8 nejkrásnějších letniček pro suchá a slunná místa: Květiny, které si libují v horkém létě
Zatím slunečné dny střídají ty chladnější, ale dlouhodobé předpovědi počasí stále slibují horké a suché léto. A vzhledem k tomu, že podobný průběh počasí slibují prognózy i na další roky, měli bychom se zaměřit na pěstování rostlin, kterým takové podnebí vyhovuje. Seznamte se s letničkami, které si na slunci přímo libují a některé z nich se sluníčku dokonce podobají.
Nebaví vás každoroční letní boj se suchem, kdy je vody málo, zahrada připomíná Saharu a rostliny smutně klopí květy k zemi? Vysaďte na záhony odolné letničky, které si ve žhavých paprscích slunce přímo hoví a žízeň mají mnohem menší než ostatní květiny. Nebojte se, nejsou to žádné pichlavé kaktusy, ale krasavice plné života, na kterých se jejich skromnost na první pohled ani nepozná.
Kokarda (Gallardia)
Pochází ze suchých oblastí Severní Ameriky a mezi kokardami najdeme druhy jednoleté i vytrvalé. Letničky mívají jednoduchý tvar kokardy, podle které získaly své jméno, nebo i plný tvar koule. Kokarda dorůstá do výšky 30–60 cm, má ráda živnou a propustnou půdu a hodně slunce. Přebytek vláhy v půdě kokardě škodí. Kvete od července do září.
Krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis)
Původní domovinou krásnooček je severní a jižní Amerika a Afrika, tento druh pochází z Texasu. Dorůstá do výšky asi 60 cm a má keřovitý, velmi spoře olistěný stonek. Vykvétá od konce června do srpna žlutými květy s výrazným, tmavě červeným očkem. Skvěle se hodí k řezu, květy vydrží ve váze až osm dní. Krásnoočku se daří vhlinitopísčité půdě na osluněném místě, ovšem chráněném před větrem.
Dvoutvárka chobotnatá (Dimorphotheca sinuata)
Pochází z jižní Afriky a je příbuzná našeho měsíčku zahradního. Dorůstá do výšky asi 30 cm, roste však více do šířky, asi 40 cm, vytváří poléhavé porosty. Hodí se pro pěstování na skalkách i jako obruba záhonů. Dvoutvárka ke své kráse potřebuje sluneční paprsky, za deště se květy neotvírají a při dlouhodobém vlhku celá rostlina chřadne. Má ráda propustnou půdu a slunné a sušší stanoviště, kde vykvétá po celé léto.
Medvědík koprovitý (Ursinis anethoides)
Pochází z jižní Afriky a v našich končinách se objevila teprve nedávno. Vytváří asi 20 cm vysoké keříky a bohatě, ale velmi krátce kvete. Rostlina kvete asi pouhý jeden měsíc, má velmi rychlý vývin. Daří se jí nejlépe v chudší, dobře provzdušněné půdě na plném slunci.
Sluncovka kalifornská (Aschscholtzia californica)
Jak už název napovídá, pochází sluncovka z Kalifornie. Vyrůstá do výšky 30–40 cm a má bohaté olistění. Semeno se vysévá přímo na záhon, vzhledem ke kůlovitému kořenu rostlinky nesnášejí přesazování. Sluncovka zdobí zahradu pouze za slunečného počasí. Pokud je zataženo, květy se neotvírají. Vyžaduje sušší písčitou půdu a slunné stanoviště.
Kosmatec sedmikráskovitý (Dorotheanthus bellidiformis)
Velmi nízká letnička se zářivými květy do skalky naprosto skvěle zapadá, má jen jednu nevýhodu. Květy se otevírají pouze za plného slunce. Na noc a také při podmračených a deštivých dnech se květy zavírají. Předpěstované rostlinky se vysazují na záhony až koncem května. Kvete od poloviny června do srpna. Kosmatec dává přednost suché písčité půdě a teplému a slunnému stanovišti.
Šrucha velkokvětá (Portulaca grandiflora)
Původně pochází z Jižní Ameriky. Je to nízká letnička, jenom 10–15 cm, vhodná i pro výsev mezi skalničky nebo k pěstování v truhlíku na balkoně. Vysévá se v polovině dubna, přímo na stanoviště. Má ráda lehkou písčitou půdu a výsluní, nesnáší stín, vlhko a chladno.
Slaměnka křídlatá (Ammobium alatum)
V našich podmínkách se pěstuje jako letnička, často využívaná do suchých vazeb, ale ve skutečnosti je to trvalka z Austrálie. Vysévá se koncem března doma za oknem, na záhon ji můžeme vysadit už koncem dubna. Kvete od července do zámrazu. Upřednostňuje písčité půdy, i když v půdách humózních roste bujněji, ale méně kvete.
Zdroj: Letničky a dvouletky, H. Kasparová a V. Vaněk