návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Ať jste celý rok jako na dovolené aneb Jak si doma vyčarovat středomořský styl

zidkovm , Vydáno: 07.03.2017
Barvy jasně charakterizují přímořskou atmosféru. Nechybí v nich tedy modrá moře a oblohy
Autor: iStock Barvy jasně charakterizují přímořskou atmosféru. Nechybí v nich tedy modrá moře a oblohy
Přivést si alespoň kousek z příjemné nálady z naší dovolené nemusí být až tak obtížné. A trvale ji vnést do našeho domova také není nereálné. Poradíme vám, které prvky výzdoby a vybavení interiéru jsou stylu Středomoří nejblíže.

reklama

Projasněte domov

Především myslete na to, že život na pobřeží Středozemního moře je prosluněný, pusťte tedy do svého bytu co nejvíce přirozeného světla. Pokud máte rádi záclony, volte ty, které denního svitu propustí co nejvíce. A druhou podstatnou věcí je prostor – co nepotřebujete, darujte nebo vyhoďte a uvolněte si tak doma místo pro sebe a svou rodinu.

Světlé barvy

Barvy jasně charakterizují přímořskou atmosféru. Nechybí v nich tedy modrá moře a oblohy, bílá barva omítky mnoha staveb u pobřeží a podle regionu i další barvy. Třeba žlutá slunečních paprsků, temně oranžová terakotové keramiky nebo třeba fialová levandulových vonných květů.

Můžete ale pro naši klasickou dřevěnou podlahu volit zemitější barvy, dezén hrubějšího opracování, anebo sáhnout po linu a rázem máte teplejší podlahu a vzor dlaždic v jednom Foto:

Umění dávné výzdoby

Mozaiky ze střípků keramiky, ale i z kostiček a jiných tvarů barevného kamene či jeho napodobenin vnesou do prostoru nádech hravosti. Připomínají také historii, kdy Středozemí bylo hájemstvím starověkého Řecka či Říma. Mohou se objevit na podlaze, v koupelně nebo třeba i za pracovní kuchyňskou deskou a jako povrch jídelního stolu.

Serepetičky vonící Středozemím

Výzdoba interiéru bude v případě vašich pravidelných návštěv zmíněných zemí v podstatě velmi jednoduchá. Stačí vzít pro danou krajinu typické suvenýry, které jste si přivezli. Přidejte k nim ale určitě i květiny, a to buď čerstvé, sušené, nebo jen namalované.

V středomořském stylu si bude lebedit kdekdo
Autor: iStock V středomořském stylu si bude lebedit kdekdo

Přirozená krása surovějších povrchů

Povrch materiálů je většinou hrubší a působí zemitějším dojmem. Lakovaná místa a omítka mohou být poznačeny i určitou sešlostí. Lakům starší, časem prověřený povrch můžete dodat speciálním lakem. Omítka zas může být hrubší jako štuk, a to přimícháním miniaturních částeček do barvy nebo zakoupením přímo barvy, která takovou strukturu na stěně vytvoří. Lze se poučit i speciálními styly barvení stěn, díky nimž pak vznikne třeba i v novostavbě interiér podobný historické taverně.

Jednoduchost podlahy

Podlaha by měla být dlážděná. Jenže v našich severněji položených krajích je něco takového zbytečně chladné. Můžete ale pro naši klasickou dřevěnou podlahu volit zemitější barvy, dezén hrubějšího opracování, anebo sáhnout po linu a rázem máte teplejší podlahu a vzor dlaždic v jednom. Koberce se moc do tohoto stylu nehodí. A když už bude vaše touha po nějakém neodbytná, vzor si vybírejte v souladu se stylem a volte spíš světlejší barvy a krátce střižený vlas.

Začněte serepetičkami vonícími Středozemím
Autor: iStock Začněte serepetičkami vonícími Středozemím

Nábytek

Nábytek je spíš masivnější, když zvolíte ten dřevěný. U něj se jako materiál hodí borovice. Lze jít ale také do odlehčeného kovového nábytku, který změkčíte polštářky.

Kuchyň

Prostor, kde se připravují laskominy, je otevřený, téměř vše je a může být vidět. Všelijaké háčky, poličky plné důležitých věcí spolu s visícími snopy česneku, bylin, a různých stylových obrázků vytvářejí pocit pohody a pokaždé dobře naladí vaše chuťové buňky. A pochopitelně masivní dřevěná pracovní deska v lince i ostrůvku dodá celému prostoru tu správnou atmosféru středomořského kulinářství.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Velká tovární okna propustí do interiéru mnohem více světla než ta běžná, kterými se často osazují obytné domy

Barvy, materiály, doplňky aneb Jak si doma vytvořit interiér v industriálním stylu

Westernový styl se blíží našemu rustikálnímu

Bydlení pro městského kovboje aneb Jak dostat do bytu vkusně westernový styl

Domácnost vybavená starším nebo staře působícím nábytkem nemusí být až tak nemoderní

Romantické bydlení ve stylu Shabby Chic: Útulný domov prodchnutý historií

reklama

Článek je zařazen v: nábytek , obývák , kuchyň , středomořský styl

reklama

Přečtěte si také