Teď je ten správný čas! Jaké skalničky vysadit, aby kvetly od jara do zimy?

Skalničky jsou vytrvalé rostliny, které bohatě kvetou a často vytvářejí velké polštáře. Jsou drobného vzrůstu, a hodí se proto i do rozlohou skromnějších zahrad nebo předzadhrádek, ale množstvím květů předčí i květiny mnohem vyšší. Máme pro vás tipy na skalničky, které by na vaší skalce neměly chybět.

Skalky většinou představují nejmalebnější část zahrady. Pokud zvolíte správné rostliny, bude skalka obsypána květy od jara do zimy. Pokud si však představujete, že pod pojmem skromné rostliny se skrývá i nízká potřeba péče o skalku, budete zklamáni. Nehledě na to, kolik práce se skrývá za vybudováním skalky, tak ani údržba nebude zcela bez námahy. Plevel na skalce vyrůstá stejně jako na ostatních záhonech. Práci si ušetříte snad jedině se zálivkou a hnojením. Jedná se většinou o rostliny, které pocházejí z prostředí, které je chudé na živiny. Svou krásou vám však po většinu roku rozkvetlé skalky veškerou námahu, spojenou s jejím vybudováním a péčí, bohatě oplatí.

Koncem zimy a velmi brzy z jara, vykvétají na skalkách drobné cibuloviny. Nepatří mezi skalničky, ale svým drobným vzrůstem se do skalek výborně hodí a zajistí velmi časné květy. Sněženky, ladoňky, bledule nebo krokusy vykvétají většinou od února, ale velmi brzy se k nim přidají i skutečné skalkové poklady.

Tařička zahradní (Aubrieta hybrida)

 • březen–duben

Kobercová trvalka, která dorůstá do výšky pouze 10–20 cm a hodí se k osazení skalek, suchých zídek nebo i koryt a truhlíků. Můžete ji pěstovat na plném slunci i v polostínu, je velmi odolná vůči letnímu suchu a je dokonale mrazuvzdorná. Nemá žádné velké nároky na péči. Je krásně zelená po celý rok.

Tařice skalní (Alyssum saxatile)

 • duben–květen

Bujně rostoucí i kvetoucí skalnička patří mezi nenáročné a velmi časně kvetoucí kobercové skalničky. Můžete ji pěstovat na plném slunci na skalkách, ale stejně dobře se hodí i jako obruba trvalkových záhonů, protože dobře prospívá jak v půdách chudých na živiny, tak v půdách bohatých na humus. Velmi dobře snáší i delší období sucha, a můžete ji pěstovat dokonce i v nádobách. Je plně mrazuvzdorná.

Plamenka šídlatá (Phlox subulata)

 • duben–květen

Snad nejznámější a nejoblíbenější skalnička, která se velmi často používá i jako obruba trvalkových záhonů. Vytváří bohaté kobercové porosty, které však mají až příliš velkou schopnost se rozrůstat. Každý rok po odkvětu ji musíte zkrotit, jinak by brzy ovládla celý prostor skalky. Má také tendenci, zasychat od středu trsu. Jednou za pár let ji úplně přesaďte a každoročně po odkvětu rázně sestřihněte. Plamenka šídlatá má ráda umístění na plném slunci a sušší, hlinitopísčitou a dobře propustnou půdu.

Iberka (Iberis)

 • duben–červen

Iberka, známá asi mnohem více pod původním jménem štěničník, patří mezi nenáročné skalničky, které se velmi často využívají i jako obruba trvalkových záhonů. Iberka je velmi nenáročná, dorůstá do výšky 15–20 cm a vytváří bohaté polštáře s bílými květy, které by se měly po odkvětu odstřihnout. Má ráda slunné stanoviště.

Trávnička přímořská (Armeria maritima)

 • květen–červen

Stálezelená skalnička, která vytváří huňaté trsy trávovitých listů a vykvétá bílými nebo ostře růžovými květy. Bývá vysoká jen asi 15 cm a ve své domovině, v severní a západní Evropě a v severní Asii i Americe, roste na skalnatých mořských pobřežích, protože si přímo libuje v zasolené půdě. Má nízké nároky na vláhu a miluje umístění na plném slunci. Je plně mrazuvzdorná, až do –24 °C.

Litodora (Lithodora)

 • květen–červen

Skalnička s velmi drobnými fialovomodrými kvítky, které se někdy říká i kamejka. Dorůstá do výšky 15–20 cm a je vhodná nejen do skalky, ale i do kamenných koryt. Má ráda slunné nebo polostinné stanoviště a dobře propustnou půdu. Nesnáší přemokření a je plně mrazuvzdorná.

Mydlice bazalkovitá (Saponaria ocymoides)

 • květen–září

Plně mrazuvzdorná skalnička má ráda podloží ze sutí a vápencových kamenů. Dorůstá do výšky jen asi 20 cm, má poléhavé, až vystoupavé lodyhy a vykvétá růžovými trubkovitými květy. Vyžaduje suchou, dobře odvodněnou půdu a slunné stanoviště. Jinak má velmi malé nároky a občas i zplaňuje do volné přírody.

Netřesk střešní (Sempervivum tectorum)

 • červen–září

Velmi oblíbená rostlina mezi začínajícími skalničkáři. Netřesk je absolutně nenáročný, k životu mu postačí i úzká štěrbina mezi kameny. Často se využívá i k osazení střešních zahrad, protože koření velmi mělce. Nemá žádné zvláštní nároky, roste i v každé zahradní půdě. Vykvétá jen jednou, po odkvětu celá růžice odumírá, ale v tu dobu už vyrůstají po celém obvodu původní rostliny dceřiné rostlinky.

Mateřídouška (Thymus)

 • červenec–září

Silně aromatický nízký stálezelený keřík, který známe i z naší přírody. V české přírodě roste 7 původních druhů a velké množství jejich kříženců. Všechny vykvétají růžovofialovými kvítky v celé paletě odstínů těchto barev. Mateřídoušku můžete pěstovat na skalkách i jako obrubu trvalkových záhonů. Je velmi odolná i vůči sešlapu, může tedy růst i mezi kameny na cestičkách. Má ráda slunečné umístění.

Rozchodník (Sedum)

 • srpen–září

Sukulentní rozchodníky tvoří polštářovité porosty vysoké 20–60 cm. Mají drobné květy, většinou růžové, ale i bílé, žluté či červené, a různě zbarvené mohou být i listy. Mají velmi nízké nároky na zálivku a snesou velmi dobře i největší letní úpaly. Rozchodníky mohou růst v úzkých štěrbinách mezi kameny i na štěrkových plochách či na suchých zídkách.

Vřes obecný (Calluna vulgaris)

 • srpen–říjen

Nízký keřík dorůstá do výšky okolo 20 cm, ale občas mohou některé rostliny dorůst až do výšky 50 cm. Vykvétá od konce léta do podzimu, většinou růžovými, ale někdy i bílými kvítky. Má rád kyselou půdu, rašelinu, půda nesmí obsahovat vápno.

Zdroj: Zahrada 100 proměn (III/2006); Jak zachránit včely, S. Hopfenmüller a E. Stanglerová (KAZDA, 2022)


Přečtěte si také