Chráněného nosorožíka kapucínka můžete najít i v kompostu. Jak krásného brouka poznáte?
Ještě stále můžete na své zahradě potkat jednoho z našich nejkrásnějších a nejzajímavějších brouků. Až do konce léta přes den létá za potravou a v noci odpočívá v kompostu nebo v pařeništi. Jak vypadá nosorožík kapucínek, jak dlouho žije a čím se živí?
Nosorožík kapucínek (Oryctes nasicornis) je v Česku ohrožený a chráněný brouk (podle vyhlášky č. 395/1992 Sb. Žije nejen v Evropě (kromě Britských ostrovů), ale především v Asii a v severní Africe. U nás ho můžete vzácně objevit i na zahradě, pokud tam najde vhodné prostředí, což je většinou kompost, nejlépe ohraničený dřevěnými prkny.
Jak dlouho žije nosorožík kapucínek
Vývoj nosorožíka kapucínka je víceletý. K páření nosorožíků dochází v červnu a červenci. Samice klade několik desítek běložlutě zbarvených vajíček. Vylíhlá larva je poměrně velká, může dosáhnout délky okolo 8 mm. Larvy se vyvíjejí běžně tři roky. Dorostlá larva se na konci svého vývoje kuklí v kokonu velkém skoro jako slepičí vejce, slepeném z hlíny a dřeva. Období kukly trvá jeden až dva měsíce. Pokud se v kokonu brouk vylíhne na podzim, zůstává v něm až do jara. Na jaře se pak vyhrabe na povrch. Dospělí kapucínci žijí několik týdnů; létají od pozdního jara až do konce léta
NENECHTE SI UJÍT: Roháč obecný je největší evropský brouk. Potkáte ho během léta v listnatých lesích
Čím se živí nosorožík
Larvy nosorožíka se nejraději živí ztrouchnivělým dřevem buků a dubů, ale nepohrdnou ani jinými druhy dřevin.
- Dospělý nosorožík kapucínek se živí především mízou listnatých stromů, nektarem a ovocem.
Jak vypadá nosorožík
Nosorožík patří mezi naše nejkrásnější, ale také největší brouky. Většinou dorůstají do velikosti 20–45 mm. Nosorožík může být zbarvený červenohnědě, černohnědě až téměř do černa. Krovky jsou hladké, lesklé, s jemným tečkováním.
PŘEČTĚTE SI: Rákosníček není jen postavička z Večerníčku, ale i krásný brouček z naší přírody
Samečka od samičky poznáte velmi snadno. Samcům vyrůstá na hlavě roh (podle něj získali své jméno), který směřuje nahoru a u špičky je mírně zahnutý dozadu. Mají také prohloubený štít, na jehož vrcholu se utvářejí tupé výrůstky. Ve velikosti rohů i výrůstků na štítu existuje velká variabilita. Samičky mají na hlavě jen skoro neznatelný hrbolek. Jejich štít je lehce promáčknutý, ale nikdy netvoří oblé výrůstky.
- Larvy nosorožíka bývají velké až 120 mm, žlutě zbarvené, a i samotná vajíčka jen těžko v kompostu přehlédnete, protože jsou poměrně velká.
Kde žije nosorožík kapucínek
Dospělé brouky můžete vidět od pozdního jara do konce léta, a to hlavně navečer, kdy opouštějí svůj úkryt v zemi nebo v kompostu a vylétají ven, aby si našli potravu.
Zdroje: cs.wikipedia.org, biolib.cz, citynaturechallenge.cz, rmm.cz