Sýkorky si vyhlížejí místo pro hnízdění už na podzim. Připravte jim krásné a bezpečné budky

Možná se vám to zdá trochu předčasné, ale ptáci, kteří u nás přezimují, jako jsou sýkory, vrabci nebo šoupálci, si vhodná místa pro své jarní hnízdění vyhlížejí už nyní na podzim. Pokud jim chcete dopřát pohodlnou budku, můžete se do její výroby sami pustit. Prozradíme vám, jak by měla být budka velká i jaký byste na ni měli vybrat materiál.

Jednoduchou ptačí budku můžete vyrobit při troše šikovnosti i sami z obyčejných dřevěných prken. Na trhu jsou k dostání i budky z plastu, ale ty nejsou příliš vhodné. V létě se rychle přehřívají. Na druhou stranu jsou velmi vhodné budky z dřevocementu. Bývají ale většinou dost drahé.

Především je důležité, aby se budka dala jednoduše čistit, proto by měla být jedna strana budky odnímatelná. Budky se čistí nejlépe na podzim a v tuto dobu bychom měli přistupovat i k jejich vyvěšování. Budky do jara i tzv. oprší a lépe splynou s okolím.

Rozměry budky pro sýkorku, šoupálka, brhlíka nebo vrabce

  • Pro tyto druhy ptáků stačí poměrně malá budka, jejíž dno by mělo mít rozměry asi 15 x 15 cm,výška budky by měla dosáhnout asi 20–25 cm.
  • Také vletový otvor by neměl být zbytečně velký. Postačí jen oválný tvar a rozměr 4,5 x 3 cm, pokud je budka určena přímo maličkým sýkorkám, pak bude stačit i 3 x 3,5 cm.

Jak a kam budku pro ptáky umístit

Umístění hnízdní budky závisí i na druhu ptáčka, kterému hodláte příbytek dopřát. Sýkorky mají rády svůj prostor a klid od sousedů, proto jejich budky musí být zavěšené asi 20 m od sebe. Vrabci patří naopak mezi ptáky společenské a jejich budky mohou dokonce viset jedna vedle druhé.

Budku umístěte do výšky asi 2–3 m nad zemí. Zvolte takové místo, abyste na ně pohodlně dosáhli ze žebříku, a mohli tak budky pravidelně čistit. Vletový otvor budky by měl směřovat na východ či jihovýchod.

Jak chránit ptáčata před kočkami

Budku můžete zavěsit na strom nebo na samostatný kůl, ale měli byste zároveň dbát na bezpečnost ptáků a chránit je před kočkami, které si na ptáčata v budce rády počíhají.

Především by budky neměly být opatřeny bidýlkem u vletového otvoru. Ptáci ho nepotřebují a kočkám zbytečně usnadňuje přístup kotvoru.

Budky zavěšujte tak, aby k nim nevedla jednoduchá cesta po větvích stromu. Mnohem lepší, než připevnění budky přímo na kmen je její zavěšení na silnější větev. Musíte však dát pozor, aby se ve větru budka nedotýkala kmene a ptáci se neplašili. Samotné houpání je však neruší.

Kolem kmene můžete připevnit kovové ostny nebo límce, které kočce zabrání vstupu do koruny stromu.

Přístup kočkám znesnadní i oplechovaná stříška, která jim bude klouzat. Oplechovat můžete i vletový otvor, to zase znesnadní dalším predátorům, například strakapoudům, vyklování většího vstupního otvoru.

Zdroj: https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/ptaci-budky/; http://ptaci.czweb.org/1-budky.php


Přečtěte si také