Mochna husí uvolňuje křeče a pomáhá při kašli. Účinné jsou léčivé čaje i obklady

Mochna husí je zajímavá plazivá rostlina se zlatožlutými květy, kterou ovšem v zahradách nevidíme moc rádi, protože je to obtížný plevel, který se rychle kobercovitě rozrůstá. Má však spoustu léčivých účinků, tak bychom ji měli vzít na milost. Nať mochny husí spolehlivě pomáhá proti křečím zejména při průjmu a menstruaci, při střevních, žlučníkových nebo ledvinových kolikách, používá při dráždivém kašli a rýmě nebo při zánětech.

Jak vypadá mochna husí

Mochna husí (Potentilla anserina) je vytrvalá nízká plazivá rostlina s dlouhými poléhavými lodyhami, často vytváří husté porosty. Listy má přetrhaně lichozpeřené, podlouhle vejčité, hluboce zubaté, na rubu obvykle stříbřitě plstnaté. Pětičetné květy jsou sytě žluté až zlatožluté, v průměru mají 2 cm. Mochna husí kvete zhruba od června do září.

  • Nať mochny husí sbíráme v době květu, sušíme ji nejlépe ve stínu nebo při umělé teplotě do 40 °C.

Kde roste mochna husí

U nás roste mochna husí na zahradách, polích a v parcích, kde ji máme za obtížný, těžko vyhubitelný plevel, který se rychle množí. Najdeme ji také u cest a silnic v příkopech, na březích rybníků, potoků a řek od nížin do podhůří.

Účinky mochny husí

Nať mochny husí obsahuje mj. glykosidy, silice, třísloviny (tormentol), flavony, hořčiny, pryskyřici a minerální látky. Mochna pozitivně působí na hladké svalstvo a uvolňuje křeče, má zejména protizánětlivé a svíravé účinky.

Na co se používá mochna husí

„Mochna husí se v lidovém léčitelství vnitřně používá proti křečím zejména při průjmu a menstruaci, při břišních, střevních, žlučníkových nebo ledvinových kolikách a proti svalovým křečím v dolních končetinách. Povzbuzuje chuť k jídlu, činnost jater a tvorbu žluči. Účinně pomáhá při katarech, dráždivém kašli, rýmě, zánětech v dutině nosní a bolestech dutin,“ uvádí bylikář Martin Kolár.

Zevně se mochna husí osvědčila na špatně se hojící hnisavé, mokvající rány a hemoroidy. Jako kloktadlo slouží k výplachům úst při bolestech zubů, zánětech dutiny ústní a při parodontóze. Obklady pomáhají při zánětlivých onemocněních kloubů.

Čaj z mochny husí proti křečím

Ingredience

  • 2 lžičky nasekané sušené natě mochny husí nebo asi 2 lžíce čerstvé
  • asi 5 čerstvých lístků máty peprné
  • 250 ml horké vody

Příprava

Byliny zalijeme horkou vodu, zakryjeme a necháme 15 až 20 minut vyluhovat. Scedíme.

Užívání

Čaj pijeme teplý dvakrát až třikrát denně při průjmech a břišních, střevních, žlučníkových nebo ledvinových kolikách. Při bolestivé menstruaci preventivně už alespoň tři dny předem.

Čaj z mochny husí proti kašli a rýmě

Ingredience

  • 30 g sušené natě mochny husí nebo 75 g čerstvé
  • 500 ml vroucí vody
  • med na oslazení

Příprava

Bylinu přelijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Scedíme. Vlažný čaj osladíme medem podle chuti.

Užívání

Toto množství vypijeme po doušcích během dne při rýmě, dráždivém kašli, zánětech v dutině nosní a bolestech v krku.

Obklad z mochny husí na klouby

Zhruba 100 g sušené mochny husí dáme do utěrky, napaříme a obklad přiložíme na bolestivé místo. Necháme působit asi 20 minut.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, bylinkyprovsechny.czcs.wikipedia.org


Přečtěte si také