Jaké houby se nejvíc hodí do octa? Houby na kyselo zavařte v troubě či naložte s cibulí

Máte hodně hub a nechcete je mít všechny uchované na zimu takříkajíc na jedno brdo? Zkuste houby na kyselo zavařené v troubě nebo houby naložené v octě s cibulí a česnekem. Na zavařování neboli nakládání do octa se hodí pouze mladé, pevné, nečervivé a samozřejmě jedlé houby.

Zavařování neboli nakládání hub do octa je od jedním z nejstarších a stále oblíbených způsobů uchovávání hub na zimu, hned po sušení a moderním zamražení. Skvělá je taky houbová čalamáda se zeleninou.

Rady a tipy, jak houby zpracovat na zimu a skladovat najdete zde.

„Na naložení do octa se hodí pouze houby, o kterých stoprocentně víme, že jsou jedlé, rovněž by měly být co nejmladší, nejpevnější a nejzdravější, tedy nečervivé a nepoškozené a důkladně očištěné. Houby naložené v octě bychom měli sníst do dvou let od zavaření," radí mykolog Jaroslav Vanča.

Skleničky se vyplatí pečlivě popsat, abychom věděli nejen, kdy jsme je zavařovali, ale také jaké houby a jaký nálev jsme použili.

NENECHTE SI UJÍT: Návod, jak doma bezpečně zamrazit houby, aby zůstaly zdravé a plné chuti

Na houby na kyselo jsou vhodné například:

Houby v octě s cibulí a česnekem

Ingredience

Příprava

Vodu, ocet, cukr, sůl, všechno koření a hořčičné semínko smícháme, přivedeme k varu a za stálého míchání vaříme asi 5 minut. Uvařený nálev necháme vychladnout. Očištěné houby buď necháme celé, nebo je nakrájíme a5 minut povaříme v mírně osolené vodě, scedíme a necháme vychladnout. Na dno zavařovací sklenice dáme na půlkolečka nakrájenou cibuli, plátky česneku, vychladlé houby a zalijeme nálevem. Sterilujeme při teplotě 100 °C asi 30 minut.

Houby na kyselo zavařené v troubě

Ingredience

  • asi 500 g zdravých, pevných, spíše mladších, pečlivě očistěných hub (dobrá je například kombinace 300 g hříbků + 200 g lišek)
  • trochu čerstvého tymiánu a majoránky
  • několik lístků bazalky
  • asi 1 lžička Pomůcky ke konzervování
  • 750 ml vody
  • 180 ml vinného octa (6 %)
  • 3 lžičky soli
  • 2 lžíce cukru
  • 1 kostka zeleninového bujónu
  • 4 lžíce olivového oleje

Příprava

  1. Houby očistíme, nakrájíme na libovolně velké kousky a rozdělíme je do zavařovacích sklenic (4 sklenice po 250 ml). Pokud houby před naskládáním do sklenic povaříme 5–8 minut ve slané vodě (na 1 litr vody použijeme 1 lžičku soli), nezmenší po zavaření tolik svůj objem a houby ve sklenici nebudou „plavat“.
  2. Do každé sklenice nasypeme na špičku nože Pomůcky ke konzervování. Svaříme vodu s octem, solí, cukrem, kořením a bujonem, vařící nálev ihned nalijeme na houby a přidáme po 1 lžíci oleje do každé sklenice.
  3. Sklenice dobře uzavřeme čistým víčkem, které můžeme ještě vytřít vodkou nebo domácí pálenkou, trochu s nimi zatřeseme, postavíme je na plech s vyšším okrajem naplněný do výšky 2 cm horkou vodou a dáme do spodní poloviny trouby předehřáté 95 °C a zavařujeme asi 70 minut. Necháme vychladnout.

Jak použít houby na kyselo

Výtečné využití v octě nakládaných hub jsou jednohubky na kostičkách tvrdého sýra nebo na opečeném pečivu. Nakládané houby se hodí do zeleninových nebo těstovinových salátů, můžeme znich udělat houbovou omáčku nebo sladkokyselou polévku. Houby v octě jsou zajímavá příloha k masovým pokrmům. Anebo si na nich můžeme pochutnat jen tak.

Vše, co chcete vědět o houbách najdete v našem speciálu zde

Zdroj: mykolog Jaroslav Vanča, Houby poznáváme, sbíráme, upravujeme (L V. Garibovová, M. Svrček, J, Baier)


Přečtěte si také