návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Maklura oranžová je strom, ze kterého padají tenisáky. Jak ho pěstovat?

Simona Sedláčková , Vydáno: 15.10.2020
Už se vám stalo, že vám na hlavu spadl zelený tenisový míček nebo se před vámi povaloval na zemi a tenisové kurty nikde? Možná jste měli štěstí a potkali v našich krajích méně obvyklý strom, na kterém tenisáky rostou. Je to maklura oranžová, kterou si můžete vysadit i na své zahradě, pokud bydlíte v teplejších oblastech.

reklama

Maklura oranžová (Maclura pomifera)

Na první pohled nenápadný, středně vysoký strom dorůstající u nás do výšky 5–8 m vás upoutá možná až ve chvíli, kdy se podíváte na zem. Na podzim se kolem jeho kmenu povalují velká plodenství, která vypadají jako tenisové míčky. I velikost bývá shodná! A potkat tento strom v našich končinách není zdaleka tak nemožné, jak si možná myslíte. Původně pochází ze Severní Ameriky, ale pro svou relativní nenáročnost byl rozšířen i do teplejších oblastí Evropy. I u nás se pěstuje na jihu Moravy (například v lednickém parku a v Židlochovicích), ale setkat se s ním můžete i v pražské zoo.

Strom není nijak nápadný
Autor: istockphoto.com Strom není nijak nápadný

Plody maklury oranžové

Maklura oranžová roste jako dvoudomý strom, to znamená, že ke zdárnému pěstování plodenství potřebujete rostlinu samčí a samičí. Na druhou stranu, pokud zasadíte pouze samičí strom, plodenství se kupodivu dočkáte také, jen nebudou obsahovat semena. Vzhledem k tomu, že v našich podmínkách plodenství nedozrávají, tedy ani semena, kterými by se strom mohl množit, postačí vám strom jenom jeden. Plodenství se na stromech objevují od září do října, ale u nás zůstávají pouze zelená, nezralá.

Nezralé plody maklury
Autor: istockphoto.com Nezralé plody maklury

Maklura oranžová ve své domovině

Ve své domovině dorůstá maklura oranžová do výšky až 20 m. Roste jako strom s krátkým kmenem a hustou korunou nebo jako vysoký keř. Tmavě zelené, srdčité až vejčité listy bývají dlouhé až 15 cm a široké až 8 cm. Kůra stromu je okrově hnědá a hluboce rýhovaná. Je zajímavé, že větve maklury rostoucí vně koruny, tedy na slunci, bývají trnité a větve uvnitř koruny, ve stínu, jsou bez trnů. Květy vykvétají obvykle během května až června, zvlášť samčí a samičí na různých rostlinách a bývají opylovány větrem. Kulovitá plodenství váží někdy až 1 kg, ve stadiu úplné zralosti mají žlutooranžovou barvu a obsahují až 300 semen. Plodenství nejsou jedlá! Naopak, bílá šťáva, která z poraněného plodenství vytéká, může způsobit nepříjemnou vyrážku.

Maklura oranžová
Autor: istockphoto.com Maklura oranžová

Jak pěstovat makluru v našich podmínkách

Maklury mají rády teplo, proto je vysazujte pouze v níže položených oblastech. Vyžadují také umístění na plném slunci, dobře propustnou půdu a vyšší vzdušnou vlhkost.

Mladé rostliny bývají často poškozovány mrazem, ale naštěstí snášejí hluboký řez až do zdravého dřeva a dobře obrážejí.

Na podzim se plody povalují na zemi
Autor: istockphoto.com Na podzim se plody povalují na zemi

Na své zahradě můžete pěstovat i další neobvyklé dřeviny. Kterou si vyberete?

Mamota (Kalmia)

Mamota je keř s kouzelnými květy a jedovatými listy. Říká se mu zabiják jehňat

Pieris japonský

Pieris japonský má květy podobné konvalince. Tento keř můžete pěstovat i ve stínu

Krásnoplodka Bodinierova (Callicarpa bodinieri giraldii)

Krásnoplodka upoutá neobvyklou světle fialovou barvou plodů. Jak ji pěstovat?

Davidie listenová (Davidia involucrata)

Kapesníkový strom: Davidii listenovou můžete pěstovat i na vlastní zahradě

reklama

Článek je zařazen v: Maklura oranžová (Maclura pomifera) , exotický , strom , vysoký keř , teplomilný , plody jako tenisáky , tenisák , zelený

reklama

Přečtěte si také