návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Růže ještě nevysazujte! Počkejte na konec října. Výhony musí vyzrát

Simona Sedláčková , Vydáno: 10.10.2021
S výsadbou nových růží počkejte na konec října
Autor: iStock S výsadbou nových růží počkejte na konec října
V říjnu už většinou spěcháme s podzimními pracemi na zahrádce, abychom všechnu naplánovanou práci stihli ještě před příchodem chladných dnů. S výsadbou nových růží bychom však příliš spěchat neměli.

reklama

Někdy se stává, že se zahradní centra v zápalu boje o zákazníka předhánějí i s nabídkou růží k podzimní výsadbě. K jejich koupi byste se však neměli nechat zlákat předčasně. Kvalitní sadbu růží můžete získat až na konci října, kdy už budou letošní výhony růží vyzrálé a nebude jim vadit ani krátkodobé vyrytí z půdy ani brzký příchod mrazíků po jejich vysazení. To se samozřejmě týká prostokořenných sazenic růží. Ty, které se pěstují dlouhodobě v kontejnerech, můžete vysazovat celoročně, tedy s výjimkou mrazivých období.

Růže z květináče můžete sázet kdykoliv
Autor: iStock Růže z květináče můžete sázet kdykoliv

Správné načasování výsadby prostokořenných (vyrytých ze země, bez zeminy obalující kořeny) růží je důležité především u kultivarů, které kvetou opakovaně, někdy až do konce září a za pěkného počasí i déle. Odrůdy, které kvetou pouze jednou, v červnu, mívají výhony dostatečně vyzrálé o trochu dříve, ale ani u nich neuděláte chybu, když počkáte s výsadbou na konec října. V tu dobu už budou rostliny na přesazení připravené.

Růže

Jak se vyznat v růžích? Naučte se jejich kategorizaci i pěstování

Anglické růže

Nejkrásnější mezi růžemi jsou růže anglické. Už kvetou i na vaší zahradě?

Jak poznáte předčasně vyryté růže?

Sadbu růží bez kořenového balu nakupujte jenom u kvalitních prodejců, nejlépe přímo u pěstitelů. Předčasně vyryté keříky poznáte podle scvrklé kůry na zelených výhonech. Ty nebyly dostatečně vyzrálé a zmrznou při prvním větším mrazu.

Vysazujte jen kvalitní a nepoškozené růže
Autor: iStock Vysazujte jen kvalitní a nepoškozené růže

Kdy je nejvhodnější čas pro výsadbu růží

Dalo by se říct, že vhodná doba je od konce října do konce dubna, ale samozřejmě pouze v době, kdy není půda na záhonech zmrzlá. Růže, které vysadíte na podzim, si do jara stačí vytvořit kvalitní kořenový systém, a budou tak mít náskok před růžemi, které vysadíte až na jaře.

Jak na podzimní sázení růží

Jak na podzimní sázení růží? 15 pravidel, rad a tipů

Jak bojovat proti šíření padlí přírodními zbraněmi

Jak bojovat proti šíření padlí přírodními zbraněmi? Zkuste česnek, pelyněk nebo přesličku

Jak ošetřit vysazovanou růži

Nejprve zastřihněte hlavní kořen i postranní kořínky asi o 1/4, odstřihněte také všechny poškozené kořeny i výhony a zredukujte i výhony příliš slabé. Ponechte jenom 4–5 silných výhonů.

Před výsadbou také ponechte prostokořenné růže přes noc v kyblíku s vodou, nejméně 10 hodin. Druhý den růže zasaďte do výsadbové jámy, hluboké asi 40 cm, a na dno jámy přidejte první dávku hnojiva. Jenom fosfor (P) a draslík (K), dusík (N) přidáte až na jaře.

Růže po vysazení důkladně zalijte
Autor: iStock Růže po vysazení důkladně zalijte

Pozor na růže stromkové

Růže, pěstované na kmínku, jsou všeobecně mnohem choulostivější než růže keřové. Proto musíte opatrně přistupovat i k jejich výsadbě. Stromkové růže vysazujte až na jaře, protože nově vysazené růže by nebyly dostatečně odolné k zimním mrazům.

Růže jsou krásné i po odkvětu. Mají nádherné šípky!

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Není šípek jako šípek. Různé druhy růží vytvářejí plodenství rozdílných barev i tvarů

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Šípky plodových růží jsou plné vitaminu C. Připravíte z nich čaj, šťávu, sirup i marmeládu

reklama

Článek je zařazen v: růže , podzim , výsadba , prostokořenné

reklama

Přečtěte si také