návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Sedmikráska pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 09.09.2021
Sedmikráska chudobka pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů
Autor: istock.com Sedmikráska chudobka pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů
Drobná sedmikráska chudobka je chutná a léčivá rostlina, kterou najdeme takřka na každém rohu. Hlavně na jaře svou něžnou krásou a jemně nahořklou oříškovou chutí zpestří zeleninové saláty či chleba s máslem. Květy sedmikrásek můžeme klidně jíst rovnou na louce nebo si je nasbírat a udělat z nich čaj, tinkturu nebo třeba sirup. Sedmikráska skvěle funguje proti jarní únavě, posiluje imunitu, podporuje hubnutí, pomáhá při chřipce, uleví při dně. Snězte teď na jaře každý den po dobu sedmi týdnů sedm květů! Navíc má sedmikráska čarovnou moc, dříve lidé věřili, že chrání před zlem a přináší lásku, proto se říkalo, že chcete-li získat lásku, noste u sebe sedmikrásku!

reklama

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je drobná planá bylinka s bílými či jemně narůžovělými okvětními lístky a žlutým středem. Podobně jako květy slunečnice jsou heliotropické, tedy otáčejí se za sluncem. Jsou také velmi odolné a vydrží mráz až –15 °C Sedmikrásky rostou hojně celý rok téměř všude kolem nás, v největším množství je najdeme především na prosluněných loukách, pastvinách i zahradním trávníku.

Květy sedmikrásky jsou léčivé čerstvě nasbíraní i správně usušené
Autor: istock.com Květy sedmikrásky jsou léčivé čerstvě nasbíraní i správně usušené

Jak sedmikrásku sbírat a sušit 

 • Sbíráme jen plané sedmikrásky.
 • Trháme květní úbory se stonkem do 2 cm od března do září, ideálně za jasného dne kolem poledne.
 • I když sedmikráska kvete prakticky celý rok, právě na jaře obsahuje nejvíce účinných látek.
 • Jelikož se květy moc dobře nemyjí, nejlepší je sběr na vlastní zahradě (ovšem zahrádkáři sedmikrásku považují za plevel).
 • Pokud vyrazíme na sběr do volné přírody, nikdy květy netrháme přímo u silnice nebo vedle chemicky ošetřovaného pole.
 • Nespotřebované čerstvé květy usušíme ve 2cm vrstvě přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti.
 • Při sušení umělým teplem nesmí teplota překročit 35 °C.
 • Dobře usušené květy mají původní barvu a příjemnou vůni.
 • Skladujeme je ve vzduchotěsné nádobě.
Květy sedmikrásky obsahují hořčiny, třísloviny, flavoidy, silici, sliz, saponiny, organické kyseliny, inulín, cukr, vitamin C a minerální látky (vápník, hořčík, draslík)
Autor: istock.com Květy sedmikrásky obsahují hořčiny, třísloviny, flavoidy, silici, sliz, saponiny, organické kyseliny, inulín, cukr, vitamin C a minerální látky (vápník, hořčík, draslík)

Sedmikráska chudobka léčivá 

Květy sedmikrásky obsahují hořčiny, třísloviny, flavoidy, silici, sliz, saponiny, organické kyseliny, inulín, cukr, vitamin C a minerální látky (vápník, hořčík, draslík). Sedmikráska chudobka působí jako silný antioxidant a posiluje přirozenou obranyschopnost. Známé jsou její protizánětlivé účinky, kterých se využívá při léčbě dýchacích cest, kašle, astmatu, chronických onemocněních průdušek a při rekonvalescenci po zápalu plic.

Mladé jarní světlezelené smrkové výhonky jsou vzácný poklad pro naše zdraví

Jak udělat smrkáč, léčivý sirup ze smrkových výhonků?

Otravuje vás na zahradě urputný plevel? Tak ho snězte! Bršlice i žabinec jsou delikatesa i lék

Plevel jako zelenina i léčivka. Bršlice, žabinec a pěťour mají na jaře sílu!

Sedmikráska je přírodním lékem proti horečce a chřipce. Působí močopudně, pomáhá při revmatismu a dně, zbavuje tělo kyseliny močové, uvolňuje křeče a ulevuje při menstruačních bolestech. Sedmikrásky zlepšují vstřebávání vápníku, pomáhají tak při osteoporóze, čistí krev, prospívají játrům, žlučníku a slezině, zrychlují metabolismus, a proto se využívají při detoxikačních kúrách a při hubnutí.

Sedmikráska chudobka: sbírají se květní úbory se stonkem do 2 cm od dubna do září, ideálně za jasného dne kolem poledne
Autor: istock.com Sedmikráska chudobka: sbírají se květní úbory se stonkem do 2 cm od dubna do září, ideálně za jasného dne kolem poledne

Obklady, koupele nebo šťáva z čerstvé rostliny pomáhají při ekzémech, akné, vyrážkách, hnisavých zánětech, vředech, nehojících se ranách, kožních chorobách, otocích a namožených svalech. Rozdrcené listy sedmikrásek lze použít jako obklad na rány po bodnutí hmyzem, výluh ze sedmikrásek jako kloktadlo ulevuje od bolesti zubů a je prevencí zánětů dásní.

Působení sedmikrásky je velmi mírné, nenápadné a dlouhodobé, uplatňuje v bylinných směsích s mateřídouškou, jitrocelem, podbělem, meduňkou, mátou, plicníkem nebo černým bezem.

Máte kašel? Bolí vás klouby? Nasbírejte si podběl na čaj, sirup a obklad

Máte kašel? Bolí vás klouby? Nasbírejte si podběl na čaj, sirup, med nebo obklad

Mateřísoušku od června do září zdobí nachově fialové až růžové kvítky

MATEŘÍDOUŠKA: Jak pěstovat bylinu proti nespavosti a použít ji jako koření

Babský recept proti jarní únavě

Po staletí doporučovaly babky kořenářky a léčitelé po zimě očistnou kúru proti únavě. Pojďme ji vyzkoušet i my, určitě nám neuškodí. Každý den po dobu sedmi týdnů sníme sedm v poledne utržených květů.

Na jaře každý den po dobu sedmi týdnů sníme sedm v poledne utržených květů
Autor: pixabay.com Na jaře každý den po dobu sedmi týdnů sníme sedm v poledne utržených květů

Sedmikráskový čaj na očistu a hubnutí

Ingredience

 • 3 lžičky čerstvých sedmikráskových květů
 • 250 ml vody

Postup

Květy zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 15–20 minut louhovat. Scedíme.

Použití

Při detoxikační nebo redukční kúře pijeme vlažný čaj třikrát až pětkrát denně po dobu 14 dní. Pak uděláme stejně dlouhou pauzu a můžeme ještě jednou opakovat. Při nachlazení a zahlenění dýchacích cest pijeme čaj teplý (doručujeme osladit medem) dvakrát denně. Nálev se jako obklad používá na zánětlivou a nečistou pokožku, pomáhá při léčbě plísní.

Sedmikráska chudobka: sedmikráskový čaj je dobrý na očistu a hubnutí
Autor: istock.com Sedmikráska chudobka: sedmikráskový čaj je dobrý na očistu a hubnutí

Sedmikráskový sirup zastudena

Ingredience

 • květy sedmikrásky
 • přírodní cukr

Postup

Do zavírací sklenice nasypeme vrstvu čerstvě utržených květů a zasypeme vrstvou cukru. Jednotlivé vrstvy by měly být asi 1,5 cm vysoké, končíme vrstvou cukru. Sklenici zavíčkujeme a necháme stát na slunečném místě, dokud sedmikrásky nepustí šťávu a cukr se nerozpustí, což může trvat několik týdnů. Sklenici pravidelně otáčíme. Nakonec sirup přelijeme do čistých lahví a skladujeme v lednici.

Použití 

Sirup ze sedmikrásek užíváme při dýchacích obtížích a kašli, třikrát denně 1–2 lžičky buď přímo, nebo v teplém nápoji. Funguje také při špatném usínání – 1 lžičku rozmícháme ve sklence mléka.

Sedmikráska chudobka: sirup užíváme při dýchacích obtížích a kašli
Autor: istock.com Sedmikráska chudobka: sirup užíváme při dýchacích obtížích a kašli

Sedmikrásková tinktura pro krásu

Ingredience

 • 5 lžic čerstvých květů sedmikrásky
 • 25 lžic vysokoprocentního čirého alkoholu

Postup

Čerstvě utržené květy zalijeme alkoholem (nejlepší je lékárenský líh a vodka), necháme 2–5 týdnů v uzavřené sklenici v chladu a temnu. Občas protřepeme. Scedíme, květy vymačkáme.

Použití

Sedmikrásková tinktura čistí mastnou pleť se sklony k akné, pomáhá normalizovat činnost mazových žláz. Na lžíci nakapeme 15 kapek tinktury, zalijeme vodou a problematickou pleť potřeme. Při onemocnění horních cest dýchacích užíváme dvakrát denně 10 kapek ve sklenici vody.

Sedmikráska chudobka svou krásou a nahořklou oříškovou chutí pestří nejrůznější zeleninové saláty
Autor: istock.com Sedmikráska chudobka svou krásou a nahořklou oříškovou chutí pestří nejrůznější zeleninové saláty

Sedmikrásky v kuchyni

Všechny části sedmikrásky jsou jedlé. Svou krásou a nahořklou oříškovou chutí zpestří nejrůznější zeleninové saláty a mixované nápoje. Skvělé jsou do pomazánek i polévek a omáček, hodí se na domácí chléb s máslem nebo tvarohem. Krásné jsou kvítky zamražené v kostkách ledu. Květy sedmikrásek můžete ozdobit i dezerty a další sladkosti. Ještě nerozvinuté květy sedmikrásek lze také naložit, zavařit, a připravit si tak nepravé kapary.

Křesťanská legenda říká, že sedmikrásky vznikly ze slz Máří Magdalény, které vyplakala po ukřižování Ježíše Krista.
Autor: pixabay.com Křesťanská legenda říká, že sedmikrásky vznikly ze slz Máří Magdalény, které vyplakala po ukřižování Ježíše Krista.

Sedmikráska v legendách a pověrách

 1. Podle antické báje se na sedmikrásku změnila luční nymfa Belidis ve snaze uniknout milostným nástrahám římského boha Vermuna.
 2. Křesťanská legenda říká, že sedmikrásky vznikly ze slz Máří Magdalény, které vyplakala po ukřižování Ježíše Krista.
 3. Rozkvetou-li sedmikrásky příliš brzy na jaře a najednou ve velkém množství, říká se, že nastane bída a hlad, protože bude špatná a chudá úroda. Proto se sedmikráskám říká chudobka nebo hladověnka.
 4. Z lidového pořekadla, že chcete-li získat lásku, noste u sebe sedmikrásku, jasně vyplývá, že bez sedmikrásky bychom neměli udělat ani krok.  
 5. Naši předkové věřili na mocnou léčivou a čarovnou sílu prvních tří sedmikrásek, které na jaře našli. Usušené je nosili stále při sobě, aby je celý rok chránily před neštěstím, nemocemi a zlými silami.
 6. Sedmikrásky natrhané na sv. Jana (24. června) v době, kdy je slunce na obloze nejvýše, což je mezi 12. a 13. hodinou, zajistí celoživotní štěstí.

Mohlo by vás ještě zajímat:

4 plané byliny, kterých si můžeme užívat už v březnu

V březnu sbíráme první jarní byliny. Kopřiva, sedmikráska, popenec i plicník se hodí každému

Jak vyrobit domácí tinkturu z léčivých bylin

Jak udělat domácí tinkturu z léčivých bylin? Postupujte podle univerzálního receptu

Plicník pomáhá při chorobách plic. Natrhejte si a nasušte jednu z prvních jarních bylin

Plicník posiluje plíce, pomáhá při kašli a hojí rány. Jak užívat jarní bylinu?

Jak se peče chleba doma + 5 receptů na dobroty ze starého chleba

Upečte si chleba doma + 5 receptů na dobroty ze starého pečiva

Zdravý jarní jídelníček: Domácí kořenový chleba a pomazánky s bylinkami

Domácí kořenový chleba a jarní pomazánky s bylinkami

Fialka: Krásné jarní květy jsou přírodní lék i skvělá pochoutka

Fialky jsou přírodní lék proti kašli a stresu i skvělá pochoutka

Svatojánská noc

Svatojánská noc: Nechte se očarovat vůní léta, magií bylin a kouzlem lásky

reklama

Článek je zařazen v: sedmikráska , Sedmikráska chudobka , Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) , sedmikráska léčivá bylina , sedmikráska sběr a sušení , sedmikráskový sirup , sedmikráska jedlý květ , plané sedmikrásky , tinktura ze sedmikrásek

reklama

Přečtěte si také