Pěstujte mangold! Dekorativní barevná zelenina se vám odmění báječnou chutí a prospěje zdraví

Mangold u nás bohužel nepatří mezi běžné druhy zeleniny, a přitom výborně chutná, prospívá zdraví, barevně zdobí zeleninové záhonky a snadno se pěstuje. Vybrat si můžeme buď mangold listový s hladkými i zkadeřenými listy, nebo řapíkatý s mohutnými řapíky. Poradíme, jak pěstovat atraktivní barevný mangold a jak ho využít v kuchyni.

Mangold (Beta vulgaris var. cicla), velice vděčná listová zelenina příbuzná špenátu a řepě je nenáročná na pěstování, sklízí se od jara až do mrazů a dovede u nás i přezimovat. Listy a stonky mangoldu jsou velmi lahodné a plné zdraví, navíc je mangold dekorativní. Pěstovat můžeme mangold listový s hladkými i zkadeřenými listy, který směle nahradí špenát, nebo řapíkatý s mohutnými rýhovanými řapíky, který si chutí nezadá s chřestem, mangoldem tak můžeme klidně nahradit špenát i chřest.

Mangold účinky

Mangold obsahuje vitaminy A, B, C, E, K, z minerálních látek draslík, fosfor, železo, hořčík, měď, zinek a další prvky. Je třeba zmínit také vlákninu, flavonoidy, kyselinu listovou, cholin či lutein.

  • Mangold je účinnou prevencí národových onemocnění, příznivě působí proti kornatění cév, posiluje nervový systém, pročisťuje krev a díky obsahu železa se doporučuje při chudokrevnosti.
  • Urychluje trávení a působí jako mírné projímadlo.
  • Podporuje vylučování škodlivých látek z těla, je to výborný pomocník při detoxikaci.
  • Díky nízké energetické hodnotě je mangold vhodný při redukčních dietách.

Tipy na pěstování mangoldu

  1. Mangold není nijak zvlášť náročný na půdu, ale dobře uděláme, když před výsevem záhon vylepšíme několikacentimetrovou vrstvou vyzrálého kompostu.
  2. Mangold je dobrý soused takřka všech zelenin, ale nejvíc se mu přece jen líbí ve společnosti ředkviček, mrkve, košťálovin, cibule, česneku a salátů.
  3. Ovšem rozhodně nepatří na záhon po červené řepě a ostatních kořenových zeleninách.
  4. Mangold vyséváme přímo na záhon podle toho, kdy ho chceme sklízet. V dubnu a květnu pro sklizeň během léta, pro jarní sklizeň příštího roku začátkem podzimu. Schopné přezimovat jsou však i rostliny z jarního výsevu. Na zimu je vhodné mangold překrýt bílou netkanou textilií.
  5. Na dobře zkypřený a uhrabaný záhon vyséváme semena do hloubky kolem 3 cm a do řádků vzdálených asi 30 cm od sebe u listového mangoldu, u řapíkového až 50 cm. Hustě vyseté rostliny po vyklíčení vyjednotíme - listový na vzdálenost 20 cm, řapíkatý až 30 cm.
  6. Vyjednocené rostliny můžeme ještě zasadit zasadit například mezi salát - až ho sklidíme, bude mít mangold dost místa.
  7. Během růstu potřebuje mangold dostatečnou a pravidelnou zálivku, ale nepřemokřujeme ho!
  8. Prospívá mu mulčování a hlavně nesmíme zapomínat na odstraňování plevelů a kypření půdy.
  9. Zdravé a kvalitní rostliny mají silné řapíky a velké lesklé listy.
  10. Za několik týdnů po výsevu už listy mangoldu sklízíme. Odřezáváme je postupně zhruba 6 cm od země, rostlina dobře obrůstá.
  11. Když se objeví stonky s poupaty, při jarním výsevu přibližně v srpnu, musíme počínající květenství odstranit, protože kvetoucí mangold přestane vytvářet nové listy.

Nejčastější chyby při pěstování mangoldu

Mangold hyne

„Mangoldu, zejména mladým rostlinkám v prvních fázích růstu nesvědčí časté a nadměrné zalévání a trvale mokrá půda. Začnou mu uhnívat kořeny a rostlinu s hnijícími kořeny už není možné zachránit. Je nutné ho ze záhonu odstranit a vzít si ponaučení pro další pěstování, radí šlechtitel a pěstitel Jan Prášil.

Zkroucené listy mangoldu

Mangold napadly mšice, a pokud je hned neodstraníme, rostliny přestanou růst a zakrní. Proti mšicím účinkuje postřik mýdlovou vodou. Pro mšice je jedovatá rebarbora, tak si můžeme připravit domácí postřik: čerstvé listy (250 g) zalijeme vroucí vodou (1,5 l) a necháme půl hodiny vyluhovat. Pak scedíme a necháme úplně vychladnout. Rostliny napadené mšicemi stříkáme každé dva dny.

Předčasné vykvétání

„Za časným vybíháním mangoldu do květu je většinou nedostatečná zálivka v horkých dnech. Riziko vykvétání také hrozí při časném jarním výsevu do studené půdy, vysvětluje Jan Prášil.

Mangold v kuchyni

Mangold má široké možnosti využití především v teplé kuchyni. Kdo nemá rád špenát, tak mangold je jeho jemnější alternativa, protože obsahuje méně kyseliny šťavelové. Mladé listy můžeme jíst za syrova v salátech. Jinak je přidáváme zeleninových polévek a slaných koláčů či závinů nebo do bramboráků. Vynikající je mangoldové pesto. Výborné jsou těstoviny a luštěniny s mangoldem. Oblíbené je zapékání mangoldu s různými druhy sýrů. Stonky jsou vhodná náhrada chřestu.

Mangold jako špenát

Na 2 lžících másla orestujeme 4 celé stroužky česneku a 1 nakrájenou cibuli, pak vložíme pokrájený mangold (asi půl kila) a dusíme doměkka; vyndáme česnek, osolíme a zalijeme trochou smetany. Je to výborná příloha k masu.

Oblíbené odrůdy mangoldu

Bright Yellow F1

Křehký, velmi výnosný hybridní řapíkatý mangold, který vytváří svěže zelené listy se šťavnatými žlutými řapíky. Dá se pěstovat v truhlících a velkých květináčích.

Rhubar Charb

Atraktivní raný mangold pro sklizeň listů i řapíků. Má tmavě červené stonky a sytě zelené listy, které jsou velké a zvlněné, rostlina je robustní a rychle roste. Listy a stonky lze sklízet průběžně už za 55 dnů od výsevu.

Gator

Listová odrůda lahůdkového mangoldu s tmavozelenými listy poskytuje několik sklizní, pro první ponechejte list do výšky 15 cm. Rostliny obrůstají, chutné jsou velmi mladé listy z dalších sklizní.

Lucullus

Řapíkatá odrůda mangold se širokými bílými řapíky a světlezelenými listy. Nenáročná zelenina pro opakovanou sklizeň. Můžeme pěstovat i z hustých výsevů pro „baby leaf“ ─ sklizeň mladých a křehkých listů.

Magenta Sunset

Mangold s růžově fialovými, velmi chutnými stopkami. Odrůda pro ty, co jedí nejen ústy ale i očima.

Zdroje: šlechtitel a pěstitel Jan Prášil, Zelenina z ekozahrady (Jaroslav Svoboda, Lada Svobodová), www.almanac.com


Přečtěte si také