7. března 2017 10:41
Markéta ZídkováAť jste celý rok jako na dovolené aneb Jak si doma vyčarovat středomořský styl
Přivést si alespoň kousek z příjemné nálady z naší dovolené nemusí být až tak obtížné. A trvale ji vnést do našeho domova také není nereálné. Poradíme vám, které prvky výzdoby a vybavení interiéru jsou stylu Středomoří nejblíže.
Projasněte domov
Především myslete na to, že život na pobřeží Středozemního moře je prosluněný, pusťte tedy do svého bytu co nejvíce přirozeného světla. Pokud máte rádi záclony, volte ty, které denního svitu propustí co nejvíce. A druhou podstatnou věcí je prostor – co nepotřebujete, darujte nebo vyhoďte a uvolněte si tak doma místo pro sebe a svou rodinu.
Světlé barvy
Barvy jasně charakterizují přímořskou atmosféru. Nechybí v nich tedy modrá moře a oblohy, bílá barva omítky mnoha staveb u pobřeží a podle regionu i další barvy. Třeba žlutá slunečních paprsků, temně oranžová terakotové keramiky nebo třeba fialová levandulových vonných květů.
Umění dávné výzdoby
Mozaiky ze střípků keramiky, ale i z kostiček a jiných tvarů barevného kamene či jeho napodobenin vnesou do prostoru nádech hravosti. Připomínají také historii, kdy Středozemí bylo hájemstvím starověkého Řecka či Říma. Mohou se objevit na podlaze, v koupelně nebo třeba i za pracovní kuchyňskou deskou a jako povrch jídelního stolu.
Serepetičky vonící Středozemím
Výzdoba interiéru bude v případě vašich pravidelných návštěv zmíněných zemí v podstatě velmi jednoduchá. Stačí vzít pro danou krajinu typické suvenýry, které jste si přivezli. Přidejte k nim ale určitě i květiny, a to buď čerstvé, sušené, nebo jen namalované.
Středomořský styl - Obrázek 14 Zdroj: iStock
Přirozená krása surovějších povrchů
Povrch materiálů je většinou hrubší a působí zemitějším dojmem. Lakovaná místa a omítka mohou být poznačeny i určitou sešlostí. Lakům starší, časem prověřený povrch můžete dodat speciálním lakem. Omítka zas může být hrubší jako štuk, a to přimícháním miniaturních částeček do barvy nebo zakoupením přímo barvy, která takovou strukturu na stěně vytvoří. Lze se poučit i speciálními styly barvení stěn, díky nimž pak vznikne třeba i v novostavbě interiér podobný historické taverně.
Jednoduchost podlahy
Podlaha by měla být dlážděná. Jenže v našich severněji položených krajích je něco takového zbytečně chladné. Můžete ale pro naši klasickou dřevěnou podlahu volit zemitější barvy, dezén hrubějšího opracování, anebo sáhnout po linu a rázem máte teplejší podlahu a vzor dlaždic v jednom. Koberce se moc do tohoto stylu nehodí. A když už bude vaše touha po nějakém neodbytná, vzor si vybírejte v souladu se stylem a volte spíš světlejší barvy a krátce střižený vlas.
Středomořský styl - Obrázek 2 Zdroj: iStock
Nábytek
Nábytek je spíš masivnější, když zvolíte ten dřevěný. U něj se jako materiál hodí borovice. Lze jít ale také do odlehčeného kovového nábytku, který změkčíte polštářky.
Prostor, kde se připravují laskominy, je otevřený, téměř vše je a může být vidět. Všelijaké háčky, poličky plné důležitých věcí spolu s visícími snopy česneku, bylin, a různých stylových obrázků vytvářejí pocit pohody a pokaždé dobře naladí vaše chuťové buňky. A pochopitelně masivní dřevěná pracovní deska v lince i ostrůvku dodá celému prostoru tu správnou atmosféru středomořského kulinářství.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: