Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Máme pro vás aktuální mapku růstu hub k 23. říjnu. Hřiby stále rostou

Vlhko a chladnější počasí vyhovuje podzimním druhům hub.
Vydáno: 24.10.2014
Hřib smrkový/Boletus edulis
Autor: Jindřich Votýpka Hřib smrkový/Boletus edulis
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Při podzimní procházce s pejskem jsem v místech, kde běžně nacházíme špičky nebo žampiony, našla čirůvky dvoubarevné. Seděly v trávě a svými světle hnědými hlavičkami připomínaly spíše spadlé podzimní listí. Bylo jich celé hnízdo, od nejstarších až po právě vykukující ze země. Tyto báječné houby podzimu rostou prý všude – na loukách, stráních, na okrajích lesů i ve stínu pod stromy. Je z nich báječná „dršťková“ polévka, jsou výborné i naložené v octu. 

Chcete mít v sezoně každý týden v mailu aktuální mapu výskytu hub? Staňte se členy České mykologické společnosti. Za 100 Kč ročně je vaše.

Počasí růstu podzimních hub zatím docela přeje. Rostou stále ještě hřibovité druhy, všechny skupiny václavek, a na řadu přicházejí i podzimní čirůvky, kterých je na některých místech doslova na kosu. „Houby stále rostou, a to na celém území naší republiky. Jejich růst je nicméně více mozaikovitý, téměř vymizely lokality s maximálním růstem,“ upřesňuje předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Podle jeho slov tento stav vydrží ještě několik týdnů. „Do lesa nebudou už vyjíždět tlupy houbochtivých sběračů, ale pouze znalci a milovníci podzimních lesních procházek,“ dodal mykolog. 

KLIKNUTÍM NA MAPKU JI ZVĚTŠÍTE. PAK KLIKNĚTE NA ČTVEREČEK VPRAVO DOLE A DOSÁHNETE MAXIMÁLNÍ VELIKOSTI.

Vyznáte se houbách? Otestujte se v naší Encyklopedii.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Pečárka zápašná neboli žampion zápašný (Agaricus xanthoderma)

Víte, že existují i jedovaté žampiony? Jak je rozlišit od těch pravých?

Václavka smrková/Armillaria ostoyae

Václavky jsou jedovaté houby. Přesto je jíme

 

Hřib kovář

Je hřib kovář jedlý, nebo nejedlý?

Článek je zařazen v:
Reklama