Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Nekvetou vám doma rostliny? Potřebují šok!

V přírodě nemají rostliny důvod, aby nekvetly. Pokud vám tedy stávkují u vás doma, asi jim chybí správné impulsy.
Vydáno: 23.04.2014
Bromélie
Autor: www.bromelia.nl Bromélie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rostliny, které si pěstujeme doma, v původním prostředí ve své domovině někde v tropech, subtropech či na poušti samozřejmě kvetou. Je to v jejich zájmu, protože květ je vlastně rozmnožovací orgán a vše živé je puzeno k tomu, aby se dále množilo a předávalo tak štafetový kolík života.

Ibišek Foto: ThinkstockProč se tedy stává, že nám rostliny v bytě nekvetou? Může být, že nemají vhodné podmínky, například ibišek nesnáší průvan a stěhování. Jako správný konzervativec nesnáší změny.

Značná část rostlin ale nekvete proto, že ke květu potřebuje impuls, nějakou změnu. Může to být změna délky osvětlení, změna teploty, zálivky. Každý kaktusář například ví, že pokud nechá přes zimu kaktusy v teple, květů se nedočká. Ptáte se, jak je to s vánočním kaktusem? Ten bude kvést jen tedy, pokud dostává před Vánocemi méně než 12 hodin světla za den. Což na podzim zařídí sama příroda. A to už je pro něj dostatečným impulsem.

Přímo fikaně se musí na bromélie. Jejich kvetení nastartuje plyn etylen či acetylen. V přírodě jim prospívá, když se v jejich blízkosti vypálí křoví (vzniká etylen). V umělých podmínkách někde v zahradnictví se rostlinám dopřává acetylen a vy si pak koupíte krásně nakvetlou bromélii. V domácích podmínkách kvetení dosáhnete tak, že bromélii pevně uzavřete s několika jablky do fólie. Po několika týdnech začne tato ananasovitá rostliny kvést.

Anturie
Autor: Thinkstock Anturie

Květy bychom asi nejvíce ocenili v bytě v zimě. A to je právě problém. Obecně krátké zimní dny jsou pro rostliny problém. V době, kdy je nedostatek slunečního svitu, jsou subtropické a tropické rostliny nuceny k vegetačnímu klidu, zároveň je ale v bytě teplo a my je stále zaléváme, což je naopak stimuluje, takže vlastně neví, zda nastává období vegetačního klidu či naopak růstu. Pokud tedy chcete doma zdárně pěstovat pokojovky z vlhkých tropických oblastí (například anturie), musíte jim k teplu a zálivce zajistit dostatečné osvětlení.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Amarylis dokáže paralyzovat nervovou soustavu

Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Masožravé rostliny obvykle rostou na místech, kde je půda velmi chudá na živiny (na fotu Mucholapka podivná - Dionaea muscipula)

Budete jim lapat mouchy? Jak na masožravky v bytě


Článek je zařazen v:
Reklama