Škumpa orobincová má na podzim krásné listy i plody, ale pozor, aby se nerozrostla do celé zahrady
Nepříliš vysoký zdobný strom nebo keř býval často vysazován do parků a moderních zahrad, jelikož se na podzim jeho listy výrazně zbarví. Škumpa je sice krásná, ale má jednu velkou nevýhodu. Pokud se pravidelně nehlídá její samovolné šíření po okolí, brzy svými kořenovými výmladky zaplevelí celý prostor.
Škumpa orobincová (Rhus typhina)
Na první pohled vás ani nenapadne, že nevysoký okrasný strom či keř s dekorativními listy může být tak rozpínavý. Z jeho kořenů vyrůstají nové rostliny s takovou rychlostí, že se člověk nestačí divit. Na druhou stranu bychom se krásy této dřeviny neměli jen tak lehce vzdávat. Jen je důležité její množení hlídat a brzdit. Stačí kolem škumpy orobincové pravidelně sekat trávu, a s ní i mladé výhony škumpy.
Škumpa orobincová (Rhus typhina) Zdroj: iStock
Jak poznáte škumpu orobincovou
Roste ve tvaru keře nebo stromu vysokého 2–10 m. Má šedavou borku a hnědě chlupaté mladé výhony, starší větve pak olysávají. Je to dřevina opadavá, na jaře na ní začínají rašit až 50 cm dlouhé mnohojařmé listy s až 31 malými pilovitými lístky.
Na koncích větví vykvétají drobné květy, nahloučené v palicových latách. Samčí květy jsou světle zelené a samičí červené. Na podzim se na stromech objevují nápadná plodenství, která zůstávají na větvích dlouho do zimy.
Škumpa orobincová (Rhus typhina) Zdroj: iStock
Na podzim je škumpa orobincová nejkrásnější
Na jaře a v létě je škumpa orobincová na první pohled docela obyčejný strom či keř, ale s přicházejícím podzimem se začíná proměňovat v nevídaně oslnivou krasavici. Listy se začínají vybarvovat do jasně žluté, ohnivě oranžové a zářivě červené barvy a ve stejnou dobu začínají dozrávat i růžovočervená plodenství. Plodenství pak zůstávají i na již zcela holých větvích dlouho do zimy.
Proč je škumpa orobincová nebezpečná
Keř se dokáže šířit s neuvěřitelnou rychlostí, proto je dobré ji vysazovat pouze do míst, kde se o ni budeme dobře starat a nedovolíme jejím kořenovým výmladkům šíření po okolí.
Škumpa orobincová může způsobovat však i další problém. U citlivějších jedinců může kontakt se škumpou způsobovat zčervenání a záněty pokožky. Je také jedovatá, ale nemá takové plody, které by někoho lákaly k ochutnání.
Škumpa orobincová (Rhus typhina) Zdroj: iStock
Zdroj: https://www.priroda.cz/clanky.php?detail=1115; https://www.dumazahrada.cz/clanek/skumpa-orobincova-okrasny-ker-nebo-invazivni-plevel.html