Zahrada

23. června 2020 14:00

Simona Sedláčková

Lupina mnoholistá, krásná ale nebezpečná cizinka. Invazivní rostlina v naší přírodě

Lupina mnoholistá patří mezi květiny, které nadšěně pěstujeme na svých zahradách, pro jejich mohutná květenství, ale v přírodě ji odborníci vidí jen neradi. Dokáže se rychle šířit a vytlačovat rostliny, které na loukách a pasekách původně rostly.

Lupina mnoholistá neboli vlčí bob mnoholistý (Lupinus polyphyllus)

Původní domovinou lupiny je Severní Amerika, západní část USA, a v našich krajích se objevila na konci 19. století. Pro svá atraktivní květenství se stala velmi rychle oblíbenou zahradní trvalkou, odkud se snadno rozšířila do přírody. Proto se dnes ve volné přírodě vyskytuje skoro v celé Evropě a stala se invazivním druhem. Najdete ji na okrajích lesů, na pasekách, podél silnic a cest i na neudržovaných loukách.

Jak pěstovat lupiny na zahradě

Šlechtěné lupiny vykvétají v celé bohaté škále barev, a dokonce mívají i květenství dvoubarevná, dlouhá až 60 cm. Jsou to statné trvalky, které nevytvářejí trsy jako většina ostatních vytrvale rostoucích rostlin. Nedají se tedy množit dělením. Nejlépe se lupiny na zahradě množí výsevem. Výhodou je i to, že semena bývají v sáčku označena barvou podle barvy květu budoucí rostliny.

Lupiny vyžadují slunné nebo jen lehce přistíněné umístění a kyselou, dobře propustnou a vlhčí půdu. Lupiny nepotřebují přihnojování díky jejich schopnosti vázat na kořenech dusík přijatý ze vzduchu. Tato schopnost je společná pro většinu vikvovitých rostlin, mezi které patří i lupiny.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lupina_mnoholist%C3%A1

Rostlin, které jsou nebezpečné pro přírodu, lidi nebo pro zvířata, najdeme mnohem víc:


Přečtěte si také