Kokoška pastuší tobolka umí zastavit krvácení z nosu. Můžete ji přidat i do salátu

Kokoška pastuší tobolka je léčivá bylina, která pomáhá zastavovat jakékoli krvácení. Využívá se zejména na zastavení krve z nosu, významně pomáhá i při gynekologických potížích, zánětech močových cest nebo šlach, reguluje krevní tlak. Zevně se osvědčila na bolavé svaly, klouby a hemoroidy, urychluje hojení pohmožděnin a špatně se hojících ran. A na jaře se skvěle hodí do zeleninových salátů a nádivek.

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) je zajímavá bylina s drobnými bílými kvítky. Kokoška může kvést skoro celý rok, nejčastěji od března do listopadu. Díky typickým trojhranným semeníkům, které svým tvarem připomínají srdíčka, ji jen tak nepřehlédnete. Nepravidelně vroubkované listy tvoří růžici, jakou má i pampeliška.

Kokoška pastuší tobolka u nás roste všude na cestách, loukách, v příkopech, na polích a na zahradě je to úporný plevel.

Sběr a sušení kokošky pastuší tobolky

  • Sbírejte celou kvetoucí nať nejlépe od dubna do srpna kolem třinácté hodiny.
  • Netrhejte rostliny odkvetlé s velkým množstvím semeníků, znečištěné nebo napadené plísní.
  • Protože se kokoška nezapařuje a dobře sesychá, můžete ji sušit na platech v suché, stinné a vzdušné místnosti i ve vrstvě do 10 cm.
  • Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 °C.
  • Dobře usušená nať má světle zelenou barvu, slabě páchne a chutná nahořkle.

Kokoška pastuší tobolka účinky

Kokoška pastuší tobolka obsahuje mj. cholin, saponiny, sirné látky, třísloviny, flavonoidy, vápník, draslík a vitaminy A, B, C, E a K.

Nejvýznamnějším a nejznámějším léčivým účinkem bylinky je schopnost zastavovat či snižovat vnější i vnitřní krvácení. Kdysi dávno kokošce věřili až tak, že si mysleli, že stačí, když při krvácení z nosu drží kousek kokošky v pravé nebo levé ruce podle toho, ze které nosní dírky teče krev,“ uvádí bylinkář Martin Kolár.

V lidovém léčitelství se využívá především čaj při gynekologických potížích, protože zmírňuje příliš silné menstruační krvácení. Kokoška také pomáhá upravovat krevní tlak a zlepšovat krevní oběh. Využívá se při zánětech močového měchýře a k dezinfekci močových cest, napomáhá při problémech s močením. Blahodárný vliv má i na ledviny, játra a slezinu.

„Denní dávka by neměla překročit dva šálky čaje. Těhotné ženy by ji neměly v žádném případě užívat," upozorňuje bylinkář.

Při hemoroidech doprovázených nepříjemným krvácením se osvědčily sedací koupele v teplém nálevu nebo teplé obklady. Odvar z kokošky pastuší tobolky se používá také jako kloktadlo při krvácení dásní a paradentóze.

Pokud máte problémy se špatně se hojícími ranami, pohmožděninami, otoky nebo záněty šlach, pomoci vám může obklad z kokošky pastuší tobolky. Na ránu může být také přikládána rozmačkaná čerstvá bylina.

Kokoškový čaj

Ingredience

  • 3 lžičky sušené natě kokošky pastuší tobolky nebo 4,5 čerstvě utržené
  • 250 ml vroucí vody

Příprava

Nasekanou bylinku přelijte vroucí vodou, nechte asi 10 minut vyluhovat. Sceďte. Nálev se pije vlažný nebo studený.

Užívání

Toto množství nálevu vypijte denně 7 až 10 dní před začátkem menstruace, ta je pak výrazně slabší. Nálev můžete popíjet buď po doušcích během dne, nebo si dát polovinu ráno a polovinu večer, či ráno vypít najednou.

Kokošková tinktura

Ingredience

  • čerstvě natrhaná nať kokošky pastuší tobolky
  • nejméně 40% čirý alkohol

Příprava

Čerstvou bylinku nakrájejte nadrobno a naplňte jí sklenici nebo láhev, zalijte čirým vysokoprocentním alkoholem až po okraj sklenice nebo hrdlo láhve. Uzavřete. Byliny musí být ponořené. Nechte dva až tři týdny na teplém a světlém místě. Občas protřepejte. Sceďte.

Použití

Při krvácení z nosu si dejte do nosu vatový tamponek namočený v ředěné tinktuře (1 díl tinktury na 5 dílů vody). Vnitřně se užívá se 8 až 10 kapek ve sklenici vody před jídlem po dobu dvou týdnů.

Kokoškové mazání

Ingredience

  • 3 lžíce natě kokošky pastuší tobolky
  • 250 ml francovky

Postup

Nať dejte do uzavíratelné sklenice, zalijte francovkou a dobře uzavřete. Sklenici denně protřepejte a po 10 až 14 dnech sceďte.

Použití

Kokoškovým mazáním lehce masírujte bolestivé svaly, klouby a otoky.

Kokoška pastuší tobolka v kuchyni

Svěží, čerstvě utržená kvetoucí nať má mírně palčivou příchuť, chutná po ředkvičkách, kedlubnách či brokolici. Hodí se do nádivek a zeleninových salátů z planých bylin, chuťově zajímavá je kombinace s kozlíčkem polníčkem nebo s rukolou.

Zdroje: cs.wikipedia.org, webmd.com, bylinkář Martin Kolár


Přečtěte si také