Hadí lilie neboli liliovka pokvete i na podzim. Japonskou trvalku můžete pěstovat i v českých zahradách
Trsovitá trvalka, liliovka, vypadá na první pohled tak trochu jako orchidej, ale nemá s ní nic společného. Působí velmi křehce, ale vykvétá až na konci léta, nebo dokonce na podzim, klidně až v říjnu, a nezalekne se ani případných prvních mrazíků, které však její kvetení ukončí.
Liliovka srstnatá, hadí lilie (Tricyrtis hirta)
Listy liliovky srstnaté vám ihned napoví, že tahle na první pohled velmi exotická trvalka patří do velké rodiny lilií, tedy do čeledi liliovitých (Liliaceae). Pochází ze středního a jižníhoJaponska, kde roste na zastíněných místech skalních útesů, ve vlhkých lesích a na březích řek.
Květy hvězdicovitého tvaru vypadají velmi křehce, ale rostlina je velmi otužilá a spřehledem zvládá i naše středoevropské zimy. Vykvétá od konce srpna do října na 60–90 cm vysokých lodyhách. Květy mají bílou nebo lehce narůžovělou barvu sčetnými fialovými skvrnami. Velké listy vyrůstají na stoncích po celé jejich délce.
Jak pěstovat liliovku
Liliovce se bude dobře dařit ve stínu i vpolostínu, ale na slunném stanovišti pokvete dříve. Potřebuje také místo, které je dobře chráněné před větry. Nejlépe poroste vdobře propustné, ale dostatečně vlhké a kyselejší půdě bohaté na humus. Má ráda půdu sdostatečným množstvím rašeliny. Můžete ji pěstovat vsubstrátu pro rododendrony, protože obě rostliny mají podobné nároky.
Liliovka srstnatá je plně mrazuvzdorná do −23 °C, ale na zimu ji pro jistotu přikryjte kopečkem listí nebo chvojím. Pokud se však na podzim blíží mrazíky a liliovka vám dosud na záhonech kvete, raději lodyhy s květy ostříhejte a vložte do vázy.
Jak množit liliovku
Na jaře můžete liliovku množit dělením trsů. Kořeny rostliny vysaďte do hloubky asi 10–15 cm.
Květy kterých rostlin s námi vydží až do pozdního podzimu?
Zdroj: Wikipedia a Abeceda zahrady