Fuchsie magelánská je otužilá a na jaře obrazí. Jak pěstovat odolnou rostlinu s krásnými květy?

Ostatní fuchsie se pěstují jako typické balkonové rostliny, které potřebují dobrý úkryt pro svůj zimní spánek. Je tu však i otužilá fuchsie magelánská, kterou můžete ponechat v zahradě, kde sice možná také na první pohled umrzne, ale na jaře opět obrazí rovnou od kořenů.

Fuchsie magelánská (Fuchsia magellanica)

Roste jako vzpřímený keř, který vnašich podmínkách dorůstá většinou do výšky asi jednoho metru, vdobrých podmínkách však dorůstá až do tří metrů. U nás bohužel nikdy nebude tak vzrostlýjako fuchsie magelánské pěstované vjižní Anglii, kde jsou velmi oblíbené a dosahují větších rozměrů. Fuchsie magelánská pochází původně zjižní Argentiny a Chile.

Je to rozkladitý, opadavý keř svejčitě kopinatými listy a nápadnými květy včervené a fialové barvě, které se na rostlině objevují od června až do října. Květy jsou poměrně malé a jednoduché. Většinou mají červené trubky, bílé až narůžovělé rozevřené kalichy a fialové koruny. Na podzim se na rostlinách vytvářejí protáhlé bobule červenofialové barvy.

Nároky na výsadbu a pěstování

Fuchsii magelánskou vysaďte vzahradě na chráněné místo do polostínu, do vlhčí a dobře propustné půdy. Můžete ji pěstovat jako nižší, volně rostoucí živý plot. I tento druh fuchsie u nás vzimě snejvětší pravděpodobností zmrzne, ale pokud jí dopřejete důkladnou přikrývku, nejlépe zlistí, na jaře zase poměrně spolehlivě obrazí a znovu krásně pokvete. Rostlina obráží přímo od kořenů, proto ji na jaře hodně zkraťte, až do zdravého dřeva. Květy se objeví na nových výhonech.

Fuchsii magelánské se u nás bude nejlépe dařit vnižších polohách jižní Moravy a vPolabí, ale i tam můžete rostlinu první dva či tři roky pěstovat raději jako hrnkovou se zimním pobytem vbezmrazé místnosti a teprve později ji ponechat i přes zimní měsíce venku.


Přečtěte si také