Už teď přemýšlejte, čím budete krmit ptáčky příští zimu. Vysaďte vhodné květiny a keře

Zatímco stále ještě sypete ptáčkům do krmítka, můžete začít přemýšlet, jaké rostliny letos vysadíte, aby se opeřenci najedli i bez vaší pomoci. Poradíme vám, které květiny vysít a které keře vysadit. Během roku pak budou mít ptáci o hostinu postaráno.

Na první pohled by se mohlo zdát, že rostliny poskytnou potravu pouze ptákům, kteří se živí semeny a plody, ale v semenících a trsech rostlin bývají ukryté i larvy hmyzu nebo i přezimující dospělci. Proto není úplně pro ptáky prospěšné, snažíte-li se o dokonalý úklid záhonů a celé zahrady ještě před zimou, na podzim. Je mnohem lepší nechat část práce, například právě stříhání trvalek a keřů, až na jaro.

Jaké květiny vybrat?

Sáhněte po trvalkách a vyberte následujícíc druhy, které bohatě kvetou a tím pádem tvoří i hodně semen:

I letničky a dvouletky mohou ptákům poskytnout bohatou potravu (Vše o letničkách najdete ZDE). Především nikdy nezapomínejte na oblíbené slunečnice. U těch však hrozí, že je ptáci vyzobou ještě před příchodem mrazivé zimy, jejich olejnatým semenům jednoduše nedokážou odolat. Proto můžete odstřihnout celé terče se semeny a dávkovat je strávníkům postupně podle potřeby.

Pěstujte i další letničky a dvouletky se spoustou semen:

Můžete vysít celou letničkovou louku, která bude celé léto hostit stovky užitečného hmyzu a v zimních měsících potěší ptáky spoustou chutných semen.

Vysaďte i keře a stromy

Při výsadbě živého plotu přemýšlejte, jestli se vám více líbí strohý plot z tújí, nebo plot z keřů, které poskytnou ptákům pestrou potravu a pro většinu z nás určitě i zajímavější podívanou. Vysaďte následující keře:

Důležité jsou pro ptáky i ovocné stromy, které nemusíte na podzim očesávat do posledního jablíčka či hrušky. Pár menších kousků nechte na větvích, ptáci si je rádi najdou.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek

Sdílejte článek

Přečtěte si také