Zahrada

23. května 2019 08:00

redakce Prima Zoom

Malá zahrada a malý rozpočet? Zkuste 8 laciných triků, které udělají zahradu krásnější

Jste šťastnými majiteli dvorku nebo malé zahrádky, které ovšem nevynikají krásou ani útulností? Nestěžujte si na malý rozpočet a začněte jednat. Přinášíme nápady, jak za málo peněz vyčarovat hodně muziky.

Krásný dvorek nemusí stát „majlant”. S trochou úsilí a spoustou kreativity můžete vytvořit profesionální venkovní prostor za dosažitelnou cenu. Líbily by se vám hezké zídky, bublající vodní prvky nebo krásné květinové záhony? Jsou to jednoduché a dosažitelné terénní nápady, které jsou levné, snadné a každý bude okouzlen. Bude vás to stát možná pár víkendů a umazané ruce, také nějaký materiál, i když ho většinu můžete pořídit doslova zadarmo. Stačí se rozhlédnout a vyhrnout si rukávy.

Ohraničené záhony

Je to asi ten nejjednodušší a nejlevnější krajinářský nápad, díky kterému bude zahrada vypadat upraveněji a učesaněji. Jestliže máte alespoň pár záhonků s květinami, zeleninou nebo jinou zelení, ohraničte je. Jednoduše přidejte kolem linie záhonu kameny a vytvořte úhlednou hradbičku, která skvěle vypadá a navíc udrží mulčovací kůru na svém místě.

Schovejte nářadí

Nářadí a sekačku potřebujeme všichni, nemusíme je ale stavět na odiv. Stačí, když z prken uděláte jednoduchou zavírací skříň, kterou umístíte do rohu dvorku. Do ní dejte vše, co má být očím skryto, a hned bude váš malý kousek ráje úhlednější.

Přidejte jezírko

Ne každý má na svém pozemku rybník nebo potok. Instalace vodního díla však není tak drahá a nedostupná, jak se zdá. Rybníček v zemi uděláte snadno, s drenáží a igelitem to zvládne každý. Do něj můžete nasadit vodní rostliny a časem pozorovat i žabky, které si zrybníčku udělají nový domov. Pokud se na to necítíte, klidně si na zahrádku postavte starou vanu na nožičkách, naplňte vodou a nechte v ní vykvést třeba lekníny. Zahradní fontánky dnes pořídíte za slušnou cenu i v hobbymarketech a bude to uprostřed zeleně opravdová krása.

Udělejte domov pro hadici

Zamotaná hadice smutně ležící přes dvorek není žádná výhra. Nejenže se o ni někdo přizabije, ale vypadá neupraveně a zanedbaně. Pořiďte si dobrý držák a vše skryjte bedněním. Myslete na to, aby hadice měla své místo, kde bude snadno dostupná.

Vybudujte cestičky

Cestičky dokážou neskutečně mnoho. Vytvořit si je není složité, použijte na to paletové dřevo nebo ploché říční kameny. Cestičku nejprve vyznačte do trávy, upravte terén a pak už pečlivě naskládejte a upevněte materiál. Přemýšlejte, kudy cesta povede, měla by spojit zajímavá i praktická místa vašeho pozemku.

Rozsviťte zahradu na noc

Nejenže je noční zahradní osvětlení krásné, ale za tmy díky němu ani nespadnete nebo nezakopnete o květináč. Můžete pořídit jednoduché a levné zahradní louče, rozvěsit po stromech světelné řetězy plné drobných žárovek nebo si pořídit svítidla, která se přes den sama nabíjí světlem a v noci svítí. Koupíte je ve většině hobbymarketů a jejich ceny začínají už na desítkách korun.

Jehličnany

Rozhodněte se pro jehličnaté stromy a keře, i když máte jen malý dvorek nebo zahrádku. Zakrnělé borovičky, modříny nebo smrčky dělají skvělý rámec pro zahradní kompozici a budou vás těšit i v zimě, až zahrada opadá. Šetřete ale s oblíbenými tújemi, které mohou připomínat spíš hřbitovní atmosféru.

Vybudujte zídku

Taková pěkná kamenná zídka může pomoci ohraničit záhony, vytvořit krásný vizuální efekt a především zabránit erozi půdy. Navíc připomíná krásné zahrady ve středomořském stylu. Čistá romantika.

Plejte

Plevel se nevyhýbá ani velkým, ani malým zahradám. Zní to triviálně, ale pokud budete zahrádku pravidelně zbavovat plevele, bude krásnější i zdravější. Nenechávejte kouty zarůst mechem, chodníky plevelem a záhony maliníkem a pampeliškou. Upravený pozemek je krásný pozemek.

ku

Sdílejte článek
Štítky zahrada

Přečtěte si také