reklama

Už teď myslete, čím budete krmit ptáčky příští zimu. Vysaďte vhodné květiny a keře

Simona Sedláčková
16. ledna 2021
Zatímco sypete ptáčkům do krmítka, můžete začít přemýšlet, jaké rostliny na jaře vysadíte, aby se naši opeřenci najedli i bez naší pomoci. Poradíme vám, které květiny vysít a které keře vysadit. Během roku pak budou mít ptáci o hostinu postaráno.
reklama

Na první pohled by se mohlo zdát, že rostliny poskytnou potravu pouze ptákům, kteří se živí semeny a plody, ale vsemenících a trsech rostlin bývají ukryté i larvy hmyzu nebo i přezimující dospělci. Proto není úplně pro ptáky prospěšné, snažíte-li se o úplný a dokonalý úklid záhonů a celé zahrady ještě před zimou, na podzim. Raději nechte část práce, například právě stříhání trvalek a keřů, až na jaro.

Jaké květiny vybrat?

Sáhněte po trvalkách a vyberte následujícíc druhy, které bohatě kvetou a tím pádem tvoří i hodně semen:

I letničky a dvouletky mohou ptákům poskytnout bohatou potravu (Vše o letničkách najdete ZDE).Především nikdy nezapomínejte na oblíbené slunečnice. U těch však hrozí, že je ptáci vyzobou ještě před příchodem mrazivé zimy, jejich olejnatým semenům ptáci nedokážou odolat. Proto můžete odstřihnout celé terče se semeny a dávkovat je strávníkům postupně podle potřeby.

Pěstujte i další letničky a dvouletky se spoustou semen:

Můžete vysít celou letničkovou louku, která bude celé léto hostit stovky užitečného hmyzu a vzimních měsících potěší ptáky spoustou chutných semen.

Vysaďte i keře a stromy

Při výsadbě živého plotu přemýšlejte, jestli se vám více líbí strohý plot ztújí nebo plot zkeřů, které poskytnou ptákům pestrou potravu a pro většinu znás určitě i zajímavější podívanou. Vysaďte následující keře:

Důležité jsou pro ptáky i ovocné stromy, které nemusíte na podzim očesávat do posledního jablíčka či hrušky. Pár menších kousků nechte na větvích, ptáci si je rádi najdou.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama