reklama

Sedmikrásky pro zdraví: Snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

Lenka Valjentová
Aktualizováno: 14. dubna 2022 Aktualizováno
Drobná sedmikráska chudobka je chutná a léčivá rostlina, kterou najdeme takřka na každém rohu. Hlavně na jaře svou něžnou krásou a jemně nahořklou oříškovou chutí zpestří zeleninové saláty či chleba s máslem. Květy sedmikrásek můžeme klidně jíst rovnou na louce nebo si je nasbírat a udělat z nich čaj, tinkturu nebo třeba sirup. Sedmikráska skvěle funguje proti jarní únavě, posiluje imunitu, podporuje hubnutí, uleví při dně.
reklama

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je drobná planá bylinka s bílými či jemně narůžovělými okvětními lístky a žlutým středem. Podobně jako květy slunečnice jsou heliotropické, tedy otáčejí se za sluncem. Jsou také velmi odolné a vydrží mráz až –15 °C. Sedmikrásky rostou hojně celý rok téměř všude kolem nás, v největším množství je najdeme především na prosluněných loukách, pastvinách i zahradním trávníku.

Sedmikráska sběr a sušení

 • Sbíráme jen plané sedmikrásky.
 • Trháme květní úbory se stonkem do 2 cm od března do září, ideálně za jasného dne kolem poledne.
 • I když sedmikráska kvete prakticky celý rok, právě na jaře obsahuje nejvíce účinných látek.
 • Jelikož se květy moc dobře nemyjí, nejlepší je sběr na vlastní zahradě (ovšem zahrádkáři sedmikrásku považují za plevel).
 • Pokud vyrazíme na sběr do volné přírody, nikdy květy netrháme přímo u silnice nebo vedle chemicky ošetřovaného pole.
 • Nespotřebované čerstvé květy usušíme ve 2cm vrstvě přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti.
 • Při sušení umělým teplem nesmí teplota překročit 35 °C.
 • Dobře usušené květy mají původní barvu a příjemnou vůni.
 • Skladujeme je ve vzduchotěsné nádobě.

Sedmikráska chudobka účinky

Květy sedmikrásky obsahují hořčiny, třísloviny, flavonoidy, silici, sliz, saponiny, organické kyseliny, inulín, cukr, vitamin C a minerální látky (vápník, hořčík, draslík). Sedmikráska chudobka působí jako silný antioxidant a posiluje přirozenou obranyschopnost.

Známé jsou její protizánětlivé účinky, kterých se využívá při léčbě dýchacích cest, kašle, astmatu, chronických onemocněních průdušek a při rekonvalescenci po zápalu plic. Sedmikráska je přírodním lékem proti horečce a chřipce. Působí močopudně, pomáhá při revmatismu a dně, zbavuje tělo kyseliny močové, uvolňuje křeče a ulevuje při menstruačních bolestech. Sedmikrásky zlepšují vstřebávání vápníku, pomáhají tak při osteoporóze, čistí krev, prospívají játrům, žlučníku a slezině, zrychlují metabolismus, a proto se využívají při detoxikačních kúrách a při hubnutí.

Obklady, koupele nebo šťáva z čerstvé rostliny pomáhají při ekzémech, akné, vyrážkách, hnisavých zánětech, vředech, nehojících se ranách, kožních chorobách, otocích a namožených svalech. Rozdrcené listy sedmikrásek lze použít jako obklad na rány po bodnutí hmyzem, výluh ze sedmikrásek jako kloktadlo ulevuje od bolesti zubů a je prevencí zánětů dásní.

Působení sedmikrásky je velmi mírné, nenápadné a dlouhodobé, uplatňuje v bylinných směsích s mateřídouškou, jitrocelem, podbělem, meduňkou, mátou, plicníkem nebo černým bezem.

Babský recept proti jarní únavě

Po staletí doporučovaly babky kořenářky a léčitelé po zimě očistnou kúru proti únavě. Pojďme ji vyzkoušet i my, určitě nám neuškodí. Každý den po dobu sedmi týdnů sníme sedm v poledne utržených květů.

Sedmikráskový čaj na očistu a hubnutí

Ingredience

 • 3 lžičky čerstvých sedmikráskových květů
 • 250 ml vody

Postup

Květy zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 15–20 minut louhovat. Scedíme.

Použití

Při detoxikační nebo redukční kúře pijeme vlažný čaj třikrát až pětkrát denně po dobu 14 dní. Pak uděláme stejně dlouhou pauzu a můžeme ještě jednou opakovat. Při nachlazení a zahlenění dýchacích cest pijeme čaj teplý (doručujeme osladit medem) dvakrát denně. Nálev se jako obklad používá na zánětlivou a nečistou pokožku, pomáhá při léčbě plísní.

Sedmikráskový sirup zastudena

Ingredience

 • květy sedmikrásky
 • přírodní cukr

Postup

Do zavírací sklenice nasypeme vrstvu čerstvě utržených květů a zasypeme vrstvou cukru. Jednotlivé vrstvy by měly být asi 1,5 cm vysoké, končíme vrstvou cukru. Sklenici zavíčkujeme a necháme stát na slunečném místě, dokud sedmikrásky nepustí šťávu a cukr se nerozpustí, což může trvat několik týdnů. Sklenici pravidelně otáčíme. Nakonec sirup přelijeme do čistých lahví a skladujeme v lednici.

Použití

Sirup ze sedmikrásek užíváme při dýchacích obtížích a kašli, třikrát denně 1–2 lžičky buď přímo, nebo v teplém nápoji. Funguje také při špatném usínání – 1 lžičku rozmícháme ve sklence mléka.

Sedmikrásková tinktura pro krásu

Ingredience

 • 5 lžic čerstvých květů sedmikrásky
 • 25 lžic vysokoprocentního čirého alkoholu

Postup

Čerstvě utržené květy zalijeme alkoholem (nejlepší je lékárenský líh a vodka), necháme 2–5 týdnů vuzavřené sklenici v chladu a temnu. Občas protřepeme. Scedíme, květy vymačkáme.

Použití

Sedmikrásková tinktura čistí mastnou pleť se sklony k akné, pomáhá normalizovat činnost mazových žláz. Na lžíci nakapeme 15 kapek tinktury, zalijeme vodou a problematickou pleť potřeme. Při onemocnění horních cest dýchacích užíváme dvakrát denně 10 kapek ve sklenici vody.

Sedmikrásky v kuchyni

Všechny části sedmikrásky jsou jedlé. Svou krásou a nahořklou oříškovou chutí zpestří nejrůznější zeleninové saláty a mixované nápoje. Skvělé jsou do pomazánek i polévek a omáček, hodí se na domácí chléb s máslem nebo tvarohem. Krásné jsou kvítky zamražené v kostkách ledu. Květy sedmikrásek můžete ozdobit i dezerty a další sladkosti. Ještě nerozvinuté květy sedmikrásek lze také naložit, zavařit, a připravit si tak nepravé kapary.

Sedmikráska v legendách a pověrách

 1. Podle antické báje se na sedmikrásku změnila luční nymfa Belidis ve snaze uniknout milostným nástrahám římského boha Vermuna.
 2. Křesťanská legenda říká, že sedmikrásky vznikly ze slz Máří Magdalény, které vyplakala po ukřižování Ježíše Krista.
 3. Rozkvetou-li sedmikrásky příliš brzy na jaře a najednou ve velkém množství, říká se, že nastane bída a hlad, protože bude špatná a chudá úroda. Proto se sedmikráskám říkáchudobka nebo hladověnka.
 4. Z lidového pořekadla,že chcete-li získat lásku, noste u sebe sedmikrásku, jasně vyplývá, že bez sedmikrásky bychom neměliudělat ani krok.
 5. Naši předkové věřili na mocnou léčivou a čarovnou síluprvních tří sedmikrásek, které na jaře našli. Usušené je nosili stále při sobě, abyje celý rok chránily předneštěstím, nemocemi a zlými silami.
 6. Sedmikrásky natrhané na sv. Jana (24. června) v době, kdy je slunce na obloze nejvýše, což je mezi 12. a 13. hodinou, zajistí celoživotní štěstí.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama