návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Měsíček lékařský je zázračná zbraň proti plísním a odřeninám. Udělejte si měsíčkovou mast

bras , Aktualizováno: 14.07.2021
Měsíčková mast
Autor: istock.com Měsíčková mast
Pro pěstování jasně žluté nebo oranžové letničky nepotřebujete žádné zvláštní znalosti a zkušenosti, jejím vysazením na zahrádce nebo na balkoně ale získáte těžký kalibr v boji proti řadě zdravotních trablů.

reklama

Měsíček lékařský (Caledula officinalis) je krásná a přitom užitečná květinka, která byla ceněna už ve starověku. Patří k nejúčinnějším bylinkám při léčení ran, má povzbuzující účinky, ale poradí si i s bolestí v krku, plísněmi, popáleninami nebo s menstruačními bolestmi.

A přitom se tak jednoduše pěstuje – stačí sesbírat a dosušit semínka z odkvětlé rostliny a v jarních měsících je zasázet do nádob nebo na volná místa v záhonech, nejlépe tam, kam během dne dosahují sluneční paprsky. Většinou se dokonce nemusíte starat ani o sázení, měsíček se totiž vysemení sám. Kvete celé léto až do prvních podzimních mrazíků, ale opravdu úchvatně vypadá v červenci poblíž levandule, se kterou se nádherně barevně doplňuje. Dorůstá výšky 50 až 80 centimetrů, listy na bohatě větvených lodyhách jsou podlouhlé, chlupaté a lepkavé.

Jak sbírat a skladovat měsíček?

Nejvíce ceněnou částí měsíčku jsou jeho květy. Sbírat je můžete postupně, kdykoliv za suchého a slunného počasí, celé i s kalichem nebo bez kalichu. Sušit by se měly rychle, ale ve stínu, při využití sušičky nebo trouby nastavte teplotu maximálně na 70 ºC. Při skladování pamatujte na dvě věci – květy chraňte před světlem, aby si zachovaly maximum léčivých látek a barvu, která vizuálně vylepšuje rozličné bylinkové směsi. Sušenou drogu několikrát během zimy zkontrolujte a pokud to bude nutné, tak také dosušte, měsíček totiž velice často natahuje vlhkost z okolí.

Jak užívat měsíček?

Tato léčivka se užívá nejčastěji zevně, a to v masti, nálevu nebo tinktuře, jako nálev také vnitřně. Svoje využití nachází i v kuchyni, například v salátech, polévkách a pokud zrovna nemáte šafrán, poslouží místo něj na obarvení rýže.

Květy měsíčku můžete sbírat a sušit celé léto.
Autor: Thinkstockphotos Květy měsíčku můžete sbírat a sušit celé léto.

Na odřeniny, řezné rány i záněty žil

O měsíčku se mimo jiné tradovalo, že navozuje věštecké sny. Pokud byste si jeho magické schopnosti chtěli vyzkoušet na vlastní kůži, stačí, když si podle dávných doporučení před spaním dáte pod polštář utrženou oranžovou květinu. Ale je řada prozaičtějších důvodů, kdy pro měsíčku sáhnout a to, že opravdu léčí a hojí, potvrzují zkušenosti dlouhé řady generací.

Nálev z měsíčku

Nálev připravíte z jedné lžičky květů a půl litru vody, můžete kloktat při bolestech v krku nebo zánětech v ústní dutině, potírat jím můžete opary, kopřivku, různé odřeniny nebo řezné rány, nebo ho používat na obklady. Pomáhá při zánětech očí nebo křečových žil. Vnitřně lze nálev užívat při kolikách nebo menstruačních bolestech, mimo to je čaj z měsíčku doporučován při celulitidě nebo problémech s játry.

Mast z měsíčku pomůže i po náletech bodavého hmyzu.
Autor: Thinkstockphotos Mast z měsíčku pomůže i po náletech bodavého hmyzu.

Jak udělat měsíčkovou mast?

Měsíček lékařský našel své využití i při výrobě bylinné kosmetiky, oblíbené jsou zejména krémy na ruce nebo pleťová mléka a krémy, které zvláčňují, hojí a zklidňují pokožku. Ale co takhle vyrobit si vlastní měsíčkovou mast? Možná se budete divit, ale není to vůbec složité!

Ingredience:

  1. dvě hrsti měsíčkových květů
  2. 250 g sádla

Postup:

V kastrolu na mírném plameni sádlo rozehřejte, přidejte čerstvé nebo sušené květy měsíčku, promíchejte, nechte chvilku probublat a nakonec odstavte do druhého dne. Potom sádlo znovu opatrně rozpusťte, přeceďte a přelijte do skleniček. Skladujte na chladném a tmavém místě, nejlépe v lednici.

Použití:

Mast se nebojte používat na rozpraskané rty, popáleniny, plíseň nohou nebo na silně poštípanou kůži od hmyzu, užívání měsíčku lékařského totiž není spojováno se žádnými nežádoucími účinky.

Další články o léčivkách:

Měsíček lékařský

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ: Jak vypěstovat krásnou léčivku, která nahradí drahý šafrán

Kokoška pastuší tobolka umí zastavit krev z nosu

Kokoška pastuší tobolka zastaví krvácení z nosu. Můžete ji přidat i do salátů

Sedmikráska chudobka pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

Sedmikráska pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

Přírodní antibiotika právě kvetou: Lichořešnice větší je stejně krásná jako léčivé

Dvě nejlepší přírodní antibiotika právě kvetou. Lichořeřišnice a echinacea jsou stejně krásné jako léčivé

reklama

Článek je zařazen v: měsíček , měsíček lékařský

reklama

Přečtěte si také