reklama

Měsíček lékařský je zázračná zbraň proti plísním a odřeninám. Udělejte si měsíčkovou mast

klára beščecová
12. srpna 2016
Pro pěstování jasně žluté nebo oranžové letničky nepotřebujete žádné zvláštní znalosti a zkušenosti, jejím vysazením na zahrádce nebo na balkoně ale získáte těžký kalibr v boji proti řadě zdravotních trablů.
reklama

Měsíček lékařský (Caledula officinalis) je krásná a přitom užitečná květinka, která byla ceněna už ve starověku. Patří knejúčinnějším bylinkám při léčení ran, má povzbuzující účinky, ale poradí si i s bolestí vkrku, plísněmi, popáleninami nebo s menstruačními bolestmi.

A přitom se tak jednoduše pěstuje – stačí sesbírat a dosušit semínka zodkvětlé rostliny a vjarních měsících je zasázet do nádob nebo na volná místa vzáhonech, nejlépe tam, kam během dne dosahují sluneční paprsky. Většinou se dokonce nemusíte starat ani o sázení, měsíček se totiž vysemení sám. Kvete celé léto až do prvních podzimních mrazíků, ale opravdu úchvatně vypadá včervenci poblíž levandule, se kterou se nádherně barevně doplňuje. Dorůstá výšky 50 až 80 centimetrů, listy na bohatě větvených lodyhách jsou podlouhlé, chlupaté a lepkavé.

Jak sbírat a skladovat měsíček?

Nejvíce ceněnou částí měsíčku jsou jeho květy. Sbírat je můžete postupně, kdykoliv za suchého a slunného počasí, celé i skalichem nebo bez kalichu. Sušit by se měly rychle, ale ve stínu, při využití sušičky nebo trouby nastavte teplotu maximálně na 70 ºC. Při skladování pamatujte na dvě věci – květy chraňte před světlem, aby si zachovaly maximum léčivých látek a barvu, která vizuálně vylepšuje rozličné bylinkové směsi. Sušenou drogu několikrát během zimy zkontrolujte a pokud to bude nutné, tak také dosušte, měsíček totiž velice často natahuje vlhkost zokolí.

Jak užívat měsíček?

Tato léčivka se užívá nejčastěji zevně, a to vmasti, nálevu nebo tinktuře, jako nálev také vnitřně. Svoje využití nachází i vkuchyni, například vsalátech, polévkách a pokud zrovna nemáte šafrán, poslouží místo něj na obarvení rýže.

Na odřeniny, řezné rány i záněty žil

O měsíčku se mimo jiné tradovalo, že navozuje věštecké sny. Pokud byste si jeho magické schopnosti chtěli vyzkoušet na vlastní kůži, stačí, když si podle dávných doporučení před spaním dáte pod polštář utrženou oranžovou květinu. Ale je řada prozaičtějších důvodů, kdy pro měsíčku sáhnout a to, že opravdu léčí a hojí, potvrzují zkušenosti dlouhé řady generací.

Nálev změsíčku

Nálev připravíte zjedné lžičky květů a půl litru vody, můžete kloktat při bolestech vkrku nebo zánětech vústní dutině, potírat jím můžete opary, kopřivku, různé odřeniny nebo řezné rány, nebo ho používat na obklady. Pomáhápři zánětech očí nebo křečových žil. Vnitřnělze nálevužívat při kolikách nebo menstruačních bolestech, mimo to je čaj změsíčku doporučován při celulitidě nebo problémech sjátry.

Jak udělat měsíčkovou mast?

Měsíček lékařský našel své využití i při výrobě bylinné kosmetiky, oblíbené jsou zejména krémy na ruce nebo pleťová mléka a krémy, které zvláčňují, hojí a zklidňují pokožku. Ale co takhle vyrobit si vlastní měsíčkovou mast? Možná se budete divit, ale není to vůbec složité!

Ingredience:

  1. dvě hrsti měsíčkových květů
  2. 250 g sádla

Postup:

Vkastrolu na mírném plameni sádlo rozehřejte, přidejte čerstvé nebo sušené květy měsíčku, promíchejte, nechte chvilku probublat a nakonec odstavte do druhého dne. Potom sádlo znovu opatrně rozpusťte, přeceďte a přelijte do skleniček. Skladujte na chladném a tmavém místě, nejlépe vlednici.

Použití:

Mast se nebojte používat na rozpraskané rty, popáleniny, plíseň nohou nebo na silně poštípanou kůži od hmyzu, užívání měsíčku lékařského totiž není spojováno se žádnými nežádoucími účinky.

Další články o léčivkách:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama