reklama

Lupina mnoholistá, krásná ale nebezpečná cizinka. Invazivní rostlina v naší přírodě

Simona Sedláčková
23. června 2020
Fialová, někdy i růžová nebo bílá květenství lupin vypadají na první pohled tak krásně, až se ani nechce věřit, že by byl její výskyt v naší přírodě nežádoucí. Pěstujeme ji hojně na zahradách, a právě odsud se nekontrolovaně rozšířila i do míst, ve kterých už je hrozbou pro naše původní rostlinné druhy.
reklama

Lupina mnoholistá neboli vlčí bob mnoholistý (Lupinus polyphyllus)

Původní domovinou lupiny je Severní Amerika, západní část USA, a vnašich krajích se objevila na konci 19. století. Pro svá atraktivní květenství se stala velmi rychle oblíbenou zahradní trvalkou, odkud se snadno rozšířila do přírody. Byla také občas mimo zahrady schválně vysévána pro svou schopnost zpevňovat krajnice silnic a náspy kolejí železnic. Proto se dnes ve volné přírodě vyskytuje skoro vcelé Evropě a stala se invazivním druhem. Najdete ji na okrajích lesů, na pasekách, podél silnic a cest i na neudržovaných loukách. Díky poměrně snadnému rozmnožování se stala velkým konkurentem domácích druhů rostlin.

Lupiny, rozšířené na loukách, postupně vytlačují luční květiny a louky se tak stávají nejen nevhodné pro sečení, ale dokonce jedovaté pro pasoucí se zvěř. Rostliny totiž obsahují velké množství alkaloidů, jedů, které způsobují těžké otravy. Jedovatá je celá rostlina. Je zajímavé, že jedovaté jsou pouze planě rostoucí lupiny. Zahradní kultivary obsahují alkaloidy pouze vzanedbatelném množství.

Jak pěstovat lupiny na zahradě

Šlechtěné lupiny vykvétají vcelé bohaté škále barev, a dokonce mívají i květenství dvoubarevná, dlouhá až 60 cm. Jsou to statné trvalky, které nevytvářejí trsy jako většina ostatních vytrvale rostoucích rostlin. Nedají se tedy množit dělením. Nejlépe se lupiny na zahradě množí výsevem. Výhodou je i to, že semena bývají vsáčku označena barvou podle barvy květu budoucí rostliny.

Lupiny vyžadují slunné nebo jen lehce přistíněné umístění a kyselou, dobře propustnou a vlhčí půdu. Lupiny nepotřebují přihnojování díky jejich schopnosti vázat na kořenech dusík přijatý ze vzduchu. Tato schopnost je společná pro většinu vikvovitých rostlin, mezi které patří i lupiny.

Rostlin, které jsou nebezpečné pro přírodu, lidi nebo pro zvířata, najdeme mnohem víc:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama