reklama

Růže ještě nevysazujte! Počkejte na konec října. Výhony musí vyzrát

Simona Sedláčková
10. října 2021
V říjnu už většinou spěcháme s podzimními pracemi na zahrádce, abychom všechnu naplánovanou práci stihli ještě před příchodem chladných dnů. S výsadbou nových růží bychom však příliš spěchat neměli.
reklama

Někdy se stává, že se zahradní centravzápalu boje o zákazníka předhánějí i snabídkou růží kpodzimní výsadbě. Kjejich koupi byste se však neměli nechat zlákat předčasně. Kvalitní sadbu růží můžete získat až na konci října, kdy už budou letošní výhony růží vyzrálé a nebude jim vadit ani krátkodobé vyrytí způdy ani brzký příchod mrazíků po jejich vysazení. To se samozřejmě týká prostokořenných sazenic růží. Ty, které se pěstují dlouhodobě vkontejnerech, můžete vysazovat celoročně, tedy svýjimkou mrazivých období.

Správné načasování výsadby prostokořenných (vyrytých ze země, bez zeminy obalující kořeny) růží je důležité především u kultivarů, které kvetou opakovaně, někdy až do konce září a za pěkného počasí i déle. Odrůdy, které kvetou pouze jednou, včervnu, mívají výhony dostatečně vyzrálé o trochu dříve, ale ani u nich neuděláte chybu, když počkáte svýsadbou na konec října. Vtu dobu už budou rostliny na přesazení připravené.

Jak poznáte předčasně vyryté růže?

Sadbu růží bez kořenového balu nakupujte jenom u kvalitních prodejců, nejlépe přímo u pěstitelů. Předčasně vyryté keříky poznáte podle scvrklé kůry na zelených výhonech. Ty nebyly dostatečně vyzrálé a zmrznou při prvním větším mrazu.

Kdy je nejvhodnější čas pro výsadbu růží

Dalo by se říct, že vhodná doba je od konce října do konce dubna, ale samozřejmě pouze vdobě, kdy není půda na záhonech zmrzlá. Růže, které vysadíte na podzim, si do jara stačí vytvořit kvalitní kořenový systém, a budou tak mít náskok před růžemi, které vysadíte až na jaře.

Jak ošetřit vysazovanou růži

Nejprve zastřihněte hlavní kořen i postranní kořínky asi o 1/4, odstřihněte také všechny poškozené kořeny i výhony a zredukujte i výhony příliš slabé. Ponechte jenom 4–5 silných výhonů.

Před výsadbou také ponechte prostokořenné růže přes noc vkyblíku svodou, nejméně 10 hodin. Druhý den růže zasaďte do výsadbové jámy, hluboké asi 40 cm, a na dno jámy přidejte první dávku hnojiva. Jenom fosfor (P) a draslík (K), dusík (N) přidáte až na jaře.

Pozor na růže stromkové

Růže, pěstované na kmínku, jsou všeobecně mnohem choulostivější než růže keřové. Proto musíte opatrně přistupovat i kjejich výsadbě. Stromkové růže vysazujte až na jaře, protože nově vysazené růže by nebyly dostatečně odolné kzimním mrazům.

Již brzy se bude měnit letní čas na zimní... Kdy přesně to bude, se dozvíte zde.

Růže jsou krásné i po odkvětu. Mají nádherné šípky!

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: jarorůžepodzimšípkyzáhonkeřhnojivovýsadbaprostokořennékořenový bal
reklama