návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak rozpoznat kdouloň od kdoulovce? Podle plodů, květů i výšky

Simona Sedláčková , Vydáno: 14.10.2020
Kdouloň není kdoulovec
Autor: istockphoto.com Kdouloň není kdoulovec
Jsou si podobné a zároveň hodně rozdílné. Podobné jsou především plody obou dřevin, i když velký rozdíl je v jejich velikosti. Ale hlavní rozdíl mezi kdouloní a kdoulovcem uvidíte na první pohled. Kdouloň je nejčastěji strom a kdoulovec keř. Tak se v nich pojďme ještě více zorientovat.

reklama

Strom nebo keř

První rozdíl mezi kdouloní (Cydonia oblonga) a kdoulovcem (Chaenomeles) je ve tvaru dřeviny. Kdouloň se nejčastěji pěstuje jako menší strom s rozložitou korunou, velmi oblíbený především v jižní Evropě. V našich končinách se dříve hojně vysazoval do klášterních a zámeckých zahrad. Stromek je dosti citlivý na mráz, proto se nejvíce pěstuje na jižní Moravě a v Polabské nížině.

Kdoulovec se u nás hojně pěstuje ve veřejné zeleni. Je to trnitý, okrasný keř s lesklými listy, který můžete využít jako součást živého plotu. Je sice mrazuvzdorný, ale nejlépe se mu daří v nižších až středních polohách a měl by být chráněný před větrem.

Kdoulovec japonský (Ch. japonica)

Kdoulovec: Vysaďte si do zahrady keř s nádhernými květy a voňavými plody

Kdoule

KDOULE: Jak pěstovat skoro už zapomenuté ovoce a udělat si kdoulový sýr

Květy si určitě nespletete

Kdouloň vykvétá později na jaře a její bílé nebo narůžovělé květy jsou trochu podobné jabloním. Kdouloně nejčastěji kvetou až na koncích výhonů.

Kdouloň (Cydonia oblonga)
Autor: istockphoto.com Kdouloň (Cydonia oblonga)

Kdoulovec vykvétá velmi brzy na jaře, ve stejné době, jako vykvétají zlatice. Květy mají nejčastěji lososově růžovooranžovou barvu, ale občas jsou i červené, růžové nebo bílé. Květy pokrývají větve keře téměř po celé délce.

Kdoulovec (Chaenomeles)
Autor: istockphoto.com Kdoulovec (Chaenomeles)

Podobné i rozdílné plody

Plody kdouloně, zvané kdoule, mají tvar podobný hruškám nebo jablkům. Plody jsou lehce ochmýřené malvice s pronikavou vůní. Dužina je žlutá a tvrdá, ale v syrovém stavu chutná hodně trpce, a proto vyžaduje tepelnou úpravu. Plody se sklízejí v říjnu nebo až v listopadu, ale před prvními mrazy. Zpracovávají se na kompoty, marmelády i pálenky.

Kdouloň (Cydonia oblonga)
Autor: istockphoto.com Kdouloň (Cydonia oblonga)

Plody kdoulovce jsou mnohem menší, asi 5 cm velké kulaté malvice podobné jablkům. Silně voní, proto se mohou vkládat do skříně s prádlem, které krásně provoní. Sklízejí se až po přemrznutí, a dokonce jsou i jedlé, ale většinou se pouze přidávají do marmelád k jinému ovoci, protože jsou velmi kyselé až trpké. Nejčastěji se využívají při tvorbě podzimních dekorací.

Kdoulovec (Chaenomeles)
Autor: istockphoto.com Kdoulovec (Chaenomeles)

Další články o podzimních plodech:

Nejlepší ovoce a zeleninu českého podzimu: BRAMBORY, JABLKA, ČERVENÁ ŘEPA

Brambory, jablka, červená řepa: Objevte nejlepší ovoce a zeleninu českého podzimu

Růže šípková (Rosa canina)

Keře s červenými plody udělají radost vám i ptactvu. Pěstujte hloh, dřín i šípkovou růži

reklama

Článek je zařazen v: kdoule , Kdouloň (Cydonia oblonga) , Kdoulovec (Chaenomeles) , podobné plody , jedle , živý plot , strom , keř

reklama

Přečtěte si také