reklama

Nazdobte si truhlíky za oknem i na balkoně. Vysaďte vřes, podzimní astry i libavky

Simona Sedláčková
3. listopadu 2020
S příchodem skutečného podzimu musíme všechny choulostivé rostliny, jako jsou například muškáty nebo fuchsie, uklidit z balkonu do světlého sklepa. Další květiny, letničky, které představují třeba petúnie, končí svůj život úplně. Na jejich místo však můžeme vysadit rostliny, které si ze zimy nic nedělají a dokážou zdobit a kvést i v sychravém počasí. Vybírejte z překvapivě bohaté nabídky otužilých rostlin.
reklama

Pravidla pro osazování podzimních truhlíků jsou trochu jiná než pro ty, které nám zdobily balkony vletním období. Na podzim už od rostlin nemůžete očekávat jejich zmohutnění a rozrůstání, jak truhlíky osadíte, takové zůstanou. Proto rostliny vysazujte blíže ksobě, než tomu bylo na jaře, do půdy spřídavkem rašeliny a povrch zeminy zakryjte vhodným mulčem, který zabrání vysychání. Použít můžete štěpky nebo kůru. Na dno truhlíku také nezapomeňte položit vyšší vrstvu drenáže. Vžádném případě nepoužívejte pro podzimní výsadbu samozavlažovací truhlíky. Voda by vnich mohla zmrznout a nádoba by praskla. Nehledě na to, že by mohlo dojít i kpoškození prorůstajících kořenů. Rostliny vpodzimních truhlících už nehnojte.

Nezapomeňte rostliny také zalévat! Stačí však většinou asi jednou týdně. Občas také dojde, přes veškerou péči, kodumření některé rostliny. Včas ji ztruhlíku odstraňte, aby zbytečně nehyzdila celkový vzhled.

Vdobě, kdy začnou hrozit první podzimní mrazíky, překryjte celé truhlíky na noc netkanou textilií. Prodloužíte tak životnost celé podzimní výsadby, většinou až do chvíle, kdy rostliny vtruhlíku nahradí vánoční výzdoba.

Vřesovištní rostliny, vhodné do podzimních truhlíků

Vřes (Calluna)

Typická vřesovištní rostlina, která dorůstá do výšky 20–50 cm. Má metličkovitě větvené výhony sjehlicovitými listy dlouhými 1–3 mm. Vykvétá od léta do podzimu zvonkovitými, drobnými kvítky vněkolika odstínech růžové a fialové barvy, ale také vbarvě bílé. Vtruhlíku vydrží velmi dlouho svěží adekorativní zůstává i vzaschlém stavu.

Vřesovec (Erica)

Stálezelený keřík, vysoký 30–40 cm, který má jehlicovité listy dlouhé 2–15 mm. Vřesovecvykvétá květy bílými, žlutými, růžovými až červenými, ale dokonce i zelenými. Všechny květy vykvétají současně a rostliny jsou jimi doslova obaleny. Vtruhlíku vám vydrží klidně po celou zimu.

Dabécie (Daboecia)

Stálezelený keřík vysoký 20–50 cm, který je velmi podobný vřesovci. Kvete po celé léto, krásnými bílými nebo růžovými květy. Někdy se dabécii také říká irský vřes.

Libavka (Gaultheria)

Dekorativní keříky jsou příbuzné vřesům a vřesovcům a mají rovněž podobné nároky na péči, Proto je můžete sesazovat ksobě do jednoho truhlíku.Libavky jsou velmi oblíbenépro výrazné masité bobule, kterými jsou na podzim doslova obsypány. Na balkoně vám vydrží po dlouhou dobu, jen je nesmíte zapomínat zalévat, půda by neměla nikdy úplně vyschnout.

Na podzim se můžete těšit i zbarevných květů

Hvězdnice, podzimní astry (Aster)

Do podzimních truhlíků můžete vysazovat inízké kultivary podzimních aster. Jsou velmi nenáročné a skromné, daří se jim vkaždé půdě, ale lépe na slunci než ve stínu.

Chryzantéma (Chrysanthemum)

Chryzantémy neboli listopadky jsou typicképodzimníkvětiny. Vyhovuje jim teplota kolem 10 °C, ale klidně zvládnou i teploty mnohem nižší. Hrnkové chryzantémy, které se vysazují do truhlíků, se po odkvětu už dále většinou nepěstují, i když to samozřejmě je možné.

Brambořík (Cyclamen)

Bramboříky nesnášejí teplé a suché prostředí, na balkoně mohou vydržet opravdu dlouho do zimy, pokud bude mírná. Raději je na balkoně umístěte do závětří a dopřejte jim pravidelnou zálivku, ale pouze do misky. Bramboříkům vadí voda na listy.

Rozchodník (Sedum)

Rozchodník vykvétá na konci léta, ale podrží si květenství až dlouho do podzimu.Pokud vám jeho květy vtruhlíku zaschnou, neodstraňujte je. I vtéhle podobě dokážou zdobit!

Barvy mohou zajistit i okrasné plody nebo listy

Okrasný lilek (Solanum capsicastrum)

Okrasný lilek se většinou pěstuje pouze jako jednoletka, ale ve své podstatě je to krátkověká trvalka. Vtruhlíku vám vydrží pouze do prvních větších mrazíků, ale jeho krásně zbarvené plody za to určitě stojí.

Okrasná kapusta či zelí (Brassica)

Okrasná kapusta je příbuzná tradiční kapustě a zelí, jen s tím rozdílem, že byla vyšlechtěna pro otevřenou růžici listů s výrazně vybarveným středem. Listy můžou být hladké (okrasné zelí) nebo silně zkadeřené (okrasná kapusta), celokrajné až silně vykrajované. Střed růžic se nejčastěji vybarvuje do červené, růžové nebo bílé barvy. K tomuto vybarvování dochází až při poklesu nočních teplot pod 10 °C, což je zrovna v těchto dnech.

Starček (Senecio)

Okrasná dvouletka, která se využívá nejčastěji jako doplněk kvetoucích truhlíkových rostlin. Vyžaduje hlinitopísčitou půdu, jinak není nijak náročná.

Přidejte i další odolné rostliny

Netřesk (Sempervivum)

Netřesky patří mezi nejoblíbenější zahradní sukulenty, určitě pro jejich naprostou nenáročnost a přizpůsobivost. Vpřírodě rostou na suchých a chudých, většinou štěrkových, půdách sdostatkem slunce. Vzahradách je můžete pěstovat i vpůdách, které obsahují více humusu, ale musíte jim zajistit dobrý odvod přebytečné vody.

Břečťan (Hedera helix)

Popínavá, stálezelená rostlina, vhodná pro umístění ve stínu i na slunci. Výborně snáší mráz, a proto je do zimních truhlíků přímo ideální. Vyžaduje spíše vlhčí půdu.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama