Objevte tradiční zeleninu a ovoce českého podzimu: Jezte brambory, jablka i červenou řepu
Domácí sezonní zelenina a ovoce jsou bohužel trochu opomíjené, třeba i proto, že je u nás široká nabídka lákavých exotických plodů. Pokud ale chceme být zdraví, v pohodě a fit, měli bychom žít co nejvíce v souladu se svým okolím. Jednou z věcí, co pro to můžeme udělat, je pěstovat vlastní zeleninu a ovoce nebo vědět, kdy u nás plody dozrávají a podle toho nakupovat. A stejně jako si podle ročního období měníme šatník, měli bychom měnit jídelníček.
Plusy tuzemské sezonní zeleniny a ovoce
Především jsou čerstvé, zdravé a chutné, protože plody se sbírají zralé, a tudíž se nesklízejí předčasně ještě nedozrálé, což má obrovský vliv na jejich přirozenou chuť a hlavně uchování všech vitaminů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek.
A v neposlední řadě je tu hledisko ekologické, protože se nemusejí převážet přes půlku světa, a tak odpadá zbytečné chemické ošetření plodin a letecká, lodní či kamionová doprava.
- Mezi nejčerstvější, nejzdravější i nejchutnější tuzemské podzimní plodiny patří například brambory, jablka a červená řepa.
NENECHTE SI UJÍT: Jak nakupovat brambory a proč české patří mezi nejlepší?
Brambory
Brambory patří mezi tradiční potraviny a svůj jídelníček si bez nich neumíme představit, i když se u nás pěstují až od roku 1570, kdy je do Evropy přivezli Španělé. Brambory nás nadlouho zasytí a dodají spoustu živin. Brambory obsahují řadu vitaminů, nejcennější je vitamin C a kyselina listová, mnoho minerálů a antioxidantů, mají až dvakrát více vlákniny než rýže. Naopak neobsahují žádné tuky ani lepek.
Jak brambory nakupovat
Ne každý má své vlastní brambory a je tedy závislý na tom, co si koupí. V obchodech se nabízejí většinou myté brambory, které jsou určené k okamžité spotřebě, ale i tak je dobré si zkontrolovat, zda nejsou brambory nahnilé, mechanicky poškozené, nebo dokonce nazelenalé nebo naklíčené.
Při nákupu potřebujeme znát i varný typ, což je jedna z vlastností, která je pro odrůdu výrazně charakteristická a ovlivňuje výsledek při použití v kuchyni.
- Varný typ A: brambory jsou po uvaření tuhé a pevné, nerozvaří se, jsou jen velmi slabě moučnaté; vaří se ve slupce a jsou ideální do salátů.
- Varný typ B: brambory s mírně moučnatou dužinou; jsou ideální jako přílohové brambory, můžeme je dát do polévek, gulášů nebo salátů, je to nejpoužívanější varný typ brambor.
- Varný typ C: brambory při vaření moučnatí, obsahují hodně škrobu, proto se nejvíc hodí k přípravě bramborové kaše, bramboráků a bramborových placek, bramborového těsta na bramborové knedlíky a noky. Brambory rostou rychle a u nás téměř všude.
Jak a jaké odrůdy pěstovat na zahradě i recepty na ta nejlepší bramborová jídla se dozvíte zde.
Jak brambory skladovat
Sklizené brambory nejdříve pečlivě přebereme, hlízy nahnilé, které by mohly nakazit ty zdravé, nazelenalé a mechanicky poškozené se na uskladnění nehodí. Skladujeme pouze brambory suché, nemyté. Než je dáme do sklepa, doporučuje se nechat je nejprve asi 14 dní v místnosti, kde se teplota pohybuje kolem 15 °C. Bedýnky s bramborami musí být v suchých a vzdušných prostorech bez přímého světla, nejlépe v tmavém, čistém a dobře větratelném sklepě s konstantní teplotou mezi 4 a 6 °C.
- Pro správné skladování brambor je teplota velmi důležitá, protože jakmile klesne pod 4 °C, brambory sládnou, a je-li naopak vyšší než 6 °C, hlízy začnou klíčit a měknout.
Jablka
Říkávalo se, že kdo jí pravidelně jablka, nepotřebuje doktora, protože se mu nemoci vyhnou. Zdánlivě naprosto obyčejné ovoce obsahuje až 85 % vody, ale hlavně hodně vlákniny, enzymů, minerálů a vitaminů. Jablka podporují krvetvorbu, působí jako prevence revmatických potíží. Pomáhají při podzimních splínech, poradí si s nespavostí i špatným trávením. Přestože jsou sladká, nemají vysoký obsah cukru, a tak jsou vhodná i pro diabetiky. Především však výborně chutnají a díky množství odrůd i rozmanitě.
Jablka v kuchyni
Zralá jablka jsou nejlepší čerstvá, syrová, to jsou krásně šťavnatá, a když se do nich zakousnete, je to fantazie! Syrová jsou taky vynikající součástí ovocných salátů, pohárů a nápojů. Připravuje se z nich spousta skvělých moučníků, dezertů, džemů, povidel, rosolů, kompotů, přesnídávek, jsou z nich skvělé mošty, sirupy, džusy i pálenky. Můžete z nich také udělat oblíbené křížaly, postačí trouba, sušičku nepotřebujete.
Jak a jaké odrůdy jabloní pěstovat na zahradě, jak jablka sklízet a skladovat i co dobrého na zub z nich připravit se dozvíte zde.
Rychlá jablečná povidla
Zhruba 1 kg jablek oloupeme a nahrubo nastrouháme, vložíme do většího hrnce, přidáme 400 g cukru, 10 g kyseliny citronové, 1 skořicový cukr, 3–4 hřebíčky a za stálého míchání přivedeme k varu. Pomalu vaříme minimálně 10 minut. Uvařená povidla ihned plníme do připravených sklenic – tohle množství jsou 2 sklenice à 750 ml.
Červená řepa
Jednou z vůbec nejzdravějších plodin je červená řepa. Tahle skvělá zelenina obsahuje spousty tělu prospěšných látek. Jen namátkou můžeme jmenovat vitaminy B a C, draslík, selen, železo, zinek nebo hořčík. Dužnaté bulvičky s charakteristickým červenofialovým zabarvením patří do top ten druhů zeleniny nejbohatších na antioxidanty. Červená řepa je taky plná vlákniny, rozpustné i nerozpustné. Nerozpustná vláknina pomáhá správné funkci zažívacího ústrojí, rozpustná zase snižuje obsah cukru a cholesterolu v krvi.
- Řepa podporuje krvetvorbu, povzbuzuje činnost žaludku a střev, stimuluje aktivitu jater a žlučníku, působí močopudně a detoxikačně. Prospívá při léčbě hypertenze, arteriosklerózy a dalších onemocnění srdce a krevního oběhu. Z dietetického hlediska je salátová řepa nejzdravější syrová.
INSPIRUJTE SE: Červená řepa je typicky podzimní zelenina. Jak ji sklízet, zpracovat a uskladnit na zimu
Omlazující kúra z červené řepy
Na podzim je červená řepa všude, tak toho využijme a dejme si jedno až dvoutýdenní omlazující kúru pro krásnější pleť a zdravější tělo. Je to velmi jednoduché: každý den vypijeme čerstvou šťávu z jedné červené řepy (připravíme ji v odšťavňovači). Při řepné kúře nás může zaskočit červené zabarvení moči, které je způsobené červenými barvivy obsaženými v řepě.
Tipy, jak červenou řepu skladovat
- Červenou řepu můžeme sklízet, kdykoliv ji potřebujeme, nejpozději ale před příchodem mrazů.
- Vyrýváme ji opatrně i s kořenem, nať zásadně neodřezáváme, ale odkroutíme ji rukou 2–3 cm nad bulvou, zpomalíme tak její sesychání.
- Bulvu opatrně očistíme případně osušíme.
- Červenou salátovou řepu skladujeme nejlépe ve sklepě, bez problémů vydrží celou zimu.
- Výborné je uskladnění řepy v krabici s pilinami, které se čas od času v zimě zvlhčí.
- Osvědčené je také skladování v písku.
- Červená řepa se dá také mrazit, sušit či nakládat buď samostatně ve sladkokyselém nálevu, nebo v zeleninových směsích.
Jak a jaké odrůdy červené řepy pěstovat na zahradě i recepty, jak ji co nejchutněji připravit, se dozvíte zde.
Mladé lístky řepy i v zimě
U nás to sice až tak není běžné, ale výborné jsou také mladé lístky řepy. Dají se použít na přípravu špenátu nebo do zeleninových salátů, jako ozdoba polévek a příloh k masu. V zimě seřízneme vršek řepy před tím, než ji budeme chtít použít. Tento vršek položíme řeznou plochou do mělké misky s vodou a poměrně brzy se objeví lístky. Vodu podle potřeby doplňujeme, popřípadě vyměňujeme.
Zdroje: pestitelka.cz, zeny.iprima.cz, fresh.iprima.cz, akademiekvality.cz, cs.wikipedia.org, Zelenina na zahrádce (Antonín Dolejší)