reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Jak se na podzim postarat o letničkovou louku? Odkvetlé rostliny neodstraňujte!

Simona Sedláčková , Vydáno: 22.10.2020
Letničková louka
Autor: istockphoto.com Letničková louka
Možná už byste rádi měli zahradu uklizenou, záhony čisté a připravené na zimní spánek, ale to by byla veliká škoda. Mnohé letničky umí kvést až do prvních mrazíků a najdou se i květiny jako například odolné měsíčky, které neskolí ani menší mrazík a občas dokážou vystrčit rozkvetlou hlavičku i ze sněhové peřinky.

reklama

Letničkové louky už určitě nejsou tak krásné jako v plném létě, ale některé z nich kvetou neúnavně dál. Například krásenky, které si dávají načas s prvními květy, nám svůj pomalý rozjezd vynahrazují do pozdního podzimu. Stejně tak měsíčky, které umí kvést i v zimě. Ostatní letničky už sice s kvetením ustaly, ale i tak by jich bylo škoda.

Letničková louka
Autor: istockphoto.com Letničková louka

Proč nevytrhávat odkvetlé letničky

Možná už odkvetly a záhon příliš nezdobí, ale v každém případě dozrávají. Většina letniček vytvoří semena, která si můžete sami nasbírat pro výsev v příštím roce, ale ani pak rostliny nevytrhávejte. Zbylá semínka poslouží ptákům jako vítané zpestření jídelníčku.

Semínka z rostlin sbírejte za suchého počasí, aby vám nezplesnivěla. Nechte je v teplé místnosti doschnout a uskladněte na suchém a tmavém místě, nejlépe v papírovém nebo plátěném sáčku. Plastové sáčky se pro uskladnění semínek nehodí.

Letničková louka
Autor: istockphoto.com Letničková louka

Odstraňte vzrostlý plevel

Možná by se mohlo zdát, že teď na podzim už si letničkové louky nemusíte všímat, ale to není tak docela pravda. Pokud mezi rostlinkami objevíte plevel, který by ještě mohl zvládnout dozrát a vytvořit semena, vytrhněte ho. O jeho vysemenění do půdy přece určitě nestojíte.

Odkvetlé letničky zlikvidujte až na jaře

Teprve na jaře dojde na důkladné čištění půdy letničkové louky. Odkvetlé rostliny vytrháte, a to včetně nově vzešlých letniček, které vyrostly z vypadaných semen. Plochu tedy vyčistíte, zryjete a nově na ni vysejete semena. Ale to až koncem dubna nebo začátkem května. 

Letničkové louky a květiny všeobecně, zlepšují naši náladu:

Letničková louka

Letničková louka: Připravte tu nejkrásnější pastvu pro včely, čmeláky i motýly

Nechte zahradu vykvést v barvách, které vás správně naladí a zharmonizují

Barvy květů působí na psychiku. Vyberte si ty, které vás správně naladí a zharmonizují

reklama

Článek je zařazen v: letničková louka , letničky , otužilé , jak pečovat , v zimě

reklama

Přečtěte si také