozpouští hleny v dýchacích cestách a pomáhá při ucpaných dutinách.

Šťáva z cibule působí jako dezinfekce a účinná pomoc proti parazitům. Pomáhá také při poštípání hmyzem.

Cibule
Autor: istockphoto.com Cibule

Česnek

Ani bez česneku se v kuchyni neobejdeme, i když je pravda, že ho někdo špatně snáší a může mu způsobovat zažívací obtíže. Pokud vám však nevadí, je to skvělý přírodní lék na mnohé neduhy.

Česnek posiluje obranyschopnost, pomáhá při léčbě chřipky i nachlazení, léčí bolest v krku i v uchu, bolest zubů. Je vynikající při léčbě plísní, oparů i bradavic. Využívá se ve formě tinktury, sirupu, oleje, ale dokonce i čaje.

Česnek
Autor: istock.com Česnek

Zázvor

Nenáročná exotická rostlina, kterou si snadno vypěstujete i doma za oknem nebo přes léto i venku, ale během celého roku najdete kořen zázvoru i v nabídce všech supermarketů.

Zázvor se označuje jako protizánětlivý a antirevmatický, ale zároveň chrání před lámavostí kostí, upravuje vysoký krevní tlak a srdeční činnost.

Z kořene, správně oddenku zázvoru se připravuje čaj nebo sirup při léčbě nachlazení.

Zázvor má pozitivní účinky i na zažívací trakt, pomáhá při těhotenských i cestovních nevolnostech, a dokonce i snižuje cholesterol.

Zázvor
Autor: istockphoto.com Zázvor

Rýmovník

Rýmovník se stává velmi oblíbenou pokojovou rostlinou, která už chybí jen v málokteré domácnosti. Jeho pěstování je velmi jednoduché a množí se pouhým odstřižením větvičky, která pak rychle zakoření ve vodě.

Z rýmovníku se vyrábí sirup, který se užívá při nachlazení, ale dokonce i mast, která se při nachlazení maže na hrudník.

Rýmovník dokonce funguje i jako skvělý repelent proti komárům.

Podobně však funguje i příbuzný rýmovníku, moud purpurový.

Rýmovník
Autor: istockphoto.com Rýmovník

Lichořeřišnice

Silné přírodní antibiotikum, které léčí záněty močového měchýře a močových cest. Obecně posiluje imunitu a pomáhá organismu, aby se ubránil podzimním a zimním nachlazením a chřipkám.

Pomáhá při infekcích dýchacích cest, účinně bojuje se stafylokokem i zlatým streptokokem.

Lichořeřišnici, zvanou lidově řeřicha, si můžete vypěstovat venku na zahradě i doma za oknem a všechny její části od semen až po listy a květy jsou jedlé. Z lichořeřišnice si můžete vyrobit bylinnou tinkturu.

Lichořeřišnice
Autor: istockphoto.com Lichořeřišnice

Angínovník

Angínovník můžete pěstovat doma za oknem, ale dokonce i venku na zahradě. Vypadá tak trochu jako kosatec a krásně kvete.

Využívají se mladé čerstvé listy, které se krátce rozžvýkají v ústech, ale nepolykají, proti angíně, kašli, zahlenění i onemocnění hlasivek. Pozor, při žvýkání opravdu pěkně pálí v krku!

Odvar z oddenku pomáhá při zánětu močových cest, ale i při zácpě a nadýmání.

Angínovník
Autor: istockphoto.com Angínovník

Mohlo by vás ještě zajímat:

Med v horkém čaji nemá žádné léčivé účinky? Vyvracíme 3 největší mýty o medu

Kdy dát med do čaje, aby neztratil léčivé účinky aneb 3 největší medové mýty

Česnek, cibule a křen: Obyčejná zelenina je super lék proti chřipce

Česnek bojuje s viry, cibule zabírá na kašel a křen zastaví rýmu. Zkuste tradiční léky z přírody

Česnek proti virům 5 starých domácích antivirových receptů z česneku

5 starých domácích receptů z česneku, které úspěšně pomáhají bojovat s viry

7 nejlepších receptů na domácí sirupy proti kašli, rýmě a chřipce

7 nejlepších domácích sirupů proti kašli a rýmě z rýmovníku, česneku či tymiánu

Udělejte si medvědí mléko, starou dobrou babskou medicínu z medu, mléka a rumu

Něco na vás leze? Zkuste medvědí mléko, starý babský lék z medu, mléka a rumu

Co pít a jíst proti zánětu močových cest: Vsaďte na okurky, rajčata, brusinky, lichořeřišnici i kopřivu

Při zánětu močových cest zkuste pít a jíst okurky, rajčata, saláty, brusinky, lichořeřišnici i kopřivu

​​​​​​​

reklama

Článek je zařazen v: přírodní antibiotika , léčba přírodní , česnek , cibule , zázvor , echinacea , třapatkovka , třapatka , med , rýmovník (Plectranthus) , angínovník čínský

reklama

Přečtěte si také