Pokojové květiny

13. listopadu 2022 11:00

redakce Prima Living

Nekvetou vám doma rostliny? Potřebují šok! Jak na toulitku, vánoční kaktus a ibišek

V přírodě nemají rostliny důvod, aby nekvetly. Pokud vám tedy stávkují u vás doma, asi jim chybí správné impulsy.

Rostliny, které si pěstujeme doma, v původním prostředí ve své domovině někde v tropech, subtropech či na poušti samozřejmě kvetou. Je to v jejich zájmu, protože květ je vlastně rozmnožovací orgán a vše živé je puzeno k tomu, aby se dále množilo a předávalo tak štafetový kolík života.

Proč se tedy stává, že nám rostliny v bytě nekvetou? Může to být proto, že nemají vhodné podmínky. Například ibišek nesnáší průvan a stěhování. Jako správný konzervativec špatně zvládá všechny změny.

Značná část rostlin ale nekvete právě proto, že ke svému kvetení potřebuje impuls, nějakou změnu. Může to být změna délky osvětlení, změna teploty, zálivky. Každý kaktusář například ví, že pokud nechá přes zimu kaktusy v teple, květů se nedočká. Ptáte se, jak je to s vánočním kaktusem? Vánoční kaktus bude kvést jen tedy, pokud dostává před Vánocemi méně než 12 hodin světla za den. Což na podzim zařídí sama příroda. A to už je pro něj dostatečným impulsem.

Přímo fikaně se musí na bromélie. Kvetení bromélií nastartuje plyn etylen či acetylen. V přírodě jim prospívá, když se v jejich blízkosti vypálí křoví (vzniká etylen). V umělých podmínkách někde v zahradnictví se rostlinám dopřává acetylen a vy si pak koupíte krásně nakvetlou bromélii. V domácích podmínkách kvetení dosáhnete tak, že bromélii pevně uzavřete s několika jablky do fólie. Po několika týdnech začne tato ananasovitá rostlina kvést.

Květy bychom asi nejvíce ocenili v bytě v zimě. A to je právě problém. Obecně krátké zimní dny jsou pro rostliny problém. V době, kdy je nedostatek slunečního svitu, jsou subtropické a tropické rostliny nuceny k vegetačnímu klidu, zároveň je ale v bytě teplo a my je stále zaléváme, což je naopak stimuluje, takže vlastně nevědí, zda nastává období vegetačního klidu či naopak růstu. Pokud tedy chcete doma zdárně pěstovat pokojovky z vlhkých tropických oblastí (například anturie), musíte jim k teplu a zálivce zajistit dostatečné osvětlení. Bez dostatku světla nepokvetou ani ibišky, orchideje, voskovky nebo africké fialky.

Zdroj:https://www.prozeny.cz/clanek/bydleni-kvetiny-a-zahrada-jak-to-udelat-aby-kvetly-pokojovky-83110; https://casjenprome.cz/rubrika/domacnost/zahrada/7-rad-aby-vase-pokojvky-kvetly/

Sdílejte článek
Štítky květ rostliny Vánoce ibišek bromélie vánoční kaktus kaktusovité anturie

Přečtěte si také