reklama

Barvy květů působí na psychiku. Vyberte si ty, které vás správně naladí a zharmonizují

Simona Sedláčková
13. května 2020
Působení barev na lidský organismus se věnuje alternativní léčebná metoda zvaná chromoterapie. Jednotlivé barvy využívá k harmonizaci těla, mírní stres i bolesti a uvádí tělo do klidu. Vyzkoušejte, jestli mají barevné květiny vliv na vaši letní pohodu!
reklama

Chromoterapii využívali již staří Řekové, Číňané i Egypťané. Barvám přičítali velkou důležitost a věřili, že vhodné barvy dokážou udržovat správnou rovnováhu a vnitřní energii těla. Pokud dáváte přednost květinám vurčitých barvách před pestře vybarvenými záhony, možná potřebujete podvědomě pomoci vurčité oblasti. Není vůbec nutné podvolovat se chromoterapii do puntíku, ale pokud vám správný výběr barev alespoň trochu pomůže květší pohodě, bude to mít svou cenu. Možná kvaší lepší náladě přispěje už jenom to, že bude vaše zahrada krásná, přesně podle vašich barevných představ a preferencí.

Bílá barva květů

Bílá uklidňuje a harmonizuje celý organismus. Zmírňuje stres a snižuje tepovou i dechovou frekvenci.

Které květiny budou ty pravé do bílé zahrady?

Jaro mohou zahájit bílé narcisy a tulipány, pak se přidají voňavé lilie a růže a vlétě nemohou chybět kopretiny, floxy, drobné květy šáchoru. Nezapomeňte ani na bíle kvetoucí keře, jako je tavola, šeřík, tavolník, hroznovec nebo černý bez.

Žlutá barva květů

Žlutá navozuje pocit bezpečí, podporuje myšlení, je to barva mentální vyrovnanosti. Dodává životní energii, zlepšuje náladu. Pomáhá klepšímu zažívání.

Které květiny budou ty pravé do žluté zahrady?

Žluté narcisy a zlatice, kterou většina lidí zná pod nesprávným pojmenováním zlatý déšť, rozzáří jarní zahradu, následována dalším kouzelným keřem, zákulou. Zkvětin mají nejkrásnější žlutou barvu tulipány, kamzičník, vysoké slunečnice i divizny a nižší pryskyřníky, vrbiny i podzimní chryzantémy.

Oranžová barva květů

Oranžová dodává optimismus, vylepšuje náladu, působí proti depresím a pozitivně působí na mezilidské vztahy. Pomáhá při řešení gynekologických, jaterních a vylučovacích problémů.

Které květiny budou ty pravé do oranžové zahrady?

Zářivě oranžovou barvou se pyšní měsíček lékařský i odolný afrikán, který dokáže uchránit zahradu od škůdců. Krásně oranžovou barvou vykvétají i lilie, zletniček jsou to sluncovky, gazánie i ostálky a zpodzimních květin například chryzantémy nebo jiřiny.

Červená barva květů

Potlačuje deprese, dodává energii, povzbuzuje, zrychluje metabolismus a zvyšuje sebedůvěru. Působí příznivě při onemocněních kůže, kašli a revmatu.

Které květiny budou ty pravé do červené zahrady?

Začátek zahradní sezony určitě zahajují červené tulipány. Nejkrásnější červenou barvou se patrně pyšní královny růže nebo balkonové květiny jako pelargonie, verbeny nebo petúnie. A nezapomeňte ani na nádherné červené máky.

Fialová barva květů

Snižuje hladinu stresu, dodává duševní sílu a svěžest. Pomáhá při hojení povrchových ran, při neurologických potížích a při problémech lymfatického systému.

Které květiny budou ty pravé do fialové zahrady?

Fialovou barvou dokážou brzy zjara zazářit krokusy, následují je voňavé fialky, aby je vystřídaly jedny znejkrásnějších a nejvoňavějších keřů, šeříky. Vlétě se můžete těšit na kosatce a chrpy, na podzim na letničkové i podzimní astry. A nezapomeňte ani na popínavý keř, na krásnou vistárii.

Modrá barva květů

Uklidňuje, ochlazuje, uspává, zpomaluje a snižuje chuť kjídlu. Je proto skvělá při hubnutí a při boji scelulitidou.

Které květiny budou ty pravé do modré zahrady?

Jaro zahájí něžné pomněnky, ale opravdu užít si můžete modrou barvu květů vlétě, kdy vykvétají trvalkové i letničkové ostrožky nebo tmavě modrý oměj.

Pestrá paleta barev

Od každé barvy si bere to nejlepší, vylepšuje náladu a celkově psychický i fyzický stav člověka.

Líbila by se vám zahrada, ve které se to barvami jen hemží? Pak by pro vás byla možná nejvhodnější letničková louka. Už jste o ní někdy alespoň uvažovali? Je vážně nádherná!

Podívejte se také, jaké rostliny kvetou růžově!

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama