Jak se zbavit padlí na rostlinách? Zkuste postřiky z česneku, pelyňku nebo přesličky
Jak bojovat proti šíření padlí přírodními zbraněmi. Zkuste postřiky z česneku, pelyňku nebo přesličky Zdroj: iStock
Léto svědčí šíření padlí, častého houbového onemocnění rostlin a stromů, které se přenáší větrem a kontaktem. Padlí napadá například růže, okurky, angrešt, vinnou révu, jabloně, pokojové květiny či okrasné dřeviny. Že jsou vaše rostliny napadané, to poznáte na první pohled podle bílého, stíratelného povlaku, který se vyskytuje na vrchní straně listů, později na stoncích a květech. Poradíme, jak preventivně zabránit šíření padlí.
Padlí se šíří se především v létě, kdy jsou běžné výkyvy mezi denními a nočními teplotami, vyšší vlhkost a teploty v rozmezí 20 až 25°C. To jsou pro padlí ideální podmínky. Hojně rozšířená a velice častá choroba rostlin a stromů je způsobená různými druhy mikroskopických vřeckatých hub (Erysiphales). Přenáší se pomocí spór větrem nebo kontaktem.
NENECHTE SI UJÍT: Napadla vaše rajčata plíseň? Poradíme, jak s ní můžete zatočit
Existuje mnoho druhů padlí, které většinou nesou název podle nejčastěji napadané rostliny. Padlí najdete např. na jabloních, vinné révě, mrkvi, dýních, okurkách, angreštu, růžích, hortenziích či petúniích a okrasných dřevinách.
Padlí najdete např. na jabloních, vinné révě, mrkvi, dýních, okurkách, angreštu, růžích, hortenziích či petúniích a okrasných dřevinách. Zdroj: istock.com
Jak poznáte padlí
- Obvykle se padlí objevuje na svrchních stranách listů, ale může napadnout všechny části rostliny (listy ovocných stromů, plody ovoce a zeleniny, poupata květin, stébla travin).
- Vypadá jako bělavé práškovité skvrny (povlak), rostliny jsou jakoby pomoučené, ale pokrývá je mycelium, které se rychle vyvíjí.
- Spodní listy rostlin bývají zasaženy nejvíce.
- Jak padlí postupuje, skvrny jsou stále hustší a vetší.
- Napadená rostlina je stále více oslabována, listy předčasně usychají, zakrňují a opadávají.
Padlí vypadá jako bělavé práškovité skvrny (povlak), rostliny jsou jakoby pomoučené, ale pokrývá je mycelium, které se rychle vyvíjí. Zdroj: istock.com
Jak zabránit šíření padlí
- Při výběru rostlin byste se měli byste se měli zaměřit na osvědčené regionální druhy, odrůdy a kultivary.
- Důležitý je výběr místa při výsadbě či setí, musí být především vzdušné, slunné a suché.
- Dodržujte dostatečný rozestup mezi rostlinami, aby se zbytečně nedotýkaly.
- Stromy a keře pravidelně prořezávejte, aby nebyly příliš husté.
- Aby se šíření padlí předešlo, dbějte na správnou a vyváženou výživu rostlin, pokud přihnojujete dusíkem(některé rostliny ho potřebují), pak s ním zacházejte opatrně, protože jeho nadbytek způsobuje větší náchylnost k padlí.
- Hnojte rozleženým vyzrálým kompostem nebo chlévským hnojem.
- Předcházejte trvalému přemokření rostlin, zalévejte odstátou dešťovou vodou a vždy jen ke kořenům.
- V letních měsícíchrostliny pravidelně kontrolujte.
- Padlím napadené části rostlin okamžitě odstraňte, abyste aspoň částečně zmírnili rozsah škod.
- Napadené části rostlin nedávejte na kompost, ale vždycky okamžitě spalte!
Likvidace padlí přírodními postřiky
Pokud se choroba už na vašich rostlinách vyskytne, zkuste nejprve aplikovat přírodní postřiky proti padlí. S padlím se dokáže poprat pelyněk pravý, přeslička rolní nebo česnek.
ISPIRUJTE SE: Pěstování bez chemie aneb Dejte přednost rostlinným hnojivům a postřikům před chemickými
Likvidace padlí chemickými postřiky
Aplikaci fungicidů, tedy chemického postřiku proti houbovým onemocněním, si nechte jako poslední možnost, pokud přírodní prostředky selhaly. Postřik vhodným fungicidem (poraďte se v zahradnictví) provádějte každé tři týdny nebo podle návodu.
Napadené rostliny a půdu kolem nich stříkejte přesličkovým odvarem podle potřeby, doporučuje se aplikovat každý druhý den po dobu zhruba čtyř týdnů. Zdroj: istock.com
Přesličkový postřik
Ingredience
- 1 kg čerstvě natrhané nebo 200 g sušené přesličky rolní
- 10 l vody
Postup
Přesličku zalijte vodou, zakryjte pokličkou a nechte přes noc macerovat. Druhý den směs přiveďte k varu, asi 10 minut povařte. Sejměte a zakryté nechte vychladnout. Sceďte a zřeďte v poměru1 : 5 s destilovanou nebo převařenu vodou.
Použití
Napadené rostliny a půdu kolem nich stříkejte přesličkovým odvarem podle potřeby, doporučuje se aplikovat každý druhý den po dobu zhruba čtyř týdnů.
Pelyňkový postřik
Ingredience
- 60 g sušenéhopelyňku pravého
- 2 l vody
Postup
Pelyněk zalijte studenou vodou, pomalu přiveďte k varu a vařte asi 30 minut. Nechte vychladnout. Po scezení zřeďte odvar vodou v poměru 1 : 3. Přelijte do rozprašovače.
Použití
Roztok aplikujte každý den nejméně dva týdny na padlím napadenou část rostliny.
Česnekový postřik je dobrý především jako prevence i lék pro napadené části rostlin. Aplikujte každý třetí den (v době sucha) nebo každý den (když prší). Zdroj: pixabay.com
Česnekový postřik
Ingredience
- 50 g nadrobno nasekaného česneku
- 5 l vody
Postup
Česnek zalijte vroucí vodou, zakryjte a nechte vychladnout, potom sceďte. Zřeďte převařenou nebo destilovanou vodou v poměru 1 : 5 a nalijte do rozprašovače.
Použití
Česnekový postřik je dobrý především jako prevence i lék pro napadené části rostlin. Aplikujte každý třetí den (v době sucha) nebo každý den (když prší).
Zdroje: cs.wikipedia.org, gardendesign.com