2. února 2024 09:44
redakce Prima LivingPěstujte pokojové rostliny, které kvetou v zimě. Úžasné jsou kalanchoe, anturie i kamélie
Zahrady se choulí zimou, ale doma může panovat rozkvetlé léto. Existují květiny, které můžeme pěstovat jako pokojové, a které mají své období největšího rozkvětu právě v zimních měsících. A další se zase umí přizpůsobit a rozkvést v době, která se nám hodí. Tedy klidně i v zimě! Kterou kvetoucí krásku si vyberete, to je jen na vás.
Venku panuje zima, ale doma, v teple, se dál můžeme věnovat svému zahradnickému nadšení. Květin, které nám pokvetou v zimních měsících, najdeme docela hodně. Pro některé je zimní období pro kvetení přirozené, jiným musíme poskytnout specifické podmínky a ke květu je tak trochu přinutit. I když většina z nás asi tuhle zahradní alchymii ráda přenechá odborníkům a domů si přineseme už rostliny nakvetlé.
INSPIRUJTE SE: Jak pěstovat africkou fialku. Pochází z daleké Tanzanie, ale pokvete i u vás doma
Nenáročné africké fialky
Africké fialky (Saintpailia) dokážou odpustiti mnohé pěstitelské prohřešky. Vyžadují jenom celoroční dostatek rozptýleného světla a tepla. Poškodit by je mohly přímé sluneční paprsky a přehnaná zálivka. Africkou fialku zalévejte vždy pouze do misky pod květináčem, a to velmi střídmě a vodu v misce nikdy nenecháváme stát. Masité listy snadno podléhají hnilobě. Africké fialky kvetou vlastně celoročně bez jakéhokoliv umělého zásahu.
Náročná azalka indická
Azalky známe všichni jako zahradní keře, ale je mezi nimi i druh, který by celoroční pobyt venku v našich podmínkách nezvládl. Indické azalky (Rhododendron simsii) pěstují zahradnické firmy ve sklenících a přinutit je ke květu není tak úplně snadné. Tvoří totiž poupata při teplotě asi 10 °C a teprve pak snesou i pokojovou teplotu, i když stále dost nízkou na poměry našich bytů, jen asi 20 °C. Proto rozkvetlou azalku necháme raději na chodbě s oknem nebo třeba v ložnici, kterou méně vytápíme.
PŘEČTĚTE SI: Brambořík kvete od podzimu až do jara. Jak se o půvabnou pokojovou květinu správně starat
Brambořík nemá rád teplo
Brambořík perský (Cyclamen persicum) vykvétá od září až do začátku března, ale vyžaduje o poznání chladnější prostředí, než jaké mu můžeme v našem bytě poskytnout. Proto se mu bude dařit spíše ve starších domech a bytech, které mají dostatečný prostor mezi dvojitými okny. Na parapetu, a ještě k tomu nad ústředním topením nám moc dlouho nevydrží. Kvetoucí brambořík potřebuje teplotu okolo 10–14 °C. V teple rychle odkvete a listy opadají a hlíza bramboříku se zatáhne. Proto můžeme bramboříky většinou pěstovat jenom jako krátkodobou ozdobu bytu.
Neobyčejná kamélie
Kamélie (Camellia japonica) jsou trochu choulostivé a rozmarné krásky, ale jejich nádherné květy stojí za trochu námahy při jejich pěstování. Kamélie vyžadují místo s rozptýleným světlem, přímé sluneční záření jim vadí. Potřebují také speciální pěstební substrát a především ochranu před průvanem. Za dodržení těchto podmínek vykvétá od prosince do dubna, ale pozor, stačí trochu průvanu a rychle shodí všechna poupata. Kamélii zalévejte měkkou a vlažnou vodu a zeminu udržujte stále vlhkou, ale ne přemokřenou. Během léta zálivku omezte.
Kamélie (Camellia japonica) jsou trochu choulostivé a rozmarné krásky, ale jejich nádherné květy stojí za trochu námahy při jejich pěstování. Zdroj: iStock
Kamélie (Camellia japonica) jsou trochu choulostivé a rozmarné krásky, ale jejich nádherné květy stojí za trochu námahy při jejich pěstování. Zdroj: iStock
Nádherná klívie
Klívie neboli řemenatky (Clivia miniata) dříve nechyběly snad v žádné domácnosti, dnes už se na ně trochu zapomíná. Ale kdo jednou spatří její nádherné květenství, ten se do ní většinou zamiluje. Klívie vykvétají od prosince do února obrovskými oranžovými květy. Klívie upřednostňují rozptýlené světlo až polostín, nesnášejí sluneční paprsky. Vyžadují zimní teplotu okolo 15–20 °C a letní okolo 25 °C. Vyhovuje jim letnění na přistíněném místě. Pozor, při přenášení rostlinu postavte stejným směrem, otáčení nesnášejí!
INSPIRUJTE SE: Oblíbený lopatkovec je na pěstování celkem nenáročná pokojová květina
Skromná kolopejka
Kolopejka (Kalanchoe) patří k rostlinám, u kterých si můžete dobu kvetení nastavit podle potřeby. Stačí, když ji budete po dobu 4–6 týdnů schovávat pod papírový trychtýř a na světle ji necháte jenom 8–10 hodin denně. Po nasazení poupat už ji nechte na parapetu okna v klidu růst. Zálivku vyžaduje střídmou a nikdy nenechávejte vodu vmisce pod květináčem. Po odkvětu kolopejku sestřihněte a nechte odpočívat. (ZDE se můžete seznámit s kolopejkou, která se snadněji pěstuje i přivede ke květu.)
Zajímavý pentas
Pentas (Pentas lanceolata) patří k méně známým pokojovkám. Pentas není náročný na pěstování. Upřednostňuje umístění na světlém místě s přímými slunečními paprsky, běžnou zálivku a půdu bohatou na humus. Před každou zálivkou necháme půdu částečně proschnout. Přihnojujeme běžným hnojivem na pokojové květiny. Dobře roste při běžné pokojové teplotě, na zimu mu vyhovuje snížení teploty na 15 °C. Pentas je třeba pravidelně zaštipovat, aby se rostlina bohatě větvila. Vykvétá od prosince do února kouzelným květenstvím v bílé, růžové nebo červené barvě.
Exotická anturie neboli toulika
Anturii, česky toulitce (Anthurium) vyhovuje umístění blízko okna, ale ne úplně na okně, kam mohou dopadat sluneční paprsky a kde je většinou i příliš mnoho tepla od radiátoru pod oknem a přesušený vzduch. Nemá ráda ani průvan. Jinak dobře snáší vyšší teplotu vytápěných bytů. Pěstují se v substrátu pro orchideje a zalévají se asi jednou týdně odstátou vodou. Toulitkám vyhovuje rosení listů, asi jednou týdně.
Zdroje: autorský článek Simona Sedláčková a Encyklopedie pokojových rostlin (Nino Vermuelen)