Zahrada

15. října 2016 11:02

Markéta Zídková

Ozdobte si byt okrasnými dýněmi. Jaké koupit, aby dlouho vydržely? Plus přehled druhů

Neřiďte se jen barvou či tvarem, ale i stavem plodu.

Narážíme na ně teď na každém kroku. Ve výkladních skříních obchodů i v restauracích, volně položené v košíčcích či naaranžované s větvičkami, šípky či dalšími suchými rostlinami. Co všechno se dá s ozdobnými dýněmi dělat a jak zajistit, aby nám vydržely co nejdéle?

Pozor si dejte už při koupi ozdobných dýniček. Plody vybírejte nejen podle barvy a tvaru, ale všímejte si i toho, jestli jsou zcela vyschlé a neporušené. Zvláštní pozornost věnujte stopce, která může být vstupní branou pro nejrůznější hniloby a plísně, a je proto lepší, když je co nejdelší.

Nejčastější druhy okrasných dýní

1. Z nejznámějších druhů ozdobných dýní jmenujme například Jack Be Little (zmenšeninu klasické oranžové Hokaido dýně).

2. Kačenka nebo-li labutěnka či Crookneck – žluto-oranžová dýnička podlouhlého hruškovitého tvaru pojmenovaná podle zahnuté části u stopky připomínající zahnutý krk.

3. Trnová koruna vypadá trochu jako mořská hvězdice s typickými trnovitými výrůstky kolem dokola.

4. Pear Bicolor– nápadně dvoubarevný žluto-zelený plod ve tvaru baculaté hrušky.

5. „Z bradavic“ – dýničky různých tvarů i barev porostlé výrůstky – bradavičkami.

6. Sweet dumpling má menší, kulovité až mírně zploštělé plody. Bílou slupku zdobí zelené podélné pruhy.

7. Andělská křídla jsou novinkou mezi okrasnými dýněmi. Mají různé tvary a barvy, ale jejich plod zdobí „křídla“ po celém obvodu.

8. Mini Turban je drobnoplodá varianta odrůdy Turecký turban. Malé plody vypadají, jako by zjedné tykvičky vyrůstala druhá menší.

Paráda pro každého. Jak ji aranžovat?

Ozdobné dýně můžete aranžovat do košíčků, které vyplníte slámou nebo sisalem a dalšími přírodními dekorativními materiály – šiškami, větvičkami jehličnanů či jeřabin, barevnými listy… fantazii se zkrátka meze nekladou. Jejich výhodou ovšem je, že stejně dobře budou vypadat jen volně položené třeba na stolku před televizí či na komodě, takže pokud v sobě nemáte aranžérského ducha, nemusíte se kvůli tomu stresovat.

Jak uchovávat okrasné dýně?

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Pro co nejdelší trvanlivost můžete dýničky přestříkat bezbarvým lakem a umístit je na studenějším místě (suchém okenním parapetu například), ale pokud se je nebudete snažit uchovat až do dalšího podzimu, nějakou dobu vám vydrží v bytě kdekoli. Do výměny za vánoční dekoraci s přehledem.

Tip Prima livingu: pěstujte je i na balkoně!

Mimochodem okrasné dýně si můžete snadno vypěstovat sami a to klidně i na balkoně. Potřebujete k tomu jen větší květináč či truhlík, dostatek slunce a pár tyček či zábradlí, po kterém se budou moci pnout. Okrasné dýně mají husté dekorativní listy a krásně kvetou. A na konci léta, kdy se jim začnou vybarvovat plody, poslouží vašemu balkonu jako dokonalá okrasa. Semena vysévejte zhruba v polovině května a dejte si pozor, ať rostliny nepřehnojíte. Plody by pak narostly zbytečně velké.

(kar)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také