reklama

Rohovec olověncovitý vás od srpna do října potěší krásně modrými květy. Jak ho pěstovat?

Simona Sedláčková
25. srpna 2021
Trvalka s jasně modrými květy vykvétá koncem léta a na podzim. Není sice plně mrazuvzdorná, ale můžeme ji s trochou péče pěstovat i na našich skalkách a zahradách. Pozor, nepleťte si rohovec olověncovitý s olověncem!
reklama

Rohovec olověncovitý (Ceratostigma plumbaginoides)

Trvalka pozdního léta až podzimu vykvétá blankytně modrými kvítky a zajímavá je i pro červené vybarvení listů, které na podzim dokáže krásně doplnit podobně barevné listí na stromech. Rohovci se totiž právě pod stromy a keři daří velmi dobře.

Rohovec pochází z východní Číny, kde roste vsuchých skalních štěrbinách. Dorůstá do výšky 20–40 cm a velmi snadno se rozrůstá, při dobrých podmínkách se může až nekontrolovatelně množit po zahradě. Rohovec můžete také velmi snadno pěstovat ve skalničkových korytech nebo na balkoně vkvětináči.

Nepleťte si rohovec olověncovitý s olověncem!

Rohovec olověncovitý si mnoho lidí plete solověncem, neboť mají květy nejen stejně vybarvené, a dokonce i podobně tvarované, ale kzáměně svádí i latinský název, olověnec se latinsky jmenuje Plumbago.

I rohovci olověncovitému se občas říká zkráceně olověnec, ale jedná se o dvě rozdílné rostliny. Olověnec je choulostivý keř, který se u nás pěstuje jenom jako přenosná, přes léto kvetoucí rostlina a rohovec olověncovitý patří mezi nízké trvalky, které vykvétají až od srpna do října.

Jak rohovec olověncovitý pěstovat

Jedná se o nenáročnou trvalku, která se hodí stejně dobře na osluněná stanoviště jako do světlého stínu kolem stromů a keřů. Má ráda stanoviště schudší a vápenitou půdou. Vsuché půdě bývá podzimní červené vybarvení listů intenzivnější.

Rohovec vyžaduje každoroční jarní sestřihnutí nadzemních částí. Až na jaře proto, aby listy chránily rostlinu před vymrznutím. Rohovec je plně mrazuvzdorný pouze do –10 °C, při silnějších mrazech je dobréchránit rostlinu přikrývkou zchvojí.

Rohovec olověncovitý se snadno rozmnožuje dělením trsů pozdě na podzim nebo brzy na jaře, jakmile se objeví nové listy.

Modré květy bývají vnímány jako něco zvláštního, ale i tak si můžete vybírat z mnoha druhů:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama